Home Live Познатиот пејач на Бијело Дугме го сменил името, откриена е тајната приказна...

Познатиот пејач на Бијело Дугме го сменил името, откриена е тајната приказна која од сите ја криел

Бијело дугме е најпознатата југословенска рок група, основана во Сараево во 1973 година. Таа објави девет албуми помеѓу 1973 и 1989 година.

Водач и единствен постојан член на групата беше гитаристот Горан Бреговиќ, додека Жељко Бебек, Младен Војичиќ Тифа и Ален Исламовиќ го заземаа местото на пејачите.

Басистите Зоран Реџиќ, Јадранко Станковиќ, Санин Кариќ и Љубиша Рачиќ, тапанарите Горан Ипе Ивандиќ, Милиќ Вукашиновиќ и Драган Јанкелиќ и клавијатуристите Владо Правдиќ и Лаза Ристовски дојдоа и ја напуштија групата од различни причини.

Групата се распадна поради во-јната во поранешна Југославија, а Бреговиќ ја отфрли идејата за повторно обединување. Во многу интервјуа, тој експлицитно ја отфрли секоја можност повторно да излезе на сцената како рок гитарист.

Пристигнувањето на новиот милениум и речиси светскиот успех само го зајакна во таков став. – Мило ми е што Горан, по многу години низ светот со неговиот оркестар повторно го постави Бијело Дугме на сцената.

Ја поддржувам неговата работа, која не ми се допаѓа, но забележав дека има публика која е задоволна што „Дугме“ се уште постои. Тоа не е важно само за мене и Горан. K

„Дугме“ остави длабока трага. Времето е поделено на пред „Дугме“ и после него. Поради она што го правевме во 70 -тите години, потоа се создаде целосна сцена – рече Бебек во една прилика и објасни дека во 1983 година нешто се сменило во Бреговиќ, а во 1984 година му рекол дека ако не сака да пее на новата плоча.

Така, гласањето се одржа и членовите на групата рекоа: „На крајот на краиштата, Брега е Брега“ – се сеќава Бебек и додаде дека во тоа време сакале парите во бендот да бидат распределени поправедно.

„Бевме единствениот бенд што може да се спореди со Битлси и Стоунс, бидејќи сите деца, како и постарите, ги знаеја сите информации за секој член на бендот, како што знаеја Битлси и Стоунс“, рече Бебек.

Сепак, тој го напушти Бијело Дугме уште во 1984 година, и неколкупати зборуваше за фактот дека некои од причините се политиката, парите, изведбата на песна на албански јазик во погрешно време, но и Горан Бреговиќ.

Ако Бебек преовладуваше во тој момент, а не Брега, вели тој, се ќе беше сосема поинаку.

Меѓу кавгите во поновата историја, секако е и борбата за дочекот на Новата година 2018 година, што се случи меѓу Младен Војичиќ Тифа и Ален Исламовиќ на црногорскиот брег, и настана поради наводна долгорочна нетолеранција. Но, ваквите ситуации ги имало и до многу, многу порано.

Дијана Бечиревиќ, една од најубавите жени во поранешна Југославија, денес го живее американскиот сон. Таа ја започна својата манекенска кариера кон крајот на 1970 -тите, кога имаше 14 години.

Таа сними неколку реклами, ја краси насловната страница на „Старт“ во 1976 година, а по неа воздивнуваа мажи како Ал Пачино, Здравко Чолиќ и Горан Бреговиќ.

Покрај сето тоа, таа беше запаметена како страшна русокоса, која беше виновна за распадот на групата Бијело Дугме. Имено, додека живееше во Милано, Дијана се дружеше со гитаристот на Бијело Дугме, Владо Правдиќ, кој беше вљубен во неа.

И Бреговиќ не остана рамнодушен кон нејзината убавина, па избувна конфл-икт помеѓу двајца членови на бендот … и така Бреговиќ ја укра-де Дијана од Влада.

Ален Исламовиќ, кон крајот на 2016-та година, ги засадил првите лешници во Бихаќ, а сега на 2,3 хектари има 1.500 садници.

На прашањето зошто баш лешник, Исламовиќ одговара:

Лешникот е многу инетресно дрво и научно е докажано дека раѓа од 80 до 100 години, значи со оваа плантажа ќе може да се занимаваат моите внук и паравнуци.

Јас доста се начитав и прочитав за лешниците, посетив и некои плантажи во Македонија, Србија“, истакнува тој и додава дека во Бихаќ има идеални услови за овој лешник.

Исламовиќ вели дека планира да го прошири својот бизнис и дека ќе направи свој бренд во иднина-еко-лешник кој би се пакувал и извезувал на пазарот на Европската унија.

„Имам контакти со Шведска, Данска и Норвешка која е желна за лешници, немаат ни за јадење, а не за производство“, вели тој.

Значајни приноси очекува за 5 години, вели дека секој лешник е регистриран и лиценциран , па за извозот во ЕУ не се грижи.

Ален Исламовиќ неодамна истакна и дека, да знаел оти земјоделството е толку интересно ќе се посветел на тоа поодоамна.

Пејачот Ален Исламовиќ (64) се прослави во бендовите Дивље јагоде и Бијело дугме, но помалку е познато дека своевремено го сменил името. Сепак, извор близок до Ален го откри неговото вистинско име – Алија.

– Кога се појавија „Дивље јагоде“, групата во која пееше Исламовиќ, челниците на поранешниот „Југотон“ дојдоа до идеја која на почетокот не му се допадна.

Тие му предложија на Алија да почне да го користи уметничкото име Ален, со објаснување дека тоа звучи подобро и ќе добие поголема популарност кај публиката.

Малку се двоумеше, не сакаше да го смени името, но брзо попушти и ги следеше советите на претпоставените.

Денес речиси никој не знае дека вистинското име на Ален е Алија, бидејќи тој никогаш не сакал да зборува за тоа во јавноста – изјавил извор кој инсистирал да остане анонимен.

Previous articleМаријана Новачевска од Австралија го покажа домот во Мелбурн и откри дел од својата душа
Next articleМиланка Рашиќ ги подбра девојките со вештачки усни- растат во изгубени генерации