Home Live Ги направи ѕвезди, а кога си заминуваше од овој свет не сакаа...

Ги направи ѕвезди, а кога си заминуваше од овој свет не сакаа ни да го погледнат- Минимакс беше главен на естрадата а се упокои речиси сам

Животот на познатиот водител го одбележаа разводи, теш ки бол ести, загуби и забрани. Во 2005 година овој свт го напушти легендата на екс Југославија, Милован Илиќ Минимакс.

Овој човек создаде многу познати личности и неговото име се памети и денес. Зад себе остави бројни интервјуа, афоризми хумор и сатира, животот му беше необичен, а по начинот на кој го водеше и по емисиите беше неконвенционален.

Познат по својот шарм, остроумност, брзи и остри мисли, Милован Илиќ Минимакс објави седум книги со афоризми и две книги поезија. Роден е во 1938 година во Липница кај Крагуевац.

– Роден сум на 5 ноември, во знакот на Шкорпија, за што сум особено среќен. Зашто, кога би можел да изберам хороскопски знак, повторно би ја избрал Скорпијата, што е прилично незгодно, а слушам дека ги има – изјави Минимакс во едно интервју.

Во Белград дошол во 1957 година да студира право. Во „Политика“ објавува хумористични дела, набргу почнува да работи во сатиричниот весник „Јеж“, а радио емисијата „Минимакс“ – минимум говор, максимална музика“, ја започнува во 1967 година.

Од таа емисија го добил својот познат прекар. За само еден месец и шоуто и тој станаа неверојатно познати. На почетокот на емисијата секогаш велеше: „Драги мои и драге моје“, а на крајот: „Чао, нема више“. На соговорниците им се обраќал на „ти“, што тогаш било многу дрско.

Пушташе атрактивна и комерцијална музика. И покрај огромната популарност, шоуто беше откажано по пет години, со образложение дека е шунд и кич! Милован веднаш започна со нова емисија, која се емитуваше во недела напладне.

Тоа беше легендарниот „Тап-тап“, кој траеше цели 22 години! Исто така беше насилно прекината, без образложение.

– Мојот живот би можел да го раскажам за седум часа, но и за седум минути, со оглед на тоа дека е доста возбудлив и интересен, но без некои позначајни настани – тврдеше тој.

Тој беше еден од првите неконвенционални водители кои покрај класичната најава вметнуваа шеги, шеги и џинглови. Сепак, тој беше писател во душа и по талент. „А тоа што сега сум водител е исто како некој што има завршено атомска физика и нема работа, да вози такси – изјави тој одамна во интервју за Југопапир.

Откако неговите родители се развеле, мајка му се премажила, а неговиот очув решил да посвои напуштено девојче од болницата во Ниш.

„Бев единствено дете на татко ми Драгољуб, а мајка ми подоцна се премажи и во тој брак роди ќерка, а посвои татко ми посвои девојче.

Затоа сметам дека имам две најродени сестри, меѓу другото и затоа што пораснав со нив – рече тој.

Се дружеше со многу естрадни колеги, а кога му се слоши, Кемал Монтено и Арсен Дедиќ се погрижија да му обезбедат место во болницата во Падова. Сепак, приватно никогаш не бил добар со познатите.

– Не се сеќавам дека некој пејач или некој од шоуто некогаш ми влегол дома, бидејќи едно е работата, а друго е приватноста – истакна Минимакс.

Минимакс беше тој што му ѝ даде на Бреја прекарот Лепа. Имено, како млада пејачка многу брзо започнала самостојна кариера и се вработила во хотел Парк во Нови Сад.

Потоа следеше нејзиниот прв албум издаден од ПГП РТС, на кој соработуваше со познатиот композитор Милутин Поповиќ Захар.

Особено се издвои песната „Чачак“ со која бендот учествуваше во шоуто „Хит парада“, но поради оскудната облека снимката не беше прикажана. После Минимакс ја пушти во својата емисија, и прекарот на Брена го дополни со придавката „Лепа“.

Пејачката продолжи да постигнува големи успеси и постигна голема слава како и бројни обожаватели ширум светот. Минимакс имаше два брака, првиот го склучи на 22 години.

– Рано се оженив поради тоа што моите родители беа разведени, па сакав свое семејство. Запознав една добра, се оженив, добив син, живеев во тој брак 12 години и се разведов од чиста мира.

Не можев да ја објаснам вистинската причина, мислевме дека сите други бракови се подобри. Меѓутоа, подоцна сфатив дека конфликтите во бракот се нормална работа и дека мора да се биде толерантен и трпелив.

Од првиот брак ги има синот Игор, од вториот ќерката Ана и синот Владо Илиќ, кој е познат рапер од групата „Шаила“. Синот на Минимакс се повлече од сцената пред неколку години кога му беше дијагностициран ту мор на плунковната жлезда. Тој беше опериран во 2013 година, по што успешно закрепна.

Откако му се слошило на татко му, а подоцна и по неговото уокојување, Влада неколку пати јавно изјавил дека никој од „наводните“ пријатели на татко му од шоуто не се ни удостоил да се јави да го праша како е и каде да го посети.

Влада тогаш беше многу лут на многумина од кои татко му ги направи тоа што се денес и кои му свртеа грб во слабост и болест – и го заборавија. Минимакс се обиде да живее едноставен живот, а можеби и затоа луѓето го сакаа и го паметат до ден-денес.

– Луѓето често мислат дека познатите личности живеат поинаку од другите. Толку се изненадени кога ќе ме видат на пазар во недела како влечам вреќа со компири исто како нив. Но, тоа е сосема нормално“, изјавил Минимакс порано.

Previous articleСо години не се менува, еве што ја краси Зорица Црношија и што кажа искрено за својот Трендо
Next articleПознатата новинарка му се обрати на премиерот: Таче, дома никој не троши повеќе од она што му е неопходно, манџа да направи и да се избања