Home Live Драгана била измамена кога купила стан и денес е исфрлена на улица,...

Драгана била измамена кога купила стан и денес е исфрлена на улица, бара правда

Случајот на сликарката Драгана Милисављевиќ од Белград беше актуелен пред три години кога извесно време живееше во темница поради извршителите кои без правна основа и ја исклучија струјата.

Сега успеале да ја иселат, со тоа што ненајавено се појавиле на нејзиниот праг, а очајната жена немала на кој да се обрати за помош.

Имено, Драгана повеќе од една деценија се бори со судот, адвокатите, извршителите и наследниците во надеж дека ќе докаже дека станот во Цвијиќева број 79 е нејзин.

Да потсетиме, во 2019 година екипата на Еспресо ја посети Драгана во нејзиниот стан за да каже се’ за овој случај.

,,Исцрпени од долгогодишната борба, најдовме свеќа на масата и греалка на гас што само ја загреваше малата дневна соба. Ни направи кафе на шпорет на гас и детално ни објасни како се чувствува и што се случува,” изјавија од Еспресо.

Пе колот на оваа дама започна кога од тогашниот сопственик во 2005 година купила стан од 61 квадратен метар за 69.000 евра, а доказ за тоа е купопродажниот договор.

– Набрзо тогашниот претседателот на куќниот совет ме извести дека ќе ме тужи, бидејќи бабата која тогаш живеела во тој стан се упокоила во 1995 година и имала законски наследници кои преку суд ќе ми го бараат станот – ја започнува приказната Драгана и додава дека во 2005 година таа немала поим дека би можела да доживее вакво нешто.

Драгана објаснува дека станот го купила од сопственикот Бранко М., кој тогаш бил уредно заведен во катастарот, па не се ни посомневала во автентичноста на документите, а како нов сопственик се пријавила како што налага постапката.

– Можам само да нагаѓам што се случувало од 1995 до 2003 година, кој го дал тој стан под кирија и што се случувало.

Живеела некоја баба, слушнав, имало куќна помошничка која се грижела за бабата и станот, па прашање е кој прв му го продал станот на Бранко М. по упокојувањето на бабата – објаснува оваа пензионерка и нагласува дека според сите права, таа е совесен купувач на станот во Цвијиќева и дека очигледно има работа со измамници.

После се’, од Босна се појавува извесен Санел Г., кој е законски наследник кој сака на Драгана да и’ го одземе станот, бидејќи смета дека како законски наследник има право на тоа.

Наскоро ангажира адвокати кои постепено сакаат да ја исфрлат Драгана на улица. Случајот заврши на суд, а спорот го добија наследниците.

После тоа, наследниците побарале да ја исклучат струјата во станот бр.4 каде живее Драгана, бидејќи наследниците нема да престојуваат таму во наредните две години.

Ова беше нов удар за Драгана Милисављевиќ.

Во 2021 година следеше нова драма – повторно беше закажано принудното иселување на Драгана Милисављевиќ.

Благодарение на Заедничкиот акционен покрив над глава и насобраниот народ, вториот обид за иселување пропадна, додека не им успеа третиот обид за иселување оваа година.

Екипата на Еспресо во станот ја затекнала полицијата, како и камиони кои чекале да ја спакуваат несреќната жена.

Околу 12:30, Драгана остана во ходникот на зградата со само неколку торби и нејзината мачка. Полицијата и извршителите си заминаа.

Фото: Принтскрин, Еспресо на лице место, видео
Само еден од милениците на Драгана е со неа. Се верува дека нејзината друга мачка избегала. Несреќната старица истакнала дека мачките и се многу важни и дека се плаши за мачката што не ја извадила од станот.

Сите работи на Драгана што успеала да ги земе од станот ги ставиле во неколку кеси. Драгана ја избркаа со сите работи, а полицијата си замина. Според екипата од местото на настанот, некој моментално бил во станот на Драгана, а бравата била сменета.

Се претпоставува дека едната мачка на Драгана побегнала, а другата останала во станот. Драгана потоа изјавила дека центарот за социјална работа и понудило сместување во дом.

„Подобро да одам на улица отколку во дом“, рече Драгана на предлогот. Во меѓувреме, во комбето ги наполниле празните кутии што беа подготвени да ги спакуваат работите на Драгана и заминаа.

Фото: Принтскрин, Еспресо на лице место, видео

Драгана вели дека преживувала вистинска драма во станот и дека ја држеле под присила. На крајот, вели, ја избркале од станот додека горе и ги пакуваат работите.

Драгана вели дека станот го купила на сосема легален начин, кој и бил правно заведен. Таа вели дека нејзината борба не завршува тука, дека ќе се бори до крај и дека ќе донесе правда.

Дел од работите на Драгана од станот и биле претходно извадени, а има и празни кутии што ги подготвиле за присилното иселување.

Напоменуваат и дека Драгана има 80 години и дека сите собрани се плашат од нејзината моментална здравствена состојба поради стресот низ кој поминува.

Активисти на здружението „Кров над глава“ разговараат со полицијата, а полицијата не дозволува никој да влезе во зградата – ниту активистите, ниту пријателите на Драгана, ниту медиумите.

Како што потврдија за Еспресо, извршители упаднале во станот на Драгана и ја иселиле.

Фото: Принтскрин, Еспресо на лице место, видео
Previous articleЖивкица и сопругот покажаа колку многу се сакаат, овој детаљ е доказ за нивната огромна љубов (ФОТО)
Next articleСтефонатор ја праша Каролина на која песна крши чаша во кафана (ВИДЕО)