Home Live Отидов во Грција со две деца на резеврирано сместување, а газдата на...

Отидов во Грција со две деца на резеврирано сместување, а газдата на хотелот се правеше дека не ме памети- еве и доказ

Втората половина на јули и цел август е периодот кога сите сакаат да го поминат на море или езеро. Во популарната група Live from Greece, наидовме на исповед од Грција, кој навистина го привлекува вниманието:

-Добро вечер драги луѓе, еве да се најавиме од Пефкохори и да ги кажеме нашите впечатоци.

1. Според наше мислење, ова место е извикано, никаде не ја видовме таа прекрасна песочна плажа за која сите зборуваат.

Има делови од плажата каде има песок и мали камчиња, но по само неколку метри има камења. Медузи нема фала богу.

Водата е топла, може да биде и поладна за мој вкус, но ниту мене не ми пречи вака, важно е да се пробањаме.

2. Ова нема врска со самото место, но ако одите преку агенција, размислете добро и видете преку кого одите.

Дојдовме со сопствен превоз, се јавивме на бројот кој што беше наведен на ваучерот, но бројот беше недостапен!

Се јавивме и на други броеви од тие кои беа наведени за да добиеме информации – сите беа непостоечки. Дури откако се јавивме во агенцијата, добивме точни информации за собата.

3. Баравме час и половина паркинг, никаде нема место за паркирање, каде и да застанеме, лутите Грци ни викаа и ни велеа дека паркирањето е забрането.

4. Цените на лежалки се високи, бевме на две места, за вториот и третиот ред потребно беше да платиме вкупно 20 евра вториот ред, 30 за првиот, па од утре ќе си лежиме на нашите лежалки.

5. Јас ги сакам Грција и Грците како да се мои, секогаш се чувствувавме удобно и добредојдени, но овој пат за прв пат наидуваме на проблем.

Климатизацијата, која е вклучена во цената, не работи веќе втор ден. Откако го молевме газдата, од трет пат се јавува кај мајсторот кој тврди дека со клима уредот е се во ред и дека е само до горештините.

Целиот кат има клима, работи за секого, но не и за нашата соба. Првата ноќ непроспиена, сега сме поуморни отколку кога пристигнавме.

Газдата наводно ќе купи нов клима уред утре (во што многу се сомневам) и не знае кога ќе може да го инсталира, а дотогаш треба да издржиме и да се снаоѓаме, додека газдата никогаш не дојде во собата да погледнете како навистина е внатре.

Температурата во просторијата е повисока отколку надвор и се чувствува невообичаена влажност во воздухот.

Елем, досега сме биле во Неи Пори, Паралија, Пефкохори и Закинтос и за сите овие години никогаш не наидовме на проблем и насекаде плажитето, море и услугата беа далеку подобри.

Едно од најпопуларните места за летување за Македонците и Србите во Грција е Неа Каликратија. Најмногу поради близината на Солун од кој е оддалечено само четирисетина километри.

Во групата Live from Greece се појави предупредување од Влатко од Србија кој го раскажа своето непријатно искуство токму од ова место, Неа Каликратиа.

-Поздрав до сите. Морам да ги предупредам граѓаните кои патуваат кон Неа Каликратија. Да им даде отчет доколку се сместени во хотел Кариатис. Да, пред еден месец лично контактирав со сопственикот на хотелот и договорив сместување.

На прашањето дали да уплатам депозит или цела сума, ми рече, нема потреба. Ја побарав потврдата за резервацијата која тој лично ми ја испрати на e-mail (скриншот од е-mailot)

Кога пристигнав со семејството според договореното, истиот сопственик ми кажа дека едвај се сеќава на нашиот разговор и дека најверојатно е-mailot бил случајно испратена од некој од хотелот.

Се скарав со него, бидејќи дојдов со две деца и бев во проблем бидејќи сите капацитети во Неа Каликратија беа полни“, стои во објавата.

Previous articleЈорданка: Данела и Косана работат против ВМРО, тие тоа го знаат, освен оние кои везе немаат и им плескаат со рачињата
Next articleЗоран Божиновски: Има уште илјадници паразити што не одат на работа, Данела да продолжи со ова што го почна