Home Live Славниот музичар искрено: Додека мајка ми беше во болничка постела, татко ми...

Славниот музичар искрено: Додека мајка ми беше во болничка постела, татко ми беше со друга жена

Горан Бреговиќ е еден од најпознатите музичари на Балканскиот полуостров, кој со своите музички проекти успеа да се промовира и да биде ценет во целиот Свет!

Бреговиќ во свое интервју, зборуваше за големата љубов за која дури и напиша на еден од неговите албуми.

Како гостин во една емисија, Горан Бреговиќ ја сподели својата визија за вој+ната во Југославија, и откри како се чувствувал тогаш.

Тој многу емотивно се сети на големата 1убов на неговите родители кои се разведоа поради еден од големите пор-оци на таткото.

“Немав непријатели во таа вој-на. Не ја сфатив како моја.

Јас сум роден во земја која негуваше заеднички јазик, а со исчезнувањето на таа земја, јазикот на кој пишував исчезна, а денес не пишувам на наш јазик, кога пишувам, пишувам на ромски јазик. Моите хорски дела се на измислен јазик “, рече Бреговиќ.

Тој посочи дека излегол од таа ситуација со иста штета како и оние кои биле директни жрт-ви.

“Наместо да одам на психијатар, веројатно пишував песни. Тоа е нешто што ме прогонува како судбина, нешто што не можам да го избегнам”, рече Бреговиќ.

Кога Бијело дугме требаше да одржи концерт во Кошево во 2005 година, се рашири веста дека некои луѓе не сакаат да го видат во негвоиот роден град.

Потоа, тој призна дека тогаш го заштитил началникот на полицијата од Сараево, и така се чувствувал безбедно.

И тогаш повторно неизбежната тема – како го издржа губењето на богатството што го имаше во времето на Југославија.

“Кога некој ќе ти го почеша автомобилот, мислиш дека е лошо. И тогаш одеднаш ги губиш банкарските сметки, јагуари, едрилици, станови, куќи.

Па, тоа го доживеав како олеснување. Секако, тоа ми беше само товар. Мислам дека имав околу 100.000 марки во Германија во тоа време.

И тоа сосема случајно. Тоа е се што имав на почетокот на војната. Како да тргнав од нула “, рече Бреговиќ.

Бреговиќ откри и каде сака најмногу да биде – на сцената со својот оркестар.

“Тогаш бев опкружен со талентирани луѓе. Во осум вечерта да ме прашате – Брега, каде сакавте да бидам – ​​ќе ви кажам дека би сакал да бидам на сцената со мојот оркестар.

Имам договор дека таму мора да е чаша алкохол до мене на сцена, го облеков мојот глупав бел костим за да го одделам тој момент од другите, за да не биде како и секој друг … и тогаш го славам тој момент “ , рече Бреговиќ.

Во еден момент, зборувајќи за родителите, стаса до приказните за алкохолот.

“Моите родители многу се сакаа. Татко ми беше воено лице човек и пиеше многу. Двајцата се разведоа поради тоа.

И тоа беше голема љубов. Кога мајка ми се разболе, таа беше во болница во Сплит, во градот во кој татко ми живееше со друга жена.

Таа негова втора сопруга ми рече дека татко ми исчезнал од куќата ноќе. Таа еднаш го следеше и го виде како се прикрадува и оди во болница да ја види, кога беше на крајот на животот.

Таму тој седел надвор цела ноќ под прозорецот од собата каде што мајка ми ги броеше последните часови и пушеше цела ноќ.

Во тоа време тој веќе беше излечен од алкохолизам, но кога мајка ми си замина од овој свет, се врати во селото и засади лозје.

Потоа повторно почна да пие. Пиеше илјада литри вино годишно, толку му роди лозје. И главно го пиеше тоа вино сам.

Ако има тажна приказна за илустрација на големата љубов која пропадна поради алкохолот, тоа е таа приказна од моето семејство “, рече Бреговиќ.

Previous articleСашко Коцев во прегратките на оваа наша позната фолк-пејачка, не сме навикнати да го гледаме во вакво друштво
Next articleПеро Меморија до министерката Бисера: Ќе ви плаќаме 45 ден. ДДВ од билет за да можете да спонзорирате уметници по ваш мерак