Home Live Нашиот познат политичар се прости од кралицата со заедничка фотографија, се сретнале...

Нашиот познат политичар се прости од кралицата со заедничка фотографија, се сретнале неколку пати

Денес, светот го потресе веста за упокојувањето на кралицата Елизабета Втора, објавија сите водечки светски медиуми.

Специјалната операција Лондон бриџ која содржи детален план што треба да се направи кога монархот ќе се упокои, веројатно веќе започна во Велика Британија.

Најмалку 12 дена од нејзиното заминување, Британија ќе изрази молк. Хаосот ќе ја чини британската економија милијарди фунти загубени плати.

Најверојатно ќе се затворат берзите и банките. И погребот и последователното крунисување ќе станат формални државни празници, секој со проценето економско влијание врз бруто домашниот производ од 1,2 до 6 милијарди фунти, а да не зборуваме за организациските трошоци.

Но, фокусирањето на финансиското нарушување не започнува да ја опишува огромната големина на упокојувањето на кралицата. Тоа ќе биде настан за разлика од ништо што Британија го видела од крајот на Втората светска војна.

За почеток, ќе има некои тривијални работи, речиси протоколарни – Би-Би-Си ќе ги откаже сите хумористични емисии.

Принцот Чарлс може да го смени името, а ќе се променат и зборовите на националната химна. Британскиот Комонвелт може дури и целосно да се распадне.

Упокојувањето на принцезата Дијана предизвика бранови на јавна жалост и хис терија.

Но, упокојувањето на кралицата Елизабета Втора, поради нејзината долговечност и фундаменталното место на врвот на британското општество, ќе биде на сосема ново ниво на жалост. Повеќето Британци едноставно никогаш не познавале живот без кралицата.

Во моментот кога се упокои кралицата Елизабета Втора, тронот веднаш и без церемонија премина на наследникот Чарлс, поранешниот принц од Велс.

Иако многумина шпекулираа дека новиот крал би можел да стане и нејзиниот внук, принцот Вилијам, Бакингемската палата во соопштението за упокојувањето на кралицата напиша дека „кралот и сопругата на кралот вечерва ќе останат во замокот и утре ќе отпатуваат за Лондон“, мислејќи на принцот Чарлс и неговата сопруга Камила.

Принцот Вилијам е престолонаследник, но тој нема автоматски да стане принц од Велс.

Сепак, тој веднаш ја наследува другата титула на неговиот татко, војводата од Корнвол. Неговата сопруга Кејт Мидлтон ќе биде позната како војвотката од Корнвол.

Сопругата на Чарлс исто така ќе добие нова титула, Queen Consort – терминот што се користи за сопругата на монархот.

Новиот крал Чарлс, синот на кралицата Елизабета, официјално се огласи по упокојувањето на неговата мајка.

,,Упокојувањето на мојата сакана Мајка, Нејзиното Височество Кралицата, е момент на најголема тага за мене и за сите членови на моето семејство.

Длабоко сме тажни поради упокојувањето на една драга и многу сакана Мајка. Знам дека нејзината загуба длабоко ќе се почувствува низ целата земја, кралствата и Комонвелтот, како и од безброј луѓе ширум светот.

Во овој период на жалост и промени, моето семејство и јас ќе најдеме утеха во сознанието за почитта и длабоката наклонетост на кралицата – се вели во соопштението.

Чарлс станува крал автоматски, како најстар син на кралицата Елизабета, и ја наследува титулата крал на Комонвелтот, како и имотот.

Да потсетиме, по упокојувањето на кралицата беше активирана операцијата Лондон Бриџ, што значи дека правилата ќе се почитуваат во наредните десет дена.

Секој ден ќе се вика Ден Д, а кралицата ќе биде погре бана на десеттиот ден во меморијалната капела на кралот Џорџ Шести.

Нашиот познат политичар, професорот Ѓорѓи Спасов, се огласи веднаш кога дозна за упокојувањето на кралицата и со јасна порака и оддаде почит на кралицата Елизабета,

-Моето најдлабоко сочуство со семејството на кралицата Елизабета Втора.

Имав голема чест да и ги предадам акредитивите за амбасадор на Република Македонија во Обединетото Кралство во 2003 година и во текот на мандатот да се сретнам уште неколкупати со неа на редовните приеми што таа ги организираше.

Ќе остане запаметена како долгогодишен и умен владетел.

Previous articleОва им останува на Хари и Меган после упокојувањето на кралицата, последната средба била многу ,,ладна”
Next articleНаш познат доктор објави слики од неговата блиска средба со кралицата Елизабета: Дојде во посета на нашиот Колеџ