Home Live Синиша: Важам за бик по дома, а ова што ми го кажа...

Синиша: Важам за бик по дома, а ова што ми го кажа докторот во Грција ќе го паметам засекогаш

-Дозволете ми да споделам едно убаво искуство… колку може да биде убаво.

Ден пред да одам на море, скршив заб, ова беше предизвикано поради камче во оризот, во ресторан во Белград.

Ништо не ме болеше и секако, будала, решавам да се позанимавам со забот после планираниот одмор.

Се е во ред во Сивоти… првите 10 дена, а потоа одиме на Лефкада. Од првиот ден почнува да ме боли забот, а за да не се расипат уште 4-5 дена дружење за моето семејство, јас купувам лекови против болки во аптека.

Пошто НИКОГАШ во животот не сум бил на лекар, ниту имам некаде медицинска карта… ги зедов апчињата против болки… и веројатно претерав со нив.

Во комбинација со сонцето и лекот, утрово додека правев кафе почнав да се потам во неверојатни количини и колената почнаа да ми се тресат. Легнав 10 минути и се чинеше дека се е во ред…

Сепак, другарка ми и жена ми инсистираа да одам на лекар бидејќи тоа никогаш порано не ми се случило (јас сум бик во семејството).

Одиме во Лефкада во болница во ургентен, другар ми објаснува се што се случило и веднаш ме примија на кревет таму, ми прават брз тест, а потоа нарачуваат крвна слика, ЕКГ, крвен притисок, Ренхен граден Х. -ray…

Заедно со приказната истото им го објаснувам за што се работи бидејќи повеќето од персоналот знаат англиски… и дека спортувам три пати неделно и тоа поради глуп заб итн…

Резултатите од се стигнаа… се совршено, крвен притисок 82/122, пулс 55, крвна слика совршена освен ЦРП затоа што забот веќе малку отече и телото почна да се бори со воспалителниот процес.

Ми велат, ти си како коњ за трка, само не претерувај со сонцето, пиј многу вода и кога ќе се вратиш дома, одма да го поправиш забот кај твојот стоматолог. Пред сето тоа ми зедоа податоци од пасош, осигурувањето истече пред 2-3 дена затоа што не бевме сигурни ни дека ќе одиме на Лефкада по Сивота…

Кога ми даде еден куп резултати и ми посака се најдобро, јас праша колку и каде да плати бидејќи осигурувањето веќе не важи… ми вели: „Србија… Белград… Црвена звезда, Партизан, Олимпијакос, Пао… ние сме браќа, никогаш не сум наплатил. брат ми било што, уживај и со среќа!

Останав без зборови… многу му благодарам и кажувам дека ќе го посетам следниот пат кога ќе дојдеме, а тој ми вели дека не мораш ништо да ми се оддолжуваш мене ,направи го тоа на некој друг и се ќе биде ок!

Се поздравивме и јас и Мариус влеговме во кола, под силни впечатоци… незнам што ме снајде. Така да, наравоучение. Нема одложување за одење на лекар ниту еден ден пред одмор и има уште ЛУЃЕ меѓу народот!

Туку… извинете за долгиот пост, но навистина сакав да ви кажам, се извинувам бидејќи сето ова е ново за мене, особено што последен пат бев на лекар кога имав 3,5 години кога ги извадив крајниците!

Поздрав до сите од Лефкада и Агиа Никита и се гледаме утре Србија!

Ова го напиша Синиша Јовановиќ во популарната група Live from Greece и навистина побуди силни емоции кај сите што го прочитаа овој статус.

Previous articleЈорданка: Уште на 30 јули ви кажав и Вилма и Арафат – адио рагаци
Next articleРомантична сопруга, еве каква љубовна порака му упати Сања на Слкаткар (ФОТО)