Home Live Марија Шерифовиќ во фустан, ваква не сме навикнале да ја гледаме (ФОТО)

Марија Шерифовиќ во фустан, ваква не сме навикнале да ја гледаме (ФОТО)

Марија Шерифовиќ е долги години дел од жирито на најпопуларното музичко шоу „Ѕведите на Гранд“. Марија како многу спомната личност која нема влак-на на јазик е една од најзабавните личности во Гранд семејството.

Шерифовиќ тврди дека нема фаворизирање, но дека нема проблем со тоа да се фалат оние за кои смета дека го заслужуваат тоа.

– Не можам да кажам дека има фаворизирање, но во исто време немам проблем да фалам некој во јавноста, кој беше маестрален во мојата група.

Во деловните води, социјалните мрежи земаат се поголем замав, а најдобро го знаат оние чија кариера се базира на популарни платформи. Заработката од прегледите на YouTube е неверојатна и на месечна и на годишна основа.

Според проценките на страницата „Social blade“, славниот јутјубер од Србија Бака Прасе има најголема заработка во регионот. Имено, ако земеме предвид дека популарните јутубери добиваат 0,90 американски долари на 1.000 прегледи, тогаш нивната заработка е неверојатна.

Можноста за собирање пари постои и преку реклами и рекламни, така што нивната заработка не е само од прегледите на YouTube.

Пејачката Марија Шерифовиќ за време на пандемијата одлучи да ѝ се посвети на својата кариера на ЈуТјуб. Таа има над 400.000 следбеници на оваа популарна социјална мрежа, додека просечното гледање на нејзиното видео е 450.000 прегледи.

Во деловните води, социјалните мрежи земаат се поголем замав, а најдобро го знаат оние чија кариера се базира на популарни платформи. Заработката од прегледите на YouTube е неверојатна и на месечна и на годишна основа.

Според проценките на страницата „Social blade“, славниот јутјубер од Србија Бака Прасе има најголема заработка во регионот. Имено, ако земеме предвид дека популарните јутубери добиваат 0,90 американски долари на 1.000 прегледи, тогаш нивната заработка е неверојатна.

Можноста за собирање пари постои и преку реклами и рекламни, така што нивната заработка не е само од прегледите на YouTube.

Инфлуенсерката Леа Станковиќ е идол за младите девојки во Србија, додека нејзините дневни видеа, фотографии и објави имаат илјадници лајкови и коментари.

Од Јутјуб, Леа може да заработи 5.400 евра на неделно ниво, додека месечната цифра може да достигне и 80 илјади. Популарната инфлуенсерка ја следат 760 000 луѓе на YouTube.

– Почнав да снимам во октомври, а првата соработка од која заработив беше следната година во мај. Се сеќавам дека тоа беше конкретно реклама за сокови. По тој повод, направив видео кое беше многу смешно.

Не можам да се сетам точно колку е тарифата, но бидејќи првпат се сретнав со исплатата, им реков да понудат онолку колку што сметаат дека е доволно.

Некои производствени компании и козметички компании плаќаат најдобро, но сето тоа зависи од марката. Нема правила – изјави Леа за „Блиц“.

Јутјуберот и пејач Андрија Јовиќ е еден од најголемите фаворити на женската популација во регионот. Покрај тоа што ги слушаат песните што ги објавува, Андрија е познат и по духовитите видеа на неговиот канал на Јутјуб.

Просечната гледаност на неговите клипови е 300.000, што значи дека може да заработи 8.100 евра месечно, или 97.000 евра годишно.

– Првиот хонорар го добив пред пет години, кога достигнав 50.000 следбеници, ја направив својата прва кампања. Тоа беше чоколадно млеко или парфем.

Надоместокот беше околу 50 евра и тоа беа добри пари за едно дете. Мислам дека бројот на следбеници има големо влијание врз цената на хонорарите, но тие исто така имаат големо влијание врз брендот што го има изградено инфлуенсерот, како што се содржината и квалитетот – рече тој неодамна за „Блиц“.

Луна и Марко во моментов се најпопуларниот реален пар надвор од програмата што се прикажува на телевизија. По „Задруга“, тие одлучија да започнат канал на Јутјуб каде ќе го покажат својот приватен живот.

Нив ги следат над 100.000 луѓе, додека нивната неделна плата е 400 евра. На годишно ниво, бројката е многу поголема и изнесува околу 50.000 евра.

По само два месеци од отворањето на овој канал, Луна и Марко достигнаа дури милион часа гледање на нивната содржина, што е всушност 115 години.

Двојката ја сподели добрата вест на официјалниот профил на каналот на Инстаграм и по тој повод им се заблагодари на сите што ги гледаат и ги следат.

Богдан Илиќ, попознат како Бака Прасе, е убедливо најплатениот јутубер во регионот. Според пресметките на добро познатата страница, тој заработува 13.500 евра месечно само од прегледите, имајќи предвид дека неговите видеа во просек го гледаат 500.000 луѓе.

Но, на годишно ниво, бројката е многу поголема. Бака заработува до 162.000 евра само од прегледите, додека разни спонзорства и реклами му гарантираат уште поголема заработка.

– Колку и да звучи чудно и лошо, јас сум среќен што не се запишав на факултет, бидејќи имав среќа и ми се отворија многу врати. Имав можност да играм игри, да можам да заработам пари, а потоа ја префрлив играта на Јутјуб – еднаш рече тој во емисија на „Пинк“.

Пејачката Марија Шерифовиќ за време на пандемијата одлучи да ѝ се посвети на својата кариера на ЈуТјуб. Таа има над 400.000 следбеници на оваа популарна социјална мрежа, додека просечното гледање на нејзиното видео е 450.000 прегледи.

Така, Марија заработува 12.150 евра на неделно ниво, додека годишната цифра е 145.000.

– Не би сакала така лесно да се откажам од мојата професија, но и моите снимки да бидат сфатени толку сериозно.

Досега многу се забавувам и верувам дека е важно да остане така за да можам да продолжам со исто темпо.

Реакциите се исто така добри, за што особено ми е драго. Јас не сум во контакт со Јутјуберите и сигурно не сум нивна конкуренција – рече Шерифовиќ во една прилика за „Блиц“.

Марија Шерифовиќ во костим за капење не е слика што често ја гледаме, па видеото привлече големо внимание во една прилика кога објави таква слика.

Марија Шерифовиќ е позната како една од најдобрите вокали на регионалните простори, а иако сме навикнати да ја гледаме во спортските изданија, пејачката еднаш покажа како изгледа кога се облекува женствено.

Таа позираше во градината, во долг цветен фустан и со тоа воодушеви многу следбеници на социјалните мрежи, кои ѝ дадоа комплименти за изгледот.

Previous articleОва е мажот на Анета Наковска, Спиро кој има ќерки, на две нешта е особено горд во животот и доста има вложено (ФОТО)
Next articleОрце од „Арија“ се врати во Македонија и раскажа која е вистинската причина што се преселил во Холандија со семејството