Home Live Чичко Милун направил изум во кој може да се направи 350 кг...

Чичко Милун направил изум во кој може да се направи 350 кг зелка, може да нахрани над 1000 луѓе

Во западна Србија нема слава што може да помине без познатиот специјалитет наречен свадбена зелка. Вештите кулинарски мајстори го готват во посебен земјен лонец, бидејќи само во него добива посебен вкус и мирис.
Жител на селото Мрчајевци, своевидно главно место на овој гастрономски деликатес, отиде чекор понатаму и го направи најголемиот лонец за готвење свадбарска зелка во целиот свет.

Чичко Милун од Мрчајевац направил чудо од лонец и вели дека може да нахрани 1.000 ЛУЃЕ! Неговото грне го прават искусни и надалеку почитувани грнчари од Злакуса.
Во западна Србија нема слава што може да помине без познатиот специјалитет наречен свадбена зелка. Вештите кулинарски мајстори го готват во посебен земјен лонец, бидејќи само во него се добива посебен вкус и мирис.

Жител на селото Мрчајевци, своевидно главно место на овој гастрономски деликатес, отиде чекор понатаму и го направи најголемиот лонец за готвење свадбарска зелка во целиот свет.
„Има волумен од 560 литри, собира 350 килограми зелка, 110 килограми месо и околу 50 килограми кромид, се додаваат 15 масти, осум моркови и два килограми лук и се додаваат пет килограми разни зачини.

Фото: Јутјуб Принтскрин

Потоа, состојките во лонецот се разредуваат ред по ред, а потоа сè заедно се крчка околу десет часа. Така се добива вистинска свадбена зелка од срцето на Шумадија.
Ова тенџере сигурно може да нахрани над 1.000 луѓе“, изјави за Рина, мајсторот на големиот лонец, Милун Тошиќ.

Неговиот лонец го прават искусни и надалеку почитувани грнчари од Злакуса. Материјалите што ги користат се глина и калцит, минерал кој се наоѓа во пожешкото село, Рупељево и затоа зелката никогаш не е толку сочна како кога се прави во овој лонец.
„Лонецот во внатрешноста има греалка, а околу него се запа лени вкупно 12 огнови, тежи повеќе од 200 килограми, а печката која секогаш оди со него е исто така околу 200 и таму ништо не може да се стави без фитил.
Фото: Јутјуб Принтскрин

Исто така, доброто време за дружење во овој период е секогаш гарантирано. Готвењето храна и вкусување со семејството и пријателите никогаш не треба да излезе од мода, тоа е најубавото нешто што можете да го доживеете.
„Кога бев помал правев зелка во Мрчајевци, ќе влезев во автомобилот и ќе тргнев за Романија, па кога ќе пристигнев назад, зелката беше уште топла, а домаќините ме пречекаа со браветина“, се сеќава Милун.

Фото: Јутјуб Принтскрин

Пронајдокот на најголемиот лонец за готвење зелка не е крајот на Милун, бидејќи овој занаетчија од Мрчајевац дизајнирал и мобилна повеќенаменска печка за готвење храна, а за тоа добил сребрен медал на „Тесла фест“ во Белград во 2005 година.
И покрај тоа што е во деветтата деценија од животот, Милун не се откажува и има намера да го собори сопствениот рекорд, па планот е во следниот период да направи уште поголем лонец и да држи 600 литри.

Повеќе фотографии од изумот на Милун, може да погледнете во видеото ОВДЕ.

Фото: Јутјуб Принтскрин
Previous articleЗошто Британците не ја поднесуваат Меган, поради овие нешта ја сметаат за најголем лицемер на светот
Next articleНикола: Сведочам дека манастирот свети Саринац му помогна на едно семејство да ја спасат „отидената“ ќерка