Home Live Јелена Томашевиќ искрено проговори за болеста: Забележав еден месец по породувањето, ми...

Јелена Томашевиќ искрено проговори за болеста: Забележав еден месец по породувањето, ми отече едниот прст

Јелена Томашевиќ проговори за автоимуната болест, со која се бори цела деценија. Познатиот кошаркар Дејан Томашевиќ и неговата сопруга Јелена во емисијата РТС Ординација зборуваа за животот со автоимуна болест.

Зборуваа за лупусот со кој Јелена живее со години, како и за сите предизвици низ кои ги водела болеста, но и за она што ги научила.

Зборувајќи за својата болест, Јелена се присети на почетокот кога забележала одредени промени на зглобовите и тоа само еден месец по четвртото породување.

Томашевиќ тврди дека на почетокот имала нејасни симптоми, а потоа и болки во зглобовите и мускулите:

– Забележав еден месец по четвртото породување дека ми отече едниот прст, а следниот ден и другиот. Отидовме кај лекарите кои ги направија сите потребни тестови и открија дека имам лупус.

Тогаш првпат дознав дека постои болест под тоа име – вели Јелена и додава дека сето тоа се случило додека живееле во Шпанија.

Малку подоцна Дејан потпишал договор во Грција, се преселиле во Атина и таму побарала второ мислење. За жал, дијагнозата беше потврдена.

– Докторот ми објасни дека и покрај тоа што имам 36 години, телото ми е 75 години. На моја штета открија дека заедно со лупус добив и пропратно заболување кое се вика ревматоиден артритис – вели Јелена и додава дека потоа пристигнувале во Белград на лекување.

Од друга страна, нејзиниот сопруг Дејан, познат кошаркар, тврди дека Јелена стоечки го издржала сознанието дека боледува од автоимуна болест.

Кога не можете да направите ништо со вашите раце, дури и да го прегрнете вашето бебе, тоа многу боли.

Обично не се знае како ќе се развие лупус за време на болеста и затоа самата дијагноза обично не е пријатна. Кога дознале за дијагнозата на Јелена, Дејан се сеќава дека тоа бил многу стресен период во нивниот живот, бидејќи морале да се преселат во друга земја:

„Ја менувавме средината, ја напуштавме Валенсија, одевме во Атина. Матија ни се роди и сега е уште едно бебе во нашиот дом“.

Искрено раскажа дека Јелена никогаш не се жалела на никакви здравствени проблеми, дури и да ги имала и дека тој секогаш бил во центарот на вниманието.

„Доаѓајќи во Атина за прв пат, се соочивме со нешто навистина ново, бидејќи јас бев тој што беше и е некако централна фигура – победував, ретко губев, се чувствував добро, понекогаш повреден и некако целиот наш ритам, семејството беше свртено кон мене.

Јелена првпат сега не можеше да преземе обврски. Едноставно не беше способна бидејќи скоро секој ден имаше температура, како што и се случуваше, особено на почетокот.

Мислам дека повеќе од шест месеци беше со треска, со страшни болки, и прв пат бевме во ваква ситуација, но нејзиниот најголем квалитет е што и покрај сите проблеми што ги има, не ни дозволи да го почувствуваме тоа во ниту еден момент“, рече искрено Дејан.

Тој додаде дека во тешките моменти таа навистина се трудела да се скрие од семејството и да заплаче, но во секој случај се трудела да ги скрие своите маки од семејството.

„Прво, почна мојата температура и почнаа отоците, и тие се следеа еден со друг. Тоа многу боли. Прво еден дел од раката ви отекува, на пр. зглобот, а тоа е ужасно, стегнато, почнува да поцрвенува, раката не може да се движи во ниедна насока“, изјави Јелена.

Рече и дека се потребни пет до седум дена за отокот малку да се смири и да ја подобри ситуацијата толку што ќе може барем нешто да направи. Таа објасни колку е тешка таа ситуација во која не може да си помогнете.

„Кога велиме дека не можеме ништо со раце, тоа значи дека не можеме да се измиеме, не можеме да се облечеме, не можеме сами да одиме во тоалет, а да не зборуваме кога имате едномесечно бебе кое би сакале да го соблечете, да го гушкате, да си играте со него. И тогаш станува многу поболно.

Тогаш веќе не боли телото, потоа боли умот и духот, најмногу душата“, искрено изјави Јелена.

Освен терапија и духовен развој, Јелена откри дека направила една огромна промена за своето здравје – станала комплетен веган, односно од менито ја исфрлила секоја храна од животинско потекло.

И Дејан ја следи во новиот начин на исхрана, па сега заедно не јадат јајца, млеко и месо, освен рибата во која уживаат.

– Можеме да го промениме светот ако ние самите се менуваме, бидејќи не постои друг начин како да го промениме тоа. Значи, менувајќи се себеси, го менуваме светот околу нас“, истакна Јелена Томашевиќ за истрајноста во борбата против тешката болест

Previous articleЕлена Петреска: Mи се случувало целото тело да ми се треси, а јас да се правам дека сè е океј
Next articleГоца Божиновска ифрит лута во врска со синот: Им здосади заедничкиот живот со свекрвата