Home Live Сопругата на Тома Здравковиќ ја кажа вистината за него и за Силвана...

Сопругата на Тома Здравковиќ ја кажа вистината за него и за Силвана Арменулиќ, откри за нивната љубов за која знаела

Изминатава година, многу се зборува за животот на Томa Здравковиќ овие месеци поради филмот на Драган Бјелогрлиќ, го него ја има и Нада Радановиќ која во младоста била, можеби најголемата љубов на овој кафеански боем.

За оние кои го гледале филмот „Тома“, сигурно го забележале ликот на прекрасната Нада, која ја игра Милена Радуловиќ.

Тома, кој го игра Милан Мариќ, ја среќава во филмот на изборот за Мис, го маѓепсува со нејзиниот шарм и набргу потоа се венчаат. Сепак, нивната приказна немаше среќен крај и заврши со раз вод.

Дури и во реалниот живот, ова не беше љубов со среќен крај. За Нада Радановиќ од Цетиње, трета сопруга на Тома, многумина рекоа дека неговата најголема љубов, а истото се зборувашеи за пејачката Силвана Арменулиќ.

Двајцата се венчаа на Островот на цвеќињата во Црна Гора во 1972 година, а кума им беше Оливера Катарина. И покрај лудата љубов и страст, бракот не преживеа.

Се шпекулираше дека Тома бил очаен по не сp еќата, а набргу потоа отишол во Америка.

Тој таму се сретна со неговата четврта сопруга, Гордана, во Торонто, Канада, а таа неодамна откри дека никогаш не го видела потажен отколку кога се упокои Силвана Арменулиќ.

Гордана Здравковиќ, сопругата на упокоениот пејач Тома Здравковиќ, сега повтпорно проговори за нивниот брак и неговата љубов кон Силвана Арменулиќ и откри каков навистина бил животот со него.

-Да беше лесно, не беше. Да беше тешко, не беше. На почетокот беше многу збунувачки. Јас имав 25 години кога се запознавме, а тој беше 12 години постар.

Тој беше етаблиран човек, морав да го прифатам тоа. Не сакав да го сменам. Морав да се вклопам во неговиот живот – рекла Гордана, која со Тома беше во брак 18 години.

Филмот „Тома“, кој го следи животот на покојниот пејач, раскажува и за љубовната приказна меѓу Тома и Силвана Арменулиќ, една од најголемите ѕвезди од тоа време која го загуби животот на само 37 години кога си замина во сообраќајна несреќа.

Несреќата ја погоди цела поранешна Југославија, а нејзината загуба остана обвиткана во мистерија сите овие години бидејќи наводно кога била на концерт во Бугарија два месеци пред нејзиното упокојување ја потсети пророчицата Баба Ванѓа, пишува Story.hr.

Силвана и Тома наводно се запознале кога тогаш 19-годишната пејачка го сретнала премрзнат на клупа во Лесковац. Тој и признал дека сака да пее, па таа го однела на својот настап. Иако беше на почетокот на кариерата, таа му помогна на Тома да се пробие.

Таа го запознала со сите важни луѓе, му нашла работа, а тој ја напишал песната „Каков би бил мојот живот без тебе драга“, која станала еден од нејзините најголеми хитови.

Многумина тврдат дека Тома никогаш никого не сакал толку многу како Силвана, таа не му возвратила на љубовта како што сакал и го повредила кога го поканила на својата свадба. И Гордана, сопругата на Тома, ја коментираше нивната врска по гледањето на споменатиот филм.

– Знам дека многу ја сакаше, но со оглед на тоа што мојот сопруг лесно се заљубуваше, претпоставувам дека бил заљубен и дека токму една негова неостварена љубов станала пријателство.

Таа во тоа време за него беше недостижна, но му помогна.

Никогаш немаше храброст ниту да и каже дека ја сака. Кога таа по чина, тој беше уништен. Се сеќавам кога дојдов дома тој ден, мислам дека Лепа Лукиќ се јави…

Беше очаен. Никогаш не сум го видела таков.

Мислам дека тоа е нешто што Тома никогаш никому не го признал, туку само себеси – заклучи Гордана.

Previous articleСите брзаат да стасаат на работа од сабајле, само Ване Маркоски живот си живее – изгрејсонце, кафето на раат си го пие цел саат- еве што е неговата тајна
Next articleДва месеци одмараше на море, сега е пак на море- Миа Костова живот си живее и знае како (ФОТО)