Home Live Фолкерот Аца Лукас откри тајна која ја молчел со години: Секој пат...

Фолкерот Аца Лукас откри тајна која ја молчел со години: Секој пат сакав да ѝ кажам на публиката со солзи во очите на кого ја посветив oваа песна

Автобиографската книга на Аца Лукас со наслов „Ова сум јас“ ја разбранува српската јавност, а делови од неа ја откриваат позадината на многу настани.

Автобиографијата „Ова сум јас“ на фолк-пејачот Аца Лукас, во која открива пикантерии од својот богат живот, ја бранува јавноста од мигот на нејзиното објавување.

Освен за ска нда л-ите во односот со бившата сопруга Соња Вуксановиќ, Аца раскажува и за односите се своите колеги, меѓу кои и со Лепа Брена.

Имено, Аца опишува зошто не присуствувал на свадбата на Филип Живојиновиќ и Александра Пријовиќ.

Во светот на шоу-бизнисот и свадбата на најмилото е исто така бизнис. Затоа венчавката беше организирана во четврток, за пејачите да можат да работат за време на викендот.

Десеттина дена пред венчавката, го сретнав Шабан Шаулиќ на еден од европските аеродроми. Тој беше куќен пријател со Брена и Боба.“

„Знаеш кој ме покани на свадба?“ – ме праша Шабан. „Знам. Брена и Боба“ – му одговорив.

„Не! Александар Софронијевиќ, шефот на оркестарот што ќе свири на венчавката, ми се јави. Тој ме праша кои две песни ќе ги испеам на венчавката“ – разочарано ми рече Шабан.

„Ете, затоа Цеца, Шабан и јас не бевме на свадбата… Затоа што знаевме дека не’ викаат како изведувачи на пејачки дела, а не не’ канат како пријатели на семејството“ – напиша Лукас.

-Немав вирус, се имунизирав. Тестиран сум 10 пати, пет пати сум тестиран за антитела и немам ниту едно. Не се плашам од ништо, само од земјотрес – изјави во времето на пандемијата Аца и открива дека зел дури 100.000 евра за една изведба.

– Заработуваат сите оние за кои парите се број еден, но не скоро колку луѓето за кои е на прво место добрата работа. Најмногу заработивме во комбинација на менаџерот Саша Мирковиќ – Аца Лукас.

Настапот за Нова година е обично најскап. Ме прашувате дали работев за 100 илјади евра за Нова година, работев да, и работев за повеќе. Парите доаѓаат и си одат – заклучи Лукас.

Аца Лукас реши да одговори на „лексиконските“ прашања при кои откри бројни непознати детали за себе.

Пејачот призна дека последен пат се скарал на сплав одамна, дека првиот хонорар го потрошил на забава, додека не сакал да одговори на прашањето за жената која најмногу ја сака.

Меѓутоа, Лукас призна дека на естрадата имал најдобар однос со Ацо Пејовиќ, но откри и во која колешка бил заљубен. „Немав плакати, но цела соба ја имав нацртано со Паја Патак. И како дете се „палев“ на Весна Змијанац,ев вљубен во неа“, рече тој.

Во својата автобиографска книга Аца Лукас објасни како настанала eдна негова тажна песна и каква трагедија го инспирирала текстописецот да ја напише.

Песната „Лешче“ е посветена на мојот пријател кој се упокои како последица на зависност и е повик до сите да кажат не на тој по рок.

Песната е напишана во 1985 година и сите од мојата генерација ја знаеја во Карабурма уште пред да ја снимам. Морав да ја снимам и да ја отпеам таа песна, бидејќи таа е нераскинлив дел од мојот живот – рече Аца и продолжи:

-Иако во моите очи понекогаш, додека ја пеам, другите не забележуваат солзи ама душата ми плаче. Песната е инспирирана од приказната за една девојка од Карабурба која секој ден оди на гро биштата „Лешче“ и носи цвеќе на гро бот на упокоеноѕо момче. Тој се упокоил како последица на зависност.

Секој пат пред да ја испеам оваа песна, сакав да и објаснам на публиката на кого ја посветив оваа песна – мојот покоен пријател кој исто така се упокои како последица на зав исност.

Никогаш не сакав да снимам спот за таа песна, бидејќи знаев дека тоа ќе биде мојот последен спот, стои во автобиографската книга на фолкерот.

Ова се некои стихови од трогателната песна на пејачот:

,,Еј, Лесче, Лесче шарено, нека го види утрото тој кој ме сакаше

еј, Лесче, Лесче, нека види проклет ство кој ме однесе

Ја гледам нејзината сенка, таа доаѓа таа во златна ноќница вечерва ќе ме бакне и ти ќе ме изгубиш

И ако некогаш те разбудат птиците кои заминуваат рано ти биди, биди најубава нека се свртат по тебе”

Previous articleЛазар Бараков: На паметните ќе им биде забрането да размислуваат, бидејќи го обелоденуваат безобразието и осеќањата на безобраните
Next articleОва никој не го очекуваше – Антониа ги разочара фановите