Home Live Ги загуби двата брата, а за малку и синот- тажната приказна на...

Ги загуби двата брата, а за малку и синот- тажната приказна на легендарната пејачка на народна музика

Животот на легендарната пејачка го одбележаа големи тра гедии, но таа е силна како карпа и никогаш не ја трга насмевката од своето лице, пишува stil.kurir.rs.

Пејачката Шемса Суљаковиќ кариерата ја започна во седумдесеттите, а со групата „Јужни ветар“ направи голем успех на тогашната музичка сцена на Југославија.

Независниот албум „Пристајем на све“ што го сними во 1986 година е продаден во 850.000 примероци, а Шемса сè уште има репутација на една од најдобрите пејачки на народна музика. Ова е нејзината животна приказна:

Шемса Суљаковиќ е родена во 1951 година во гратчето Маглај во Босна и Херцеговина. Таа порасна во големо семејство, па мораше да почне да работи веќе во раните тинејџерски години. Првата работа ја имала на 13 години во Извршниот комитет во Маглај.

Пејачката се омажила многу рано, уште пред да стане полнолетна. На 16 години се омажила за една година помлад другар и од оваа љубов го добиле синот Алмир. Сепак, овој брак на двајца многу млади сопружници траеше само две години.

По овој пад, Шемса целосно се оддалечила од сите и продолжила сама да го одгледува својот син. Тогаш сè уште немала поим дека ќе започне музичка кариера и ќе стане една од легендите на народната музика.

Талентот на Шемса бил откриен кога еднаш отишла во кафеана со пријателите и се опуштила со музика и пеела. Не забележала дека на нејзиното биро има микрофон и сите ја слушаат.

Воодушевен од нејзиниот глас, сопственикот на клубот ја поканил да пее во овој локал.

„По тој настап, шефот ми рече дека пеам многу добро и дека сака да ме види утре со микрофон во рака. Се договорив и тој ден, добро се сеќавам, на лист хартија ги напишав тогаш најпопуларните песни, за да не се нервирам на првиот настап.

Во почетокот пеев со тетратка во рака и, микрофон по микрофон, мојата кариера напредуваше“, изјави Шемса еднаш за „Независне новине“. Таа долго време го криеше своето ново занимање од семејството. По седум години пеење во кафеана, таа го сними својот прв сингл „Љубовта го напушти нашиот праг“.

Песната беше доста популарна во тоа време, но многу луѓе не ни знаеја дека таа пее. Таа всушност доживеа голем подем во кариерата во 1981 година, кога се приклучи на „Јужни ветар“. Настапуваа низ цела Европа и ги наполнија салите. Хитовите на оваа група и денес се слушаат по градските ресторани и на прослави.

„Ми беше жал кога се разделивме бидејќи сите во „Јужни ветар“ ми беа подеднакво драги. Не можев да замислам дека тој оркестар не постои. После тоа паузирав пет години и не се занимавав со музика. Тоа е најтешкиот период во мојот живот“, изјави пејачката за споменатите медиуми.

Шемса во 1986 година ја објави плочата за која вели дека е најуспешна во нејзината кариера под наслов „Пристајем на све“. Речиси сите девет песни за кратко време станаа големи хитови.

На тој албум, покрај насловната, се најдоа и нумерите „Zar za mene više sreće nema“, “Mi se volimo“, “Stegni me bar još jednom“, “Što me pitaš“, “Svako me proleće na tebe seti“, “Dokle da se kradom sastajemo“ и други.

Иако беше успешна во музиката и ги поместуваше границите, останатите делови од нејзиниот живот ѝ оставија многу болни спомени.

„Првпат по војн ата дојдов во Југославија дури во 1996 година. Тогаш го спасив целото мое семејство и го одведов во Шведска. Така сакаше Господ, а Господ е голем… Господ е најголем.

Мојот син не издржа во Шведска, брзо се врати во Сараево. Ми рече: „Мајко, овде ќе овенам како растение“. Во вој ната изгубив двајца браќа, брат од вујко ми во Брчко.

Многу ми е тешко да зборувам за тоа… И син ми беше ран ет, но случајно. Залутан кур шум го погодил и поминал низ главната артерија. Мојот единствен син, не ми беше лесно. Па, фала богу, дочекав внуци и снаа, која е прекрасна“, изјави еднаш Семса за Курир.

Шемса со години ги гледа неговите рани, но некои траги секогаш остануваат. Пејачката пред 12 години доживеа срц ев уд ар како последица на се што поминала во животот.

„Тоа е последица на болни и несакани моменти. Имав срцев у дар во Австралија. Далеку, премногу далеку од моето семејство. Како порачан, случајно се нашол најдобриот кардиолог на клиниката.

Ја снимил целата процедура за бајпас на стент и ми ја даде снимката на ЦД да ја имам. Ми овозможија стан со прекрасен поглед, ги пуштаа моите песни на разглас, велејќи дека во нивната клиника е оперирана музичка ѕвезда од БиХ.

Па, само мил Господ може сето тоа така да го организира“, изјави тогаш Семса за медиумите. Сепак, и покрај сите животни неволји, секогаш постои музика која и помага да заборави на се што е лошо и семејство кое и ги буди најубавите емоции.

Previous articleБени Шаќири искрено раскажа како ја ќарил Лиса- благодарен сум му на Бога што отидов таму и ја видов
Next articleБлиска личност на Дац, раскажа каков бил како мал (ФОТО)