Home Live Ја запросил со прстен од 50 динари, живееја во една соба, таа...

Ја запросил со прстен од 50 динари, живееја во една соба, таа ја напушти работата поради него и беа заедно до крајот: Љубовната приказна на легендарниот Чкаља

Великанот најугословенската кинематографија Миодраг Петровиќ Чакаља ја сакаше својата Драгица, а сиромаштијата и тешките моменти не влијаеа на нивната љубов.
Љубовната приказна на Петровиќ започнува во пролетта 1948 година, кога се венчале во поранешната зграда на Центарот за култура „Божидар Аџија“.

– Друштвото беше во добро расположение. Шеги и шеги се слеваа во секој момент. Тие што доаѓаа од работа застанаа мислејќи дека се снима филм. Задевањето на сметка на смешен, слаб, мудар човек стануваше се поинтензивно.

„Нема прашање, таа сигурно нема да дојде! Во последен момент се предомислила – изјави Љубиша Бачиќ, додека Драгутин Добрачин, близок пријател на Чкаља, се надоврза.
-Ишто ако дојде, кога има кога има плата од четири и пол илјади! А нашиот младоженец само три илјади – извика кумот на актерот.

Но, во тој момент на вратата се појавила Драгица со црна престилка, задишана и трчајќи кон група луѓе. – Па каде си драга? Овие овде ми ја извадија душата- рече Чакаља, кој тој ден се ожени. Свадбата беше мала, во кругот на најблиските пријатели во кафеана.
Неколку години по венчавката се роди син на кого му дадоа име Чедомир. Драгица еднаш за медиумите откри дека сите соседи го сакале Чкаља.

– Понекогаш трчаше во најголемата гужва, но со букет во рацете. По три месеци Чкаља ми донесе прстен. Го купил за педесет динари кај „Грамаг“. За жал, преселувајќи се од стан во стан, го изгубив тоа најскапоцено сеќавање.
На почетокот на бракот живеевме во опремена соба во улицата Небојшина. Оттогаш се преселивме пет пати. Чкаља беше вистинска атракција за секое ново маало. Во секое време ѕвонеа на врата и бараа да се видат со него, или да им дадат автограм со слика – искрено раскажа Драгица во едно интервју.

Големата љубов на Чкаља сакала да се посвети на семејството, а по раѓањето на синот ја напуштила работата и станала домаќинка.
– Знам што сакаш да ме прашаш: дали сум задоволен што живеам во сенката на сјајот на Чкаља, или поточно живеам за другите. И јас работев, одамна, како радио спикер. И таа ја сакаше својата работа.

Ја оставив работата заради моите најблиски – без жалење и каење. Вложив сè во тоа мое семејство, го издржав сопругот, израснав прекрасен син, сега помагам со чување на внукот и имав многу среќа.
Инвестициите се вратија, многу сум мирна и не би се менувала со никого. Не тврдам дека мојот живот може и треба да послужи како „рецепт“, но ми одговара, а тоа е најважно – искрена беше сопругата на Чакаља.

Сопругата на најпознатиот комичар во една прилика изјави дека Чкаља правел се исто како просечен граѓанин.
– Живееме како секое друго семејство. Чкаља е како секој друг сопруг и татко. Во првите години од бракот одел на пазар, ја снабдувал куќата со намирници, плаќал јаглен и дрва и се грижел за образованието на синот.

Тој ужива да оди на пазар. Но, денес нема време. Не може ни улицата да ја помине без некој да го запре и да го праша нешто. Преку ден, кога е дома, настанува семејна идила.
Одам да пазарам, а Чкаља и син му го подготвуваат станот. Бидејќи веќе не работам, сама се грижам со целиот стан. Додека не се вратам од пазар, тој подготвува изненадување: или ми купува цвеќе или ми прави кафе.

Навечер, ако сме сами, Чкаља ни го подготвува омилениот специјалитет: попара со сирење. Потоа разговараме тројцата, а понекогаш и Чкаља и неговиот син, за да ме забавуваат, подготвуваат мала театарска програма.
Секако, има урнебесно квичење и викање низ дома – рекла таа еднаш.

Previous articleКаква дама- вака изгледа сопругата на упокоениот пејач Војо Стојаноски, еве кој е нејзината најголема радост (ФОТО)
Next articleГоран Алачки со молба до медиумите: Не правете циркус со изјавата на поранешната жена – мојата мајка беше разочарана од неа