Home Live Грешка е во прашање, на доктор или сестра – Саша и Дејан...

Грешка е во прашање, на доктор или сестра – Саша и Дејан Матиќ гледале кога се родиле

Пејачите Саша и Дејан Матиќ денес се многу популарни, а речиси секоја песна што ќе ја направат станува хит.

На сите им е добро познато дека тие двајца се близнаци, како и дека се слепи. Сепак, многумина не знаат дека всушност се родени со нормален вид.

Имено, браќата Матиќ се родени во 1978 година на Бихаќка, во шестиот месец. Поради ова, тие морале извесно време да поминат во инкубатори, а бидејќи родилиштето на Бихаќ не било добро опремено, биле преместени во Загреб.

Меѓутоа, по само неколку дена настанале компликации и двете момчиња ослепеле. Не се знае што точно се случило, но се спомнало дека се работи за грешка на медицинска сестра, која довело до трајно слепило на бебињата.

Се зборуваше и дека Саша има можност да си го врати видот, но дека не сака да оди на операција поради Дејан. Сепак, тој негираше.

– О не, тоа е глупост. Сакаа да направат некои експерименти врз нас. Родителите не дозволија, а ни ние. Не ми се допаѓа што на оваа тема се зборува со години, а вие појма немате! Двете најлоши теми, кои најмалку ми се допаѓаат се: дали сум во расправија со брат ми и што се случи со мојот вид.

Моите пријатели и луѓето кои се во постојан контакт со мене знаат како живеам и знаат дека го сакам овој живот најмногу на светот. Дали сум бил лекуван и од кого, тоа е моја приватна работа.

Има приказна кога еден мој пријател повикал такси и го прашале: „По кој пат одиш?“, а тој рекол: „Кому му е гајле освен мене? – изјави Саша за Српски Телеграф.

Никогаш не се чувствувале дека поради нивниот недостаток треба да имаат посебен третман, ниту пак се гледале себеси како различни од другите.

Саша Матиќ е пејач за секој тип на концерт и веселба. Иако цената обично се корегира, тој зема 10.000 евра по настап, иако од друга страна се зависи од тоа во кој град пее, дали е клуб или прослава, работен ден или викенд.

Тие шетаат низ животот со кренати глави и отсекогаш си биле најголемата поддршка еден на друг.

Дека немаат комплекси и не се сметаат за жртви, доволно говори и фактот што често се шегуваат за себе.

Како што еднаш кажа во една прилика и самиот Дејан Матиќ, некој е крив, но никогаш не дознал чија е грешката.

-Тоа е невнимание. Сега, кој… не елаборирав и прашав чија е грешката. Дали е доктор, дали е медицинска сестра, не навлегував во тоа.

Тоа беше предвремено породување. И ако беше невнимание, беше – изјави тој за медиумите.

Најголемите хитови во неговата кариера се: Никој и некој, Дозвола за љубов, Желба моја, Таа е моја, Следна,

Топли ноќи топли денови, Играј, Пола половина, Грешник и самовила, Се барам, Кукла, Не беше тоа , Околу нас , Остани, Оваа прекрасна неверна жена, Бурма …

Иако судбината им го одзеде видот, таа им даде неверојатен талент за музика, но и ведар дух.

Тие двајца се многу успешни во работата, а денес имаат свои семејства со кои уживаат во љубовта и вниманието.

Previous articleИгор за Илина: Таа во моментов држи предавање на Тенеси, јас во моментов држам мачка во раце и зјапам во ТВ…
Next articleВасил Зафирчев прозборе за бракот со Калиопи и за тоа дали е вљубен сега