Home Live Петар, синот на Лазар и Даница, има љубовна бајка за раскажување со...

Петар, синот на Лазар и Даница, има љубовна бајка за раскажување со Теодора: Љубовта се случи на прв поглед

Актерката Теодора Ристовски и режисерот Петар Ристовски се запознале пред десет години на Денот на вљубените, се венчале пред пет години, а денес сонуваат за куќа полна со деца и се надеваат дека желбата наскоро ќе им се исполни.

Актерката, постојан член на театарот „Бошко Буха“ Теодора Ристовски (32) и режисерот Петар Ристовски (32), кои се во брак пет години, им било судено да бидат заедно – нивните родители се познавале, соработувале и зборувале за своите деца многу порано пред тие двајца да се сретнат.

Теодора е постојан член на театарот „Бошко Буха“, а нејзината извонредна убавина привлекува внимание. Како што растела во уметничко семејство, уште од рана возраст знаела каков ќе биде нејзиниот повик во животот.

Мајката на Теодора е Драга Живановиќ, која сите ја знаат од филмот „Давитељ против давитеља“, додека нејзиниот татко е виолончелистот Тешман Живановиќ.

– Родителите на Петар, актерите Даница и Лазар Ристовски и мајка ми Драга Живановиќ, во исто време студираа глума на Факултетот за драмски уметности во Белград, иако на три различни класи по глума, изјави Теодора во една прилика.

Татко ми, виолончелистот Тешман Живановиќ, играше во првиот филм на Лазар „Бел костум“, потоа во претставата „Секојдневен театар“ во која играше Даница.

Сето ова се случи пред да се запознаеме јас и Петар. Потоа, една есен, нашите мајки се сретнаа во Домот на млади и слатко разговараа, меѓу другото, и за децата.

Се договориле да пијат кафе, не сфаќајќи дека ќе го пијат една година подоцна како мајки на деца кои се во сериозна врска – изјави претходно за „Глорија“ Теодора,

која била многу возбудена кога официјално ги запознала Даница и Лазар, додека на Петар првата средба со нејзините родители ја памети како многу спонтана и пријатна.

– Прво имав можност да бидам во друштво на мајката на Теодора, таа приготви одлично домашно кафе, а јас веднаш ја препознав смислата за хумор на татко и и позитивниот однос кон животот. Брзо станавме пријатели – нагласи тој.

– Во моментот кога јас и Теодора почнавме да се забавуваме, не знаев дека нашите родители се познаваат, но таа знаеше. Ми се чини дека на двајцата ни беше полесно да влеземе во домот на нашите родители за првпат.

И покрај тоа, Теодора беше многу возбудена кога официјално ги запозна Даница и Лазар, додека Петар ја памети првата средба со родителите како многу спонтана и пријатна.

– Се покажа дека делиме ист вкус, естетика, начин на работа, наклонетост кон одредени жанрови. Сè започна со студентскиот филм на Петар „Среќни деведесетти“.

На 14 февруари поминаа десет години од тој ден – вели актерката, а нејзиниот сопруг истакнува дека нивната љубов се случила на прв поглед.

– Бевме трета година на факултет кога ја поканив Теодора да игра во мојот студентски филм. Ја забележав и претходно, ми изгледаше недопирливо, малку строга.

Ми остави силен прв впечаток, беше специфична. Има изведувачи кои со самото појавување на сцената создаваат нарушување на енергетскиот бaланс во просторот, Теодора тоа го прави со елеганција и бестрашен дух.

Има нешто скриено внатре што не може да се разбере, но може да се почувствува.

Посебен бил моментот кога ја запросил Теодора во Грција, каде често одмарала со родителите и сестрата Наталија.

– Имавме свадба на реката во Белград, на прекрасен сплав. Тоа беше најлудиот ден во мојот живот кој не може да се раскаже.

Верувам дека сите наши пријатели и семејства ќе го паметат по неговото неверојатно добро расположение, неуморното играње и многу љубов – вели актерката, а Петар се сеќава како се опуштил дури кога сонцето почнало да заоѓа.

– Беше крајот на август, многу жешко, многу луѓе, пријатели кои дојдоа да ги повеличат моментите на среќа. Се се претвори во забава за која и денес се зборува во нашето општество. Незаборавен ден, таков каков што треба да биде.

Родителите на Петер, освен што се одлични актери, се познати и по успешното негување на љубовта и бракот уште од студентските денови. Тој се обидува да го направи тоа така во неговиот живот.

– Најголемата вредност на семејството за мене е искреноста на која се градат односите. Важно е да научите објективно да гледате на светот околу вас, што не е лесно затоа што треба да се тргнете од сопственото јас и да го гледате светот од туѓа гледна точка.

Взаемното почитување и слушање се исто така важни, способноста да препознаете кога е време да дозволите некој сам да се справи со пречките и кога треба да му помогнете.

Потребно е и позитивно да влијаете на самодовербата на најблиските. Членовите на семејството мора постојано да се справуваат едни со други, дури и кога се сите возрасни.

Сето тоа го научив од моите родители и би сакал таква да биде и мојата заедница со Теодора – објаснува режисерот, а неговата сопруга со насмевка додава:

– Би сакала семејниот фото албум да биде богат, без да се повторуваат фотографиите.

Младиот пар досега три пати соработувал на деловен план.

– Јас и Петар цело време си дуваме ветер еден на друг во грб. Колку и да е тешка патеката пред нас, ние секогаш како победници стигнуваме до целта – вели Теодора.

– Моментално ја режирам претставата „Салигија“ во која игра Теодора. Паралелно ја привршувам и монтажата на серијата „Крал Петар Први“.

Мојата сопруга и јас постојано водиме дијалози за уметничките дела што ги создаваме или сме ги доживеале. Си ги презентираме идеите што ни паѓаат на ум.

Нашите разговори се инспиративни и енергични, но и исцрпувачки бидејќи се полни со енергија и страст – признава режисерот.

Среќни и задоволни уживаат во работата и љубовта, а Петар не крие дека би сакал многу деца, но досега ништо не се случува на тој фронт.

– Сè уште не, но ќе биде.

Previous articleСосема го смени имиџот, Лидија Вукиќевиќ изненади, ама и прозборе што си купила од хонорарот на „Бољи живот“
Next articleНовинарот Златев иcкрено: Од кога знам за себе сум дебеличок и носам очила, тоа во мое време беше главна предиспозиција за вyлинг