Home Live Блага Петреска раскажа приказна која многумина замисли- така се учат деца од...

Блага Петреска раскажа приказна која многумина замисли- така се учат деца од мали да си ја сакаат државата

Нашата позната фолк-пејачка Блага Петреска која е еомилена кај нароот, во 2020 година освои награда на фестивалот „Еврофест“.

Блага доби награда Гран При. Таа испеа песна која според многумина е автобиографска и се вика „Свени ми, свени Невене“. Но, освен Гран При, Блага ја наградија и за најдобрта интерпретација.

За ваква песна и за вакво грло, тоа е заслужено. Низ оваа песна, таа си ја отвори душата.

Низ годините, таа се соочувала со тешки животни предизвици за кои многу ретко зборувала во јавноста. Била многу млада кога си заминал нејзиниот сопруг и никогаш повторно не се омажила.

– Мене ми се случи вистинска љубов и две деца од истата. Кога останав сама одлучив да не ги повредам моите деца затоа што тие многу го сакаа татка си.

Сите тројца седнавме и се договоривме дека јас ќе работам и хонорарно за ништо да не им фали, само да учат, да завршат факултет.. Така и бидна.

Нејзиниот син Олег Кондратенко, и снаата Ана која е од Русија, се истакнатаи музичари и заедно работат на образование на млади виолинисти. Во интервју за Факултети.мк, Ана, снаата на Блага има изјавено:

-Mорам да објаснам една работа за која многумина имаат погрешна претстава: кај еден музичар, посебно инструменталист, образованието почнува од најраната возраст.

Обично во Македонија децата почнуваат да свират виолина, клавир или виолончело на 7-8-годишна возраст. Кај мене во Русија најнормална возраст за први чекори на тие инструменти се 4-5 години..“.

Како семејство кое се занимава со музика, Блага за Женски магазин изјави дека слободното време не го користат за дополнително консумирање музика, туку за да разменат мислења и да се дружат како семејство.

– На прашањето за мојата енергија ќе кажам дека човекот се раѓа со енергија, а после е прашање каде ќе ја усмериш енергијата.

Може да биде во позитивен и негативен правец. Јас сум непоправлив оптимист му се радувам на животот и на се’ што ме опкружува“, рекла таа за Свет Австралија.

Блага Петреска учествува во една реклама за апарат за готвење, и во неа, таа ги покажива своите внуци. Таа во рекламата раскажува дека сака да ги готви сите традиционални македонски специјалитети.

-Овде ќе ставам месо или зеленчук, или некоја чорба, и само ја вклучувам програмата, и имам време да се напијам кафе со пријателка, да прочитам книга.

Апаратот сам си готви. Децата кога ќе ми дојдат, за кратко е готово“, рече пејачката.

Во Јапонија и во други азиски земји таа возраст се намалува до 2-3 години. Така, кога доаѓаме на приемни испити за високото образование, ние веќе зад себе имаме приближно10-15 години поминати во секојдневна работа по неколку часа дома и на најразлични настапи (концерти, испити и колоквиуми) – вели Ана.

– Јас сум вљубена во Македонија и сметам дека е најубавото место за живеење, почнувајќи од климата, храната, водата, народот, обичаите, се имаме што ни е потребно за живот ама… политиката го раздели народот и многу ми е жал šто го дозволивме тоа.

Самите да бидеме против себе. Време е народот да се свести дека заедно сплотени сме посилни и дека ние треба да направиме нашите деца да се покрај нас, да не ни се иселуваат за да нема ожалостени мајки, татковци, баби, дедовци, да се сите заедно“, рече Блага.

Новинарката исто така ја праша кое ѝ е омилено јадење, што најчесто го подготвува, а Блага рече: Пиперки. Јас да јадам секој ден пиперки сум среќна. Дали печени, дали полнети, дали пржени….

Нашата кујна е стварно многу добра. Јас сум специјалист за нашите јадења, а мојата Ана ги прави помодерните јадења“, рече Блага за Ана, која и е снаа од синот.

Блага Петреска на Фејсбук напиша искрен статус кој го посочи за пример за тоа како треба да се сака својата држава и имаше доста позитивни коментари под него. Нашата позната фолк-пејачка напиша:

Денеска на сите првачиња им посакувам среќен почеток. Впечаток ми остави првиот час во соседна Србија, наставничката ги праша првачињата дали ја знаат химната на државата?

Сите станаа и им ја пуштија химната на првиот час. Ете, тоа ме воодушеви и ете така се учат децата од мали да си ја сакаат држават. Браво“. Така се гради патриотизам од мали нозе“, сти во еден од коментарите.

Previous articleОва е нашиот најромантичен водител, еве каква приказна сподели за својата сакана сопруга
Next articleАлбин Курти проговори на Српски: Тоа што сè уште го прави Србија е оставштина од Милошевиќ