Home Live Никогаш не сакаше да има деца, а го напушти овој свет поради...

Никогаш не сакаше да има деца, а го напушти овој свет поради лоша бoлecт- Тешкиот живот на омилената Ју актерка

Големата српска актерка Ружица Сокиќ која во декември наполнеше 88 години. Овој свет го напушти на 19.12.2013 година на одделението за не врохирургија на Клиничкиот центар на Србија, а како што знаеше јавноста, долго време се бореше со Алцх ајмерова болест.

Легендарната Ружица Сокиќ остави неизбришлива трага во српската кинематографија. Глумеше во многу филмови и серии, а публиката ја обожаваше, а глумеше и во филмот „Жикина династија“, како Ружа.

Таа беше филмска и телевизиска актерка со сто и осумдесет остварени улоги и уште многу театарски улоги. Од детството учествувала во Детската радио-драмска група на Радио Белград, а дипломирала глума во 1958 година на Академијата за театар, радио и телевизија во Белград.

Кратко време била член на Современиот театар, по што се преселила во Ателје 212. Од 1961 година била постојан член на Ателје 212, настапувајќи во триесет и седум сезони од тој театар. Меѓутоа, во текот на кариерата играла улоги на други места, играјќи во речиси сите белградски театри.

Таа за првпат се појави на филм во 1957 година во делот на омнибусот „Сабота вечер“ на Владимир Погачиќ. Потоа следеа улоги во неколку телевизиски филмови. Веќе за нејзината прва голема улога во филмот „Горчлив дел од реката“ на Јован Живановиќ (1965), таа беше наградена со Сребрена арена за споредна улога на Филмскиот фестивал во Пула.

Нејзината последна улога на малите екрани беше во серијата Непобедиво срце во 2011 година, а меѓу последните улоги на големото платно се издвојува онаа во филмот на Здравка Шотра Зона Замфирова (2002).

Во август 2003 година ја доби наградата за животно дело „Павле Вуисиќ“ на Друштвото на филмски уметници на Србија за нејзините актерски улоги во југословенската кинематографија и наградата за животно дело на Здружението на драмски уметници на Србија „Добричин прстен“ во 2012 година.

Инаку, Курир еднаш објави дека познатите српски актерки Ружица Сокиќ и Оливера Марковиќ го запознаа познатиот актер Шон Конери за време на нивното учество на Театарскиот фестивал во Единбург со претставата „Женски оркестар“.

На Фејсбук страницата на Громаде Филмска се појави фотографија од неверојатната средба која се случи на лондонскиот аеродром Хитроу.

„Една леле фотографија од аеродромот Хитроу во Лондон во 1991 година, средба на кремот на шкотската и српската актерска игра.

Беше ли таков лик, Конери, што Оливера Марковиќ и Ружа Сокиќ да ти бараат автограм? Изгледа како да си“, гласи натписот на сликата.

“Го сретнавме Џејмс Бонд на аеродромот Хитроу! Вистинско женско “стампедо” замина кај популарниот маж Шон Конери. Никој не забележа дека со него е неговата втора сопруга, француска сликарка.

Не е ни чудо – дамата не личи на неговите партнери од филмовите, таа е стара и, навистина, многу грда! Залудно се теп аше и врескаше: „Јас сум негова жена, јас сум негова жена“, напиша своевремено текстот на М.Радошевиќ за „ТВ Ревија“.

Ружица Сокиќ мемоарите „Страст за летање“ ги објавила во октомври 2010 година, напишани во периодот кога не можела да глуми поради скршеница на колкот. Таа почина од Алцхајмерова болест на 79-годишна возраст.

Таа беше среќна во брак со Мирослав Лукиќ, со кој немаше деца. Во една прилика истакна дека не сака да стане мајка, бидејќи сака да биде слободна откако ќе остари во многу тешки околности, пишува Глоси.

– Желбата за кариера имаше најголемо влијание врз прифаќањето на фактот дека никогаш нема да имам дете. Се плашев да престанам, а се плашев и од породување – изјавила во една прилика Ружица Сокиќ.

Кога била млада, нејзиниот татко бил осуден на упокојување по завршувањето на германската окуп ација, но подоцна бил ослободен, но му биле одземени сите граѓански права. Порано зборуваше како овој период и бил многу тежок.

„Тие го сместија семејството на фризер во трисобен стан заедно со нас, затоа што тоа беше руската формула за домување“, рече Ружица во интервју за „Стори“ во 2006 година.

– Луѓето од селото Рушња не малтр етираа, особено татко ми, кој беше осуден и затворен за вербален прекршок. Дури и ме слушаа, но не дозволив да никне омраза во моето битие. Не мразам никого, дури ни оние луѓе кои ми го уништија животот – истакнала актерката во една прилика.

Previous articleОва е најстарата ќерка на Наум Петрески од првиот брак, Сања- еве колку е блиска со својата сестра Македонка, ќерката на Зуица
Next articleГолема промена во животот на Ване Маркоски- искрено раскажа на кои луѓе животот им мава клоци