Home Live Ова е горчливата вистина за вториот син на Боба Живојиновиќ, Стефан: Мојата...

Ова е горчливата вистина за вториот син на Боба Живојиновиќ, Стефан: Мојата желба беше да го изградам семејството од кое и самиот дојдов

Покрај тенисот, кој го прослави, синовите на Боба Живојиновиќ се најголемиот успех на поранешниот тенисер, кој на шега сака да се претставува исклучиво како сопруг на Лепа Брена.

Слободан Боба Живојиновиќ (57) беше еден од најдобрите тенисери од поранешна Југославија. Живописен лик, неизмерно забавен на теренот и надвор од него, тој се потсети на некои детали од неговата богата и успешна кариера.

Еден од најимпресивните спортисти во своето време, одличен на тениските терени, но и надвор од нив. Слободан Боба Живојиновиќ некогаш беше еден од најпопуларните спортисти во поранешна Југославија,

во 1991 година големиот заводник се ожени со Фахрета Јахиќ попозната како Лепа Брена, можеби најголемата пејачка sвезда во поранешната СФРЈ држава.

Денес е попознат како ‘сопруг на Брена’, но неговата тениска кариера беше многу успешна. Во негово интервју за ,,Vice”, Живојиновиќ се присети на мечот со Џон Мекинро на ,,Австралија опен” во 1985 година и на легендарната сцена што го обиколи светот.

Во овие години, треба многу повеќе да се негуваме“, рече во една прилика Лепа Брена која со Боба Живојиновиќ прослави 29 години брак. „Мислам дека на овие наши простори е многу здодевно ако речете дека живеете еден нормален живот.

И тие написи се нешто што ги одржува читателите на порталите. На таквите луѓе не им е интересно ништо што е нормално. А ние сме едно нормално и здодевно семејство.

Медиумите нека си работат својата работа, ние нема да демантираме“, рече Лепа Брена во една прилика.

Таа ретко знае во јавност да го пофали својот сопруг Боба, но кога ќе го пофали, тоа е со многу убав опис.

– Тој е една многу комплексна личност. Тој ги научи нашите деца дека ако сакаат да бидат хедонисти, во тој случај треба да заработат доволно пари за да можат да живеат таков живот“, рече Брена.

Живојиновиќ се’ уште е поврзан со Хрватска, тој е голем пријател на Бруно Орешар, а добар дел од неговата работа е стациониран таму, тој претпочита да го помине одморот со семејството токму на хрватското крајбрежје …

Своевремено, кога требаше да ги подигне наследниците, на сите тројца им даваше внимание, љубов и одлично образование, а Филип кој го има со Зорица Накиќ и Стефан и Виктор им го понуди само најдоброто.

Што се однесува до образованието, Бобо ги испратил своите синови да студираат во Америка по завршувањето на средното училиште.

Им дал почетен капитал и поддршка за кој било бизнис со кој подоцна сакале да се занимаваат, но што се однесува до љубовта и блискоста, неодамна објасни дека не е се така како што пишува во печатот и како што изгледа на прв поглед. Тој тврди дека има посебен однос со синовите.

– Мојата желба беше да го изградам семејството од кое и самиот дојдов. Мојот сон беше да ја изградам таа љубов, почит и се’ што има едно семејство со децата и да бидам можеби еден ден…не толку близок.

Сè уште сме малку конкретни во таа работа, но мислам дека не сме отишле до таа крајност… секој си има своја слобода, секој си го почитува своето време и својата приватност, но на крајот на денот кога ќе се гушкаме, ние сме семејство.

Сега тука се Александра и малиот Александар и мислам дека тоа е најголемиот успех што секој човек може да го има – рече Боба и додаде:

– Издржувањето семејство во денешно време не е лесно. Синовите на Боба Живојиновиќ често се тема на таблоидите, или поради емотивни избори, или поради одлуката на средниот наследник на Брена и Боба целосно да исчезнe од јавната сцена, а наводно и од животот на нивните најблиски.

Да потсетиме, целата јавност се крена на нозе на 23 ноември 2000 година, кога осумгодишниот Стефан беше турнат во автомобил пред семејната куќа на Бежанијска коса и одземен од семејството.

-Никогаш не сакав или сега сакам некој да ме сожа лува, бидејќи на луѓето им се случуваа многу полоши работи. Прекрасно си поминав со оглед на тоа што можеше да ми се случи.

Му благодарам на Бога за тоа. И покрај тоа што имав само осум години, тоа ќе биде запечатено до крајот на мојот живот. Тоа ни со зборови не може да се опише“, изјави Стефан.

Previous articleЈулија Мациевска: Мајка, која го изгубила своето дете, плаче… многу поинаку од секој плач, од дното на душата
Next articleАнастасија Ражнатовиќ одлучи да ги спакува куферите и да ја напушти Цеца, се селат со фудбалерот заедно, далеку од Србија