Home Live Прво ја извиси па потоа речиси ја грабна од дома за да...

Прво ја извиси па потоа речиси ја грабна од дома за да биде негова: Вака Бата Живојиновиќ ја сакаше својата Лула

Разделбата е и опасност дека во ваше отсуство ќе се случи некаков скок што ве одвојува од вашата сакана. Да се ​​сака и да се верува во својата љубов со мир, и покрај честите разделби, е многу вредно.

Кога ќе сретнеме или ќе слушнеме дека постои таков вљубен пар, се чудиме и се прашуваме каква магија успеала да ја спаси нивната љубов. Така живееше Бата Живојиновиќ со Лула. Тие со своите изјави открија зошто животот им бил како од бајките.

Еден од најпознатиte и најпродуктивни филмски актери од поранешна Југославија, Велимир-Бата Живојиновиќ, ќе се заљуби во жена која ја познавал уште кога била дете.

Лула висеше околу него како малата сестра на неговиот пријател. Веројатно понекогаш со неа си поигруваше и добродушниот и духовит Бата, во минување и фрли некоја шега соодветна на нејзините години.

Со текот на времето таа созреваше и го гледаше Бата со други очи. Му се допадна. Тој воодушевено ја гледаше Лулу додека таа играше кошарка на Малиот Калемегдан. Беше убава девојка, рече Бата.

Тој се заљубил и го променил начинот на кој се однесува со неа. Лула го прифатила неговото додворување. Некако несериозно ја оставил да го чека на една новогодишната ноќ.

Не дошол затоа што и го понудил да слават заедно на шега, а Лула тоа сериозно го сфатила. Воодушевена го чекала долго, а потоа во свечена облека заспала на фотелјата.

По тој настан имало мал сомнеж, Лула се исплашила дека Бата е несериозен. Сепак, од ден на ден, со нивниот таен свиреж се гледале, разговарале, се зближувале…

Следната Нова година Бата непоколебливо и докажал дека не само што е сериозен, туку и дека му е исклучително важна. Бата ​​во текот на вечерта неколку пати ѝ заѕвонил на вратата, а пред да се раздени, малку лут, седнал во кафеаната „Млава“ и слушал циганска музика…

Тогаш Бата го пратил неговиот другар Ѓуро Нос, кој ѝ ги пренел зборовите на Бата:

– Ќе дојдам по тебе дома ако не дојдеш самата или ќе те грабнам од дома. Лула дојде. Не знам кој од нив беше посреќен таа вечер или дали веќе можеа да се радуваат, да се забавуваат и да сакаат во исто време.

Песна, свирка и добро расположение го означија почетокот на нивната љубовна врска. Лула набрзо отишла со Бата во Скопје, каде што го водел неговиот бизнис.

Најверојатно си заминала без одобрение на родителите бидејќи таткото му се пожалил на директорот на театарот дека Бата му ја украл ќерката. Бата ​​на шега вели дека после тоа немало мрдање.

Тие се венчале наскоро (28.08.1960 година). Свадбата била скромна, најважниот датум во животот го прославиле во станот на мајката на Бата. И Бата и Лула ја исполниле желбата на мајката на Бата.

52 години подоцна својата со живот докажана љубов ќе ја официјализираат со црковна венчавка. Тоа беше желба на Лула, мала желба која Бата ја исполни. Колку Лула го пленела покажува и фактот што никогаш не се заљубил по неа, а во неа видел жена која целосно го исполнува.

А Лула за Бата беше се. Од првата средба до брак, деца…стареење…не се сменија. Љубовта траеше континуирано и траеше до нејзиното замаинување од овој свет во 2019 година.

Од моментот кога почнала да живее заедно со Бата, Лула своето време го ограничила на него и на децата кои набрзо започнале својот живот. Нејзината индивидуалност се развивала само во семејството, не барала за себе некое време во кое би се посветила на нешто друго.

Да не бил Бата, не се знае во кој правец ќе се развивала нејзината личност, што ќе ја окупирало, како ќе изгледала… Среќата од семејниот живот беше целосно задоволувачка.

Знаеше дека Бата е само нејзин маж, дека неговата рака е до неа и кога тој отсуствува поради работа… Веруваше дека нејзината индивидуалност треба да се развива само за да ја зачува хармонијата на нивната среќа.

Не ѝ беше тешко да ја изгради веселоста на духот што беше неопходна за животот со Бата, кој ја носеше само радоста на животот. За да потрае среќата, морала и во себе да изгради хумористилен став за да не стане досадна. Бата ​​и беше доволна инспирација.

Тој победи со својата нежност, веселост, духовитост и љубов кон животот. И таа била таква, нежна, весела и весела, секогаш желна за песни и смеа. Заштитувала со својата љубов и сила.

Бата ​​ја носеше во себе виталната енергија за двајца, но ниту Лула не заостануваше. Посветеноста на Лула имаше значително влијание врз Бата. Затоа јавно и се заблагодари:

Благодарение на мојата Лула, жената која секогаш беше покрај мене и која го градеше мојот карактер.

Работел многу и често бил отсутен од дома. Семејството не се распадна поради тоа. Неговото враќање секогаш ќе биде продолжение на среќата што ја носеше во себе и за време на неговите отсуства.

Лула му дозволи во целост да ја исполни својата љубов кон актерството, да оди од филм во филм, без да ја почувствува тежината на одвојувањето од неа и децата…

И веројатно го дишеше воздухот со мирисите на Лула и нивните деца Миљко и Јелена. За време на паузите за снимање… им се насмевнуваше пред спиење, ги галеше…

На глумата гледаше како на работа што го прави среќен, славата не го промени. Во приватниот живот тој беше обичен човек. Работата не го замори, среќен ќе се вратеше дома.

Тој не можеше да посвети доволно време на своето семејство; самиот кажа дека речиси и да немал приватен живот. Лула направи неговата приватност да цвета дури и во негово отсуство.

Затоа, животот го поминал во целосна среќа. „Не живеев туѓ живот, бев задоволен со својот“, вели Бата.

Бата ​​бил свесен дека хармонијата и среќата на неговото семејство ги чува Лула. Сопругата не однесе нас тројцата, синот Миљко, ќерката Јелена и мене на патување“, изјави Бата.

Тие беа во брак 56 години, а по загубата на Бата, Лула продолжува да живее со болка и се уште е посветена на своите деца и внуци. Таа ги учи, носени од силата што Бата и ја остави во душата, да го сакаат животот и да ги бараат животните радости.

Животот беше долга радост за Бата и Лула, а сепак минуваше набрзина. Таков е животот, секогаш краток… Лула го напушти овој свет на 20 декември 2019 година, речиси три години по Бата.

Previous articleЕдна вечер, дедо ми се втурна во соба кај мене, ми рече викај Брза помош и веднаш падна
Next articleЈанко „Јади Бурек“ објави слика од 1991 година – со две женски околу него, која од која поубава (ФОТО)