Home Live Само еднаш, Калиопи објави слика од синот Пако- ова е вистинската приказна...

Само еднаш, Калиопи објави слика од синот Пако- ова е вистинската приказна која таа ја кажа за него

Таа е позната низ целиот Балкан и денес ужива статус на поп дива. Некои од нејзините најпознати композиции се: „Месечина“, „Бато“, „Обои ме“ и многу други.

Покрај успешната соло пејачка кариера, која и донесе слава и титулата кралица на македонската забавна музика, таа компонира музика за театар, филм и балет, пишува Biografija.org.

Таа редовно учествуваше на музички фестивали, а двапати ја претставуваше својата земја на Евровизија.

Калиопи е родена 1966 година во Република Македонија, градот Охрид. Во детството живеела со семејството во Кичево. Уште од најраните денови таа изразувала склоност кон музиката. Таа настапи на детскиот музички фестивал „Златно Славејче“ изведувајќи ја песната „Мојата учителка“.

Тогаш пошироката јавност првпат го забележа нејзиниот голем талент.

Влегува во хорот „Развигорче“, а со него редовно настапува во периодот од 1978 до 1980 година, како во земјава, така и во странство. Посетувала и часови по пеење. На Академијата за музика студира од 1984 година. Во исто време, таа освои престижни награди.

Калиопи беше пејачка во музичката група „Калиопи“. Во истата група бил и нејзиниот поранешен сопруг Ромео Грил. Создадоа песни со кои учествуваа на бројни домашни и меѓународни фестивали, каде често беа наградувани.

Наградата за најдобра интерпретација им беше доделена на фестивалот во Опатија, додека во Тунис беа второрангирани како претставници на Југославија. Песните редовно се пуштаа на неколку радио станици. Првиот албум го издадоа во 1986 година, а го нарекоа „Калиопи“.

Пејачката, чиј глас го споредуваат со величествениот вокал на познатата Марија Калас, македонската дива Калиопи Букле, со децении ја интригира јавноста со ист интензитет, е приказната која ја објави Стил- Курис. рс за нашата Калиопи.

Истата година учествуваат на Сплитскиот фестивал, кога ја претставија песната „Да море зна“. Во 1987 година во Загреб излезе вториот албум на оваа група наречен „Роѓени“. Албумот се состоеше од вкупно девет песни.

Песната по која го доби името целиот албум стана хит низ Југославија, а истата песна до ден денес не ја изгубила својата популарност.

Калиопи изјавила дека не сака песна која би била слична на нејзиниот хит „Роѓени“ или „Бато“ како што се уште ја нарекуваат оваа песна.

Песната всушност е напишана во време кога ја снашле тешки животни околности. Во песната „Бато“ се пее за копнеж, страдање и болка, чувства кои навистина ги доживеала тогаш.

Калиопи изјавила дека не сака песна која би била слична на нејзиниот хит „Роѓени“ или „Бато“ како што се уште ја нарекуваат оваа песна.

Песната всушност е напишана во време кога ја снашле тешки животни околности. Во песната „Бато“ се пее за копнеж, страдање и болка, чувства кои навистина ги доживеала тогаш.

Кога е напишана оваа безвременска песна, Калиопи имала само 19 години. Песната е напишана од Ромео Грил, кој бил запознаен со нејзината животна приказна. Редовно настапувале во Југославија и пошироко. Нивната турнеја низ Советскиот Сојуз е значајна.

За големата популарност на групата „Калиопи“ сведочат нивните успеси во вид на разни награди, како и големата посветеност на нивните концерти. Како учесници на југословенскиот Евросонг во 1988 година, тие го освоија десетото место. Песната што тогаш ја изведуваа се викаше „Емануел“.

На врвот на својата слава, Калиопи и нејзиниот поранешен сопруг ја напуштиле земјата и се преселиле во Швајцарија. Тогаш групата „Калиопи“ се распадна, а пејачката Калиопи десет години не беше музички активна.

Нејзиното враќање на музичката сцена го означи почетокот на нејзината соло кариера. Таа победи на Скопскиот фестивал во 1996 година. Таа исто така победи на „Еврофест“ во 1997 година, изведувајќи ја песната „Не плачи“. Во 1998 година го издаде својот прв соло албум „Oboi me“, кој го сними во Швајцарија.

Албумот беше позитивно примен од нејзините фанови од различни возрасти. Бидејќи беше сигурна во големиот успех на овој албум, таа сними спотови за секоја негова песна, а сето тоа во соработка со Македонската радио телевизија. Следеа бројни награди, а албумот беше прогласен за најдобар во Македонија.

Калиопи важеше за најдобра македонска пејачка. Основаше своја музичка куќа „Калиопи мјузик продукција“. Вториот соло албум „Ако денот ми е ноќ“ е издаден во 2001 година. Пред околу 4.000 присутни фанови таа го промовираше овој албум со концерт во Битола.

Во тој период таа беше учесник во кампањата која се спротивстави на конфликтите во Македонија. Покрај спотови и песни на телевизија, таа кампањата ја продолжи и со турнејата „На пат за Македонија“. Низ Македонија се одржаа голем број концерти.

Третиот албум „Најмила – во живо и необјавен“ го издаде во 2002 година. Следната година следеше нејзиниот четврти албум „Не ми го земај времето“. На албумот има и дуети со Есма Реџепова и Васил Зафирчев. Работела на музиката за претставите „Таа актерска куќа“ и „Танцот на пеперутките во Ориент Експрес“, во 2004 година.

Таа, исто така, напиша песни за други уметници. Редовно одржувала концерти во Македонија и пошироко. Во 2005 година, таа одржа два концерта во Шведска. Како претставничка на Македонија на Евровизија 2012 со песната „Црно-бело“ го освои 12-то место.

Таа повторно учествуваше на Евровизија во 2015 година со песната „Дона“, која не ја пласираше во финалето. Таа соработуваше со Един Карамазов на неговиот албум на кој се појавија големи светски ѕвезди како Стинг, Рене Флеминг и други.

Калиопи верува дека нејзините поранешни сопрузи се нејзините најдобри пријатели. Првиот брак го имаше со композиторот и текстописец Ромео Грил, со кој има син Пако. Во периодот на најголемата популарност на групата „Калиопи“, таа и нејзиниот сопруг Ромео се повлекле од музичката сцена и се преселиле во Швајцарија.

Таа живеела анонимен живот во Швајцарија цели десет години. Студирала германски јазик и се занимавала со многу други работи. Пет години предавала музика во средно училиште. Таа рече дека студентите ја убедиле да и се врати на музичката кариера. Одлуката да се врати во Македонија ја реши нејзината љубов кон музиката.

Нејзината обновена соработка со нејзиниот поранешен сопруг Ромео Грил откако се разведе кон крајот на 1990-тите ги изненади сите.

– Ми недостигаше, па само го свртев телефонскиот број и му кажав. Најмногу ми недостигаше кога во мојата долга кариера се најдов пред најголемиот меч со две острици наречена Евровизија. Тогаш бев сигурна дека тој е единствениот кој може да го носи тој товар со мене, да направи вистинска песна бидејќи тој најдобро ме познава.

Порано меѓу нас се случуваше љубов, вистинска и голема. Ни се случи време, музика, дете… Ни се случи развод, болка, страдањ. Ни се случи живот. И двајцата имаме свој живот и сме среќни.

Обновената соработка значи повеќе од обновена врска бидејќи музиката не се создава без емоции. Ромео сè уште ми е најблизок роднина. Старото мото на Ромео е: Сакај малку, сакај добро, сакај – Ромео Грил.

Бев некое време во Швајцарија, имав приватно музичко училиште со Ромео, бев домаќинка, сопруга, мајка… Траеше десет години и денес сум многу горда на тој дел од мојата животна приказна.

По моето враќање во Македонија се зборуваше за нас, а само ние не се огласивме. Зарем тоа не е фасцинантно? Фактот дека нашите животни патишта се движеа во различни насоки е само судбина. Денес, син ми Пако, кој порасна со татко му, не сака кога зборуваме за него во јавноста.

Можам само да кажам дека тој е нашата најголема љубов и дека сме многу горди родители. И секако, тој е нашиот најголем критичар. Во 1996 година се разведе од сопругот, кој остана со нивниот син во Швајцарија. Нејзиниот син никогаш не и замерувал што се вратила во Македонија. Калиопи е многу горда на него.

По втор пат се омажи за актерот Васил Зафирчев. Овој брак долго време се смета за еден од најромантичните бракови на познатите личности. Беше љубов на прв поглед. Васил е тринаесет години помлад од Калиопи, но оваа разлика во години никогаш не им била проблем. Одлуката за развод беше заедничка.

-Тоа време сега е далечно минато и нешто за што доволно се пишуваше. Повеќе би сакала да зборувам за љубовта како знак за иднината. Сепак, сите стари приказни го носат епитетот – стари, вели таа во едно интервју.

Само една слика од синот, има објавено Калиоопи на Фејсбук, но Пако на неа не се гледа, само од позади, а пејачката на оваа слика го прегрнува својот син. Но, една приказна која е вистинита и е напишана за Пако, таа ја сподели со сите.

Тоа е песната „Месечина“ која вели: . Од ова небо што ме покрива, само ти и никој друг, не ме прати во далечина“. Калиопи има изјавено дека оваа песна е напишана за синот, а всупност месечината- синот ја следи насекаде каде што оди.

Previous articleНаум Петрески и Сашко Коцев на гезме во родниот крај на Наум, еве што ги спојува актерот и пејачот
Next articleВо црвени бикини, Елена од Сител ужива на плажа, убавата водителка на заслужен одмор (ФОТО)