Home Live Цела Југославија во 1983 година го пизмеше овој пејач, па го обожаваше,...

Цела Југославија во 1983 година го пизмеше овој пејач, па го обожаваше, тој стана богат, па заврши како социјален случај

Изборот за песна на Евровизија речиси секогаш е проследен со некаков ска ндал. Така беше и во 1983 година, за време на изборите за песната што требаше да ја претставува тогашната Југославија.

Таа година поранешна Југосалвија земја ја претставуваше Даниел Поповиќ со песната „Џули“, а тоа предизвика негодување кај дел од јавноста, која сметаше дека тоа требало да биде Лепа Брена. По тој повод Данило Штрбац објави текст во „РТВ ревијата“ кој Еспресо.рс го пренесе интегрално:

„Од страв да не се покажеме како неуки, праќаме во Минхен еден напудрне Даниел, инаку прилично блед имитатор на популарниот Шеикин Стивенс.

Во исто време сите жалиме што Лепа Брена не оди на Евровизија, бидејќи тоа е единствен начин навистина да се случи нешто на тој натпревар – ако не за европскиот, тогаш секако за нашата публика…

Дали е тоа навистина можно?! Избирајќи помеѓу најдоброто и најлошото што би можеле да и понудиме на музичка Европа во овој момент – го избравме второто!

Нашата веќе пословична неспособност да се движиме по извозните потфати се пресели и се чини дека се вкорени во Изборот за песна на Евровизија.

И оваа година на публиката на Стариот континент им испраќаме песна и пејач кој ќе ни се врати со етикетата – „шкарт“. Дали навистина не научивме ништо од претходните неуспеси…

Она што се случи во петокот вечерта во тесната, но „свечено“ украсена („стабилизирачка“ сценографија од фолија за пакување на храна) Сала на Студио М во Нови Сад го видоа и слушнаа сите оние кои таа вечер ја поминаа покрај малите екрани.

Извесен Даниел патува во Минхен со песната „Џули“. Тоа им го кажавме на некои пријатели во Белград телефонски истиот ден, околу пладне. Не се работи за некакви местенки. Едноставно се чини дека не може да биде поинаку“.

– Секако дека ја избрав Лепа Брена бидејќи моментално е вистински хит – ни изјави Корнелије Ковач, композиторот на песната „Ситније, Циле, ситније“.

– Зошто да го кријам: користев и лукавство, не само знаење и талент, за конечно нашата песна да оди на Евровизија, која барем малку ќе ја заинтересира Европа. И верувајте, убеден сум дека Лепа Брена со овој мој состав не би останала незабележана.

Само, по денешната генерална проба, ми се чини дека Даниел ќе отпатува за Минхен. Мојот обид е само експеримент за кој веќе не сум сигурен дека ќе успее… – додаде тој.

И тој не успеа. Даниел Поповиќ и неговата „Џули“ го освоија четвртото место на Евровизија во Минхен.

По „Џули“, кариерата на црногорскиот пејач кој живееше во Хрватска тргна надолу. На почетокот на 1991 година се појави на последната „Југовизија“ со песната „Дај обуци левисице“ и го освои второто место.

Победник тогаш беше Беби Дол со песната „Бразил“. Тогаш почна вој ната во Хрватска, па во Босна и Херцеговина, а Даниел престана да се појавува во јавноста. Во една прилика тој изјави дека завршил како социјален случај и примал социјална помош.

Во 2005 година, пејачот се разведе од сопругата Сандра Петрж, а таа е една од трите негови поранешни жени со која го има синот Доминик. Во својата книга по разводот, таа откри дека поранешниот сопруг бил груб со неа.

„Се сретнавме случајно, ми рече дека е несреќен и дека јас сум онаа која ја барал целиот живот. Бевме заедно 14 години, од кои пет во брак, кој повеќе пати се обидов да го прекинам.

Ме криеше од јавноста додека бев бремена, еднаш и пред мојата ќерка од првиот брак, тогаш се правеше дека не не познава. Првите два пати кога останав бремена, ме тераше да немаме деца, но третиот пат не го послушав“, вели поранешната сопруга на пејачот.

„Од неговото семејство моето дете сѐ уште го нарекуваат коп иле а алиментација не плаќа“, изјави тогаш Сандра Петрж. Поповиќ за за мал третирање на поранешната сопруга два пати е ос уден условно

-Но, секој пат се извлекувал и не одлежал затворска казна. Дури и од минимално доделената алиментација се обидел да се извлече, негирајќи го фактот дека е татко.

Previous articleСкап е кромидот, не го даваме гратис со ќебапи, купи си од пиљара- турист посрамен од односот на охридски угостител кој продава скара на кило
Next articleНема само слики од журки и одмори, згодната манекенка која е сега наставничка обкави слика како е облечена на работното место- во школо