Home Live Камила ѝ оддаде почит на свекрвата, кралицата Елизабета: На себе стави нешто...

Камила ѝ оддаде почит на свекрвата, кралицата Елизабета: На себе стави нешто многу вредно (ФОТО)

Новиот крал на Велика Британија е Чарлс Трети, а неговата сопруга Камила ја доби титулата кралица на Консорт.

По свечената церемонија во Лондон, кралот Чарлс беше прогласен за крал и на Канада на свечена церемонија во официјалната резиденција на генералниот гувернер во Отава.

Сега Чарлс е прогласен и за шеф на државата Австралија и Нов Зеланд. Во Нов Зеланд, во парламентот во Велингтон, тој беше прогласен за монарх. Тој е и шеф на државата во Австралија, иако неговата улога е главно церемонијална.

– Кралот Чарлс постојано ја покажува својата длабока грижа за нашата нација. Нашите луѓе длабоко го ценат овој однос. Не се сомневам дека ќе се продлабочи – изјави Џасинда Ардерн, премиерка на Нов Зеланд.

Но веднаш, за кралот Чарлс се појави проблем. Поранешната колонија на Британската империја, Антигва и Барбуда ќе одржи референдум за смена на Чарлс Трети од функцијата шеф на државата.

Антигва и Барбуда, земја на Комонвелтот и поранешна колонија на Британската империја, ќе одржи референдум за станување република и смена на кралот Чарлс Трети од функцијата шеф на државата, најави нејзиниот премиер.

Премиерот Гастон Браун за британската ИТВ изјави: „Ова е прашање што мора да се стави на референдум за народот да одлучи“.

„Ова не е чин на не пријателство или каква било разлика помеѓу Антигва и Барбуда и монархијата, но тоа е последниот чекор да се заврши тој круг на независност, за да се осигураме дека сме навистина суверена нација“, рече тој.

Браун рече дека гласањето најверојатно ќе се одржи во следните три години.

Кралот Чарлс III е монарх и шеф на државата на 14 земји надвор од Велика Британија, вклучувајќи ги Антигва и Барбуда.

Кралицата Елизабета Втора, на само тринаесет години, била сведок на Втората светска војна, поради што нејзината помлада сестра била евакуирана од Лондон.

Таа го запознала принцот Филип за време на егзилот, кој бил член на грчкото кралско семејство. И двајцата учествувале во Втората светска војна, Филип се приклучил на Кралската морнарица како осумнаесетгодишна,

а Елизабета одлучила да се приклучи на војската во 1945 година, кога научила да вози, па учествувала во воените операции како возач и механичар во помошните територијални сили.

До денес, таа останува единствената жена член на кралското семејство што поминала воена обука и единствениот жив владетел на една земја што служел во Втората светска војна.

По завршувањето на војната, британскиот престолонаследник се омажи за нејзината љубов од нејзините воени денови, принцот Филип, во 1947 година.

Пред свадбената церемонија, тој мораше да се откаже од презимето, грчките благородни титули и религијата.

Новиот крал на Велика Британија беше пречекан од воодушевена публика, а со него беше претставена и неговата сопруга Камила Паркер. Со оглед на околностите, кралот Чарлс III и кралицата на Консорт беа облечени во црно.

За оваа пригода Камила избра бисерно ланче во три редови и тркалезна дијамант на средина. Британците ги нарекуваат бисери за жалост и тие се официјалниот накит што се носи за време на жалост, што значи дека Камила и’ оддаде огромна почит на нејзината свекрва.

Овој обичај датира од кралицата Викторија, таа носеше црно 40 години по упокојувањето на принцот Алберт, а единствениот накит што го носеше беше црн или безбоен, додека бисерите беа многу вообичаен избор со оглед на тоа дека се симбол на солзите.

Самата кралица Елизабета Втора носеше бисери на упокојувањето на нејзиниот сопруг, но и на погре бите на принцезата Дијана и Маргарет.

Патем, се вели дека бисерите се посјајни колку подолго ги носите, а има и традиционална приказна која објаснува како бисерите се многу важни за кралиците.

Дури и кралицата Викторија добивала бисер од својот татко за секој роденден и обичајот се пренесувал на секоја следна кралица.

Previous articleТамара го напуштила градот за да живее на село: Има 5 деца, но живее во тешки услови
Next articleКарчовски: Поддршка за Перински – Данела е неспособна менаџерка