Home Live Сака скапи патувања и луксуз – ова се навиките на новиот британски...

Сака скапи патувања и луксуз – ова се навиките на новиот британски крал Чарлс

Вчера Светот го обиколи веста за упокојувањето на нејзиното височество, кралицата Елизабета Втора.

Британското знаме на врвот на Бакингамската палата, беше спуштено на пола копје вчера во 18 часот и 30 минути, по локално време.

Кралицата е родена како Елизабета Александра Мери Виндзор на 21 април 1926 во Мејфер, Лондон.

Малкумина можеле да предвидат дека ќе стане монарх, но сè се променило во декември 1936 кога абдицирал чичко ѝ Едвард Осми, по што крал станал нејзиниот татко Џорџ Шести.

За време на ВСВ, таа почнала да разменува романтични писма со својот трет братучед Филип, што се развило во голема љубов и двајцата се венчале на 20 ноември 1947, останувајќи заедно 74 години, до неговото упокојување лани.

Елизабета била во Кенија кога дознала за упокојувањето на татко ѝ. Веднаш се вратила во Лондон, но како британска кралица. Била крунисана на 2 јуни 1953, кога имала само 27 години, а телевизискиот пренос го следеле 20 милиони луѓе.

Во следните децении, светот мина низ големи промени, а Елизабета прерасна во институција, икона и втор најдолговечен монарх во историјата, зад францускиот крал Луј Четиринаесетти.

И покрај сложените врски на Британија со бившите колонии, Елизабета беше високо почитувана и остана шеф на повеќе од десет држави, од Канада до Тувалу.

Ја реформираше монархијата и предводеше 54-член Комонвелт, изграден околу Британија и бившите колонии.

Вчера, по упокојувањето на неговата мајка, по строгите протоколи, принцот Чарлс стана Крал на Британија.

Чарлс Филип Артур Џорџ, до неодамна принцот од Велс, принцот од Шкотска, војводата од Корнвол, војводата од Ротези, грофот од Керик, баронот од Ренфру, грофот од Честер и Господарот на островите, е роден во Бакингемската палата на 14 ноември 1948 година.

Имал четири години кога починал неговиот дедо Џорџ VI, а престолот го наследила неговата мајка. Една година подоцна, во друштво на неговата баба и тетка, покојната принцеза Маргарета, го гледал крунисувањето на мајка си.

Го презирал своето училиште Гордонстоун во оддалечениот дел на Шкотска, во кое учел и неговиот татко, но затоа бил првиот престолонаследник со диплома од Кембриџ.

Тој е официјално прогласен за принц од Велс на церемонија во 1969 година и најдолго чекаше за тронот од кој било британски престолонаследник во историјата. Неговите критичари, па дури и некои монархисти кои мислат дека Чарлс е лош огранок на Домот на Виндзор, велат дека така било подобро.

Том Бауер, авторот на неовластената биографија на Чарлс „Принцот Бунтовник“ го прикажува како арогантен слабак кој ужива во луксуз и поединец кој не поднесува критики.

Поддржувачите на Чарлс велат дека тој е лесен плен бидејќи секој негов потег е под лупа од често несимпатичните медиуми. Има многу клевети, вели поранешен близок соработник на Чарлс кој со години работел со него. „Прочитав многу работи кои едноставно не се вистинити“, продолжува тој.

За својата книга, Бауер разговарал со оние поранешни членови на персоналот на Чарлс кои се вознемирени или огорчени поради нешто, додава истиот извор, кој сакал да остане анонимен.

„Комплицирано“, одговара тој. „Ретко сум сретнал некој толку љубопитен за светот и желен да знае што се случува и зошто. Но, повеќе од сè, тој има ентузијазам и работни навики“.

Сајмон Луис, портпаролот на кралицата од 1998 до 2001 година, го опиша Чарлс како посветен, ревносен човек со „лоша смисла за хумор“.

„Ако сте јавна личност и „пукате во облаците со носот, ќе ви се налути“, рече Луис. Пријателите на Чарлс и оние кои не се слични велат дека тој е посветен на должноста. Неговиот работен ден започнува со појадок, тој секогаш го прескокнува ручекот, а завршува околу полноќ..

Приватно, Чарлс е страстен за театар, литература, сликарство, опера и поп. Се вели дека е голем обожавател на Леонард Коен.

Најсреќен е во градината, го сака Шекспир, слика акварели и пишува книги за деца.

Официјалните бројки покажуваат дека неодамнешните патувања во странство на Чарлс биле најскапите во кралското семејство. Бауер, кој разговарал со 120 луѓе за книгата за Чарлс, неговиот животен стил го нарекува „хипер-луксузен“.

Тој го отфрла. „О, не верувајте во тоа сра*е“, одговорил тој нималку благороднички на прашањето на австралискиот радио кога новинар го праша дали седи во тоалетот на патувањата, како што тврди Бауер.

Но, кога ќе приредува прием, секогаш се служи најдобрата храна и вино. А услугата е „кралска“. „Мислам дека тоа му одговара на принцот од Велс, луѓето би биле разочарани да не беше“, тврди поранешниот соработник.

Previous articleМилена од Канал 5 нуди работа: Не ви треба искуство, сè што треба е да имате познавање на англискиот јазик
Next articleШеф Марк откако си замина од „Брза кујна“, во друштво на оваа згодна пејачка, ужива во животот