Home Live Две години без Исидора Бјелица, имала необична последна желба во својот тecтaмeнт...

Две години без Исидора Бјелица, имала необична последна желба во својот тecтaмeнт која ѝ ја исполнила познатата пејачка, нејзина пријателка

Прославена српака писеталка која често доаѓаше во Македонија, и се члечеше во Македонија, на 5 август во 2020 година ја загуби битката со опасна бо лест, оставајќи ги зад себе сопругот и двете деца Лав и Вила.

Иако долго време жестоко се бореше против оваа болест и го обиколи целиот свет за да најде лек, Исидора не успеа, а неутешното семејство се уште не може да се помири со загубата.

– За мене прашањето за стилот е прашање на животот. Јас сакам елегантен данди стил. Мои идоли отсекогаш беа жените кои се вистински дами како што се Одри Хепберн, Џеки Кенеди која се дружеше со мојата мајка. Принцезата Дијана која имав прилика лично да ја запознаам.

Откако го открив гардероберот на мојата баба и прабаба кои таму ги чуваа нивните предвоени шешири одлучив засекогаш да ги носам…како што вели Шанел Коко мислите на жената треба да се совпаѓаат со нејзината гардероба.

И прашањето на стилот е прашање на префинетоста, елеганцијата и естетиката која ја зголемува вибрацијата“, изјавила Бјелица во интервју за Женски магазин во 2028 година за својот моден стил кој бепе препознатлив, но зборувала и за болеста и за она што ѝ дава сила.

– Благодарение на Господ и на вашата најдобра болница. Секогаш верувам во невозможното и знам дека секогаш кога ќе паднам треба да станам. Колку и да ме удира животот, јас ќе го ставам најдобриот шешир, ќе соберам сила и ќе станам. Мое е да станам, останатото е на Господ.

Целата добра енергија, љубов и радост се од еден боженствен извор. Кога човекот е деп ресивен тогаш гледа се црно, едноставно се исклучил од тој боженствен извор. Затоа е алармот, да му се вратиме.

Тука сме за да се учиме на љубов. Луѓето дозволуваат да бидат жртви на надворешни влијанија, но суштината е дека надворешните работи не можат да влијаат на нашата радост, хумор, убавина.

Често да бидеме на висока вибрација на љубов“, рекла Бјелица.

Пред да го напушти овој свет, бидејќи до крај го задржа ведриот дух и препознатливата смисла за хумор, Исидора објави „виртуелен тестамент“ во кој и се обраќа на својата долгогодишна пријателка Зорана Павиќ, за која имала едно барање.

Имено, Исидора сакала Зорана по нејзиното заминување во вечноста да ѝ приреди посебна забава, а пејачката и ја исполнила желбата.

– Затоа што не знам дали го видовте тој мој виртуелен тестамент… Премногу ги сакам луѓето за да му пречам на некого да оди на такво непријатно место како гшто е моето вечно почивалиште.

Па дури и не дај Боже некоја темна академија за сите да се задушат. од досада – па бидејќи на чуден начин го сфати мојот сензибилитет и хумор подобро од сите мои другари, би те овластила за едно.

Кога ќе одам во вечните ловишта организирајте голема забава со многу добра музик, треска, и бел дрескод, бидејќи јас сум бела, а не црна – напишала тогаш Исидора со својата пријателка Зорана.

Инаку, Зорана е позната пејачка во Србија, таа е добра пријателка со Тијана Дапчевиќ, а со кој познат актер е роднина, ќе прочитате во следните редови. Неговите деловни успеси и кариерни потфати доволно зборуваат, но тој не сака да го експонира приватниот живот, па не се знае многу ниту за неговото семејство.

Сепак, Драган Бјелогриќ- Бјела Бјела има и позната братучетка. Не е толку познато дека Драган Бјелогрлиќ всушност е во роднинска врска со пејачката Зоран Павиќ. Заедно со Никола Којо, Бјела и Зоран ја препејаа познатата песна од Црвена јабука и Кемал Монтено, „Nekako s proljeća“.

Зоран се огласи по повод овој виртуелен тестамент на својата драга пријателка и го искоментира на овој начин:

– Сето она што Исидора го напишала за време на нејзиниот живот, имам впечаток дека нејзините зборови сега носат уште поголема тежина. Исидора им помогнала на многу жени кои поминале низ истото.

Тешко ми е, двете поминавме многу време заедно, требаше да направиме шоу и многу патувавме. Требаше да одиме во Бачка Топола и таа рече: Еве одиме во Бачка Топола..

Почнавме да се смееме затоа што погрешно напиша на навигацијата. Исидора беше единствена, беше толку автентична и своја. Таа остави во аманет многу животни текстови, еднаш ми кажа дека мисли дека болеста и ја дал Бог, како духовна задача.

Последната желба за забававата во нејзина чест, јас ѝ ја исполнив -рече во една прилика Зорана Павиќ.

Previous articleКоки Јанков за првпат го покажа татко му, се држи одлично- еве зошто е тој среќен човек
Next articleНаш познат музичар објави слика од кафеана со поранешниот претседател Иванов, син му Иван, снаата и бебчето