Home Live Славниот музичар скршен од болка, одеднаш загуби драга личност

Славниот музичар скршен од болка, одеднаш загуби драга личност

За овој музичар кој е од Сараево, а стана познат во целиот свет, се смета дека важи за еден од најбогатите луѓе во регионот, и дека ја надминал дури и Лепа Брена.

Станува збор за поранешниот фронтмен на најпопуларната рок група „Бијело дугме“, а сегашен водач на „Оркестар за свадби и пог реби“, Горан Бреговиќ.

Се проценува дека неговото богатство вреди 35 милиони евра.

Имено, како што тврдат неговите соседи, Бреговиќ има околу 15 куќи само во Белград, од вкупно триесет.

Кога ќе дојде во Србија со своето семејство, тој живее во луксузна вила на Сењак опкружен со висока ограда и со далечинско контролирана врата од гаражата.

Горан Бреговиќ има многу успеси во бизнисот, а покрај тоа што е еден од најуспешните музичари надвор од границите на поранешна Југославија, тој може да се пофали и со успешен приватен живот.

Познато е дека од брачната заедница со Џенана Бреговиќ, Брега има три ќерки – Ема, Лула и Уна.

Ако го погледнеме неговото потекло, неговиот татко е Хрват, мајката му е Србинка, неговата сопруга е муслиманка и сите три ќерки се од различна религија.

– Не се заморувам. Останав непотрошен затоа што во Југославија се плаќаше голем данок и не се исплатеше да работиш, така што Бјело дугме не работеше многу.

Неколку големи концерти и плоча на секоја втора, трета година, што реално е ништо.

Целиот опус на Бјело дугме нема ни стотина песни, тоа еден сериозен композитор го пишува за една година. На тој начин јас останав свеж и сочуван и дури сега пишувам добро и работам. Најдобро до сега“, кажал тој во едно интервју за Блиц.

-Најдобрите теми сум ги направил по нарачка. Луѓето мислат ќе слета извесна муза на уметникот и ете ја песната. Се што напишал Шекспир било по нарачка, Моцарт, Микеланџело. Ј

Јас имам постојано нарачки и тоа ми се допаѓа. Немаш некоја безгранична слобода, туку онаа човечка која е во рамките на самата нарачка.

Имаш зададен рок и мораш за тоа време да создадеш, да завршиш за тоа што си платен. Да немаш рок нема никогаш и да завршиш. Затоа историјата на уметноста е историја на нарачки.

Луксузот отсекогаш ми изгледал како еден вид простотилок кој мене не ми стои. Имам јас сопствени простотии, но луксузот секако не е“, изјавил Бреговиќ.

Пред три дена почина Душан Васиќ, лингвист, аранжер и член на Оркестарот за свадби и погреби на Горан Бреговиќ.

– Сите не изненади веста дека почина нашиот долгогодишен соработник Душан Васиќ. Нека почива нашата душа во мир и ангелите нека го чуваат.

Нашето искрено сочувство до семејството, многу ни е жал. Засекогаш ќе останеш во нашите срца, никогаш нема да те заборавиме. Почивај во мир. Горан Бреговиќ и Оркестарот за свадби и погреби – напиша Бреговиќ во објавата.

Пред три дена се упокои Душан Васиќ, лингвист, аранжер и член на Оркестарот за свадби и пог реби на Горан Бреговиќ. Имено, Горан Бреговиќ проговори за овој тажен настан и со пот ресни зборови се прости од својот пријател.

– Сите не изненади веста дека поч ина нашиот долгогодишен соработник Душан Васиќ. Нека поч ива нашата душа во мир и ангелите нека го чуваат. Нашето искрено сочувство до семејството, многу ни е жал.

Засекогаш ќе останеш во нашите срца, никогаш нема да те заборавиме. Поч ивај во мир. Горан Бреговиќ и Оркестарот за свадби и пог реби – напиша Бреговиќ во објавата на Фејсбук.

Previous articleЈове Кекеновски објави слики од 8. септември 1991: Јас сум овој позади Киро Глигоров
Next articleКоја од која поубава и позгодна, Елена Велевска ја покажа сестра си, уживаат заедно на плажа (ФОТО)