Home Live Една година без омилениот Шоиќ- еве што зборуваше Лане Гутовиќ за заминувањето...

Една година без омилениот Шоиќ- еве што зборуваше Лане Гутовиќ за заминувањето од овде

На денешен ден во 2021 година на 75-годишна возраст по тешко бо ледување си замина легендарниот актер Милан Лане Гутовиќ.

Само две недели пред упокојувањето, бил примен во болница каде бил на интензивна нега, а поради влошување на состојбата бил приклучен на кислород.

Иако сите тестови за коро навирусот покажаа дека тој е негативен, актерот имаше промени во белите дробови за кои лекарите претпоставуваа дека се резултат на вирусот што тој претходно го заразил.

Веста за неговото заминување го потресе целаиот регион, а јавноста засекогаш ќе го памети по бројните легендарни улоги и филмови. Милан Лане Гутовиќ е роден на 11 август 1946 година во белградската населба Умка.

Родителите на Лане беа просветни работници. Тој има постара сестра, Бојана, за која вели дека до самиот крај уште ја штитеше.

Сакал да се запише на Природно -математичкиот факултет, но се обидел на Академијата за театар, филм, радио и телевизија, каде веднаш бил примен. Негови професори беа: Миња Дедиќ, Миленко Маришиќ и други. Тој беше оженет и има ќерка Милица.

Тргнал по патот на нејзиниот татко, а покрај актерството се занимава и со балет. На крајот на 2016 година, Милица се породи, па актерот стана дедо.

Повеќе од една деценија, тој беше во вонбрачна врска со Билјана Кнежевиќ, балерина во театарот Теразија. Со мајката на Милица тој се разведе пред повеќе од 30 години а нејзиниото име никогаш јавно не го изговори.

Со Билјана пак, неговата неформална втора сопруга, ги има синовите Јанко и Спасоје. Една година шред да си замине од овој свет, тој беше ангажиран во производството на гумени предмети.

Сакаше да отвори театарско кабаре, но не го стори тоа затоа што немаше материјална поддршка. Тој одби голем број проекти бидејќи не сакаше да соработува со колегите што не му се допаѓаат.

Неговиот татко бил историчар и го научил да го анализира времето во кое живеел. За себе рече дека приватно не е толку забавен како на сцената и дека сака да молчи.

Тој не даваше совети лесно и уживаше во осаменоста. Затоа, многумина го сметаа за арогантен. Сакаше да се занимава со занимање во кое нема да има многу контакт со луѓето, но се одлучи за глума во која беше одличен.

Тој никогаш не бил член на ниту една политичка партија. Тој беше носител на листата на ДСС во општина Вождовац, но откако ја доби власта, не беше политички ангажиран.

Тој веруваше дека има многу Шоиќи во српската политика кои изговараат сличен текст и го потсетуваат духовно на ликот Среќко Шоиќ кој го глумеше.

Минатата година тој беше претседател на Асоцијацијата на уметници и предложи националните пензии да бидат 1.000 евра, но нивниот износ е преполовен.

Има еден детал за филмот „Тесн кожа 5“ кој ретко кој знае. Имено, Лане требаше да го игра Среќко Шојиќ, но предложи и ликот на Димитрије Пантиќ, кој го играат Никола Симиќ и Петар Краљ, да се избрише од серијата.

– Дадов предлог, кој мислам дека ќе биде усвоен, а тоа е да се избрише ликот на Пантиќ. Досега го играа г-дин Никола Симиќ и г-дин Пера Краљ, кои повеќе не се меѓу нас. Нека смислат нов лик кој ги има карактеристиките на Пантиќ – изјави тогаш Гутовиќ за Курир.

Актерот Милан Гутовиќ зад себе имаше два брака. Зад себе остави четири деца, ќерките Невена и Милица и синовите Спасој и Јанко.

Лане вака зборуваше за заминуавњето во вечноста:

– Не се плашам од см рт -та, на некој начин сум рамнодушен. И не треба, бидејќи тоа е еден од клучните моменти во животот, како раѓањето. Не се сеќавам на моето раѓање, но претпоставувам дека ќе се сеќавам на мојот крај. Целиот живот беше нетрпелив, но крајот не беше.

Тој е трпелив и сигурно ќе ме чека – изјави Гутовиќ во свој стил.

Previous articleВодителката Милена раскажа на кое место го запознала сопругот Гордан и како го ќарила
Next articleГи интервјуираа заедно со Антониа, а Мартија откри дали е во врска со фудбалерот Елиф Елмас