Home Live Васил Гарванлиев откри искрена приказна за неговата љубов што му се случи...

Васил Гарванлиев откри искрена приказна за неговата љубов што му се случи во Чикаго (ВИДЕО)

Васил требаше да ја претставува Македонија со песната „Ти“ на Изборот за песна на Евровизија 2020 година во Ротердам пред настанот да биде откажан. Наместо тоа, тој ја претставуваше Македонија на натпреварот во 2021 година, овој пат со песната „Here I Stand“.

Ја добивме шансата да го добиеме за време на снимањето на видеото на DANGEROUS WATERS, песна инспирирана од личното патување до Црното Море која е комбиниција на електронска музика и поп мелодии.

Ова за нашиот пејач, струмичанецот Васил Гарванлиев кој сега живее во Чикаго, го напиша евровизискиот сајт oikotimes.co.uk и со него направи интервју на многу теми, а меѓу нив е и љубовта.

За време на интервјуто имав задоволство да разговарам за неверојатни теми со Васил. Од искуство на Евровизија 2019, 2020, 2021 година, до инспирација преку патување низ целиот свет за студиите.

Неговите музички очекувања, новиот албум и снимањето на новото музичко видео и многу повеќе. Се обидов да не менувам многу бидејќи интервјуто траеше повеќе од 30 минути

Какво е неговото мислење за Евровизија 2022, Шанел и Сем Рајдер? Што мисли тој за Американскиот натпревар за песна? Ќе се врати ли на Евровизија?

Гарванлиев беше на аудиција за лондонскиот Кралски колеџ за музика и за миланската театарска академија Ла Скала. Во меѓувреме, неговото место во RCM истече. Во 2004 година, тој присуствуваше на Кралскиот конзерваториум за музика во Торонто.

Тој доби стипендија на училиштето Глен Гулд во Торонто. Беше успешен како баритон во Канада.

Во 2004-2008 година студирал глас во училиштето Глен Гулд. Во 2010 година, тој се здоби со диплома за оперски глас на Универзитетот во Торонто. Дипломирал на програмата Emerging Artists во Калгари операта. Девет години пеел како гостин уметник во операта Ателје (2005–2014).

Учествувал во оперското студио Хајлендс во Халибартон, Онтарио, Канада (2009–2013) и во Програмата за млади уметници на Операта Калгари и гостин солист четири години (од септември 2010 до ноември 2014 година). Тој беше финалист на Меѓународниот музички натпревар во Монтреал во 2015 година.

Тој 13 години пееше над 50 главни улоги во операта. Васил продолжи да настапува со детскиот хор од Чикаго до 2016 година.

Живеел во Канада 10 години пред да се врати во Европа во 2017 година на обука и повторно да се пресели во Македонија во 2018 година. Тој пеел класична музика и поп за Македонија. Беше бас баритон и тенор.

Покрај класичната музика, се обидел и со поп. На крајот од настапите на класичната музика, тој свиреше современа музика и џез за да добие поддршка од публиката.

Откако објави албум на 8-годишна возраст, тој се обиде да ја претставува Македонија на Евровизија во 2007 година со изведување на неговата авторска песна „Помогни ми“ во квалификациските кругови на Скопје Фест.

Заврши 13-ти и не ја претставуваше Македонија на Евровизија. Истата година, Каролина Гочева ја претставуваше Македонија истата година со „Мојот свет“.

Во албумот Coloring Book од 2016 учествуваше и тој. За песните „All We Got“, „Same Dr ugs“, „How Great“ и „Finish Linе“ тој ги испеа придружни вокали. Албумот беше ценет од критичарите и се појави на многу листи за „најдоброто од 2016 година“.

Во 2018 година ги објави песните „Гердан“ „Патувам“ и „Мојата Улица“ со музички спотови. Тој сними албум во Велика Британија во 2020 година, но го стави во мирување кога беше избран да ја претставува Македонија на Евровизија“, пишува на оваа страница за Васил.

Гарвалнлиев на својот Фејсбук профил објави дел од ова видео интервју, тоест две кратки видеа. Инаку тој претходно на Фејсбук објави дека се свршил во Чикаго. Потоа, на Фесјбук го објави ликот на својот партнер.

Тој на Фејсбук објави интесесна фотографија на која се покажува рака како држи кутија во која најверојатно има накит. „Те сакам“, стои до сликата. „Небото е полно со ѕвезди, но јас гледам само една“, напишал пејачот на англиски јазик, по што неговите пријатели почнаа да му честитаат.

– Уште не сум спремен да изнесам детали околу целата ситуација, но ветувам дека наскоро ќе ја раскажам бајката која ја живеам. Паралелно се погоди со новата песна којашто ќе ја пуштам утре, прва од англискиот албум, а се вика „Beautiful“, па сакам фокусот да ми е таму.

Моментално можам да кажам дека сум многу мирен, среќен, вљубен, малку шокиран но АРМАСАН! (На струмички или на македонски за верен).

Многу често кажувам, внимавај што посакуваш, и дека љубовта секогаш победува. Верувај, биди ТИ, посакај, опушти се, и тоа што си е твое, ќе си дојде на свое“, раскажал Васил.

– Живеев во Чикаго кога бев во средно училиште, а потоа дојдов овде повторно минатата есен, за да го снимам мојот албум, и останатото е историја. Снимав албум и тој збор, љубов ми се случи во меѓувреме.

Па, се случи таа комбинација, кога најмалку олекуваш, Чикаго рече: Љубовта е тука, ете го вашиот одговор“, рече Васил на прашањето во интервјуто за американскиот портал, за тоа дали живеел во Чикаго и кога се вратил.

Потоа, новинарот рече дека Васил е многу активен на социјалните мрежи, и дека тој одговара на сите пораки, и го праша дали на некоја порака реагирал многу емотивно и му откинала срцето, а тој рече дека тоа се пораки од неговите родители и мали деца.

Previous articleНаш познат музичар објави слика од кафеана со поранешниот претседател Иванов, син му Иван, снаата и бебчето
Next articleНашата позната водителка дури и од одмор, мисли на кого следно ќе помогне