Home Live Снежана Ѓуришиќ: Некои работи не ги кажуваме јавно, секогаш ќе реагирам ако...

Снежана Ѓуришиќ: Некои работи не ги кажуваме јавно, секогаш ќе реагирам ако сметам дека е потребно

Снежана Ѓуришиќ е една од најпознатите српски пејачки. Таа е омилена и на македонската публика, бидејќи е дел од жирито на ,,Sвезде Гранда”, шоу кое е многу гледано кај нас.

Снежана Ѓуришиќ го одбележува 6 јуни како ден на нејзиното раѓање, па во шоуто откри дали е од оние кои сакаат да го слават тој ден или воопшто не размислуваат за тоа.

-Јас не сум некој што дава сè за прослави, родендени… Но, секако мислам дека некои треба да се слават, а овие други да бидат обележани. Мислам дека треба да биде ден што ќе се разликува од сите други – открива таа.

Некако мислам дека е убаво да се дружам со луѓе кои ти се драги и пријатни и не мора секогаш да биде со некоја галама, доволно е радио во позадина, да разговараш дома, да се забавуваш само ако сакаш да, се разбира.

Снежана често ја посетува Америка, бидејќи нејзината ќерка живее таму со своето семејство, а пејачката ги открива деталите за улогата на баба.

Кога и да заминам, се дружиме, шетаме, талкаме, се забавуваме. Тие се големи, па затоа е полесно со нив. Денес ништо не е далеку, ништо не е невозможно, само да бидеме живи и здрави – заклучува Снежана.

Легендарната пејачка Снежана Ѓуришиќ гостувајќи во емисијата „Сценирање“ на телевизија Курир проговори за своето учество во жирито на познатата музичка програма „Ѕвезде Гранда“.

Таа со водителката Љиљана Станишиќ искоментира дека жирито на Звезда Гранда не е „страшен суд“, туку служи да ги подготви натпреварувачите за суровиот живот што ги следи, доколку се решат да се занимаваат со таа работа.

– Ние не сме страшен суд. Иако некои членови на жирито се груби и строги, животот не бил љубезен кон никого. Кога бев дете, дојдов на натпревар, имаше една жена која веќе избрка еден дечко кој беше пред мене.

Реков дека ќе ја пеам „О, мама, мама“ од Лола Новаковиќ, а таа ме праша дали пеам народни песни. Ја отпеав песната на Лепа Лукиќ и таа ми рече дека ќе пеам само народни песни.

Тоа беше Радмила Трифуновиќ. Знаеше што прави, ја работеше најдобрата работа на светот, а никој што не знаеше не можеше да помине покрај неа – искрено изјави Снежана Ѓуришиќ, а потоа продолжи:

– Внимавам што ќе им кажам на тие деца, но не можам да кажам дека e одлично aко не било. И тоа воопшто не е лесна работа. Менторството е многу важна работа, ние можеме барем малку да ги насочиме овие деца, па потоа што им дава Господ.

Мора да бидат вредни, дисциплинирани, но ако нешто не може да се направи – не може да се направи.

Тука ништо не е инсценирано, тоа е конфликт на мислења, каде што има малку слобода. Публиката е непогрешлива – изјави познатата пејачка.

Таа се осврна и на односот меѓу самото жири, кој го опиша како многу добар.

– Врската е добра. Колегијално е, кога имаме пауза сите сме океј, сите сме нормални. Понекогаш се прашуваме кој кому што кажал, но таму ништо лично не се случува.

Секогаш ќе реагирам ако сметам дека е потребно. Ќе има и ситуации кои ќе се случат, но ќе останат јавно непријавени.

Снимањето трае седум часа. Имаме се’, Саша Поповиќ е одличен во работата – вели Снежана.

– Никој од нас нема да лобира за нашиот кандидат ако не е достоен за внимание. Клучно е Саша да го има главниот збор и тој непогрешливо знае што и треба на куќата. Никој никогаш не се обидел да притисне за кандидат – вели Ѓуришиќ.

Таа изјави дека се случило да пропаднат и добри кандидати.

– На победникот не му е лесно да се пробие потоа. Треба песна, треба многу работа. За тоа оставаме да одлучи публиката, но тоа не значи дека некој ќе биде ѕвезда, ниту дека ќе успее како пејач/ка – вели Снежана Ѓуришиќ.

Previous articleЛично Папата му пушти писмо на Пендаровски и спречи тоа да се случи – Груевски за првпат проговори што требало да се случи во 2018 година
Next articleОваа убавица му го освои срцето, нашиот познат пејач ужива на море, вљубен до уши (ФОТО)