Home Live Oваа песна ја опишува Марина Туцаковиќ со секој збор: „Алхемичарот“ ќе се...

Oваа песна ја опишува Марина Туцаковиќ со секој збор: „Алхемичарот“ ќе се емитува на сите радио станици во понеделник, по повод годишнина од заминувањето на Марина

Сопругот и синот на Марина Туцаковиќ, Александар и Милан Радуловиќ, се заблагодарија за сите изјави за поддршка кога лани на 19 септември се упокои Марина.
Сочувство и пријателство и побараа од јавноста да ја почитува нивната приватност и желби и по гpебот да се изврши интимно, меѓу семејството и пријателите.

– Ја загубивме мајката и сопругата, нашиот животен сопатник, а не национално богатство. Марина никогаш не сакаше масовното одбележување на нејзинoто упокојување да биде спротивно на духот со кој живееше и работеше.
Нејзината желба беше секогаш да биде пог pебана во семејната гpо бн ица, заедно со нејзиниот син Милош, а не во Алејата на великаните – се наведува во соопштението на членовите на семејството.

Тие исто така додаваат дека таа не сакала помпа.

– Нејзината желба беше погp ебот да се изврши интимно, во кругот на најблиското семејство и пријатели, во присуство на свештеник.
Во форма на епидемиолошка ситуација и во желба да ги заштитиме нашите најблиски од таа страшна болест што ја зафати Марина на крајот, сакаме да се збогуваме со неа без присуство на публиката и новинарите – рекоа нејзиниот сопруг и синот.
Баладата „Алхемичарот“ снимена од групата „Зана“ во чест на упокоената Марина Туцаковиќ, која со децении им беше пријателка и соработник, премиерно ќе биде изведена во понеделник, кога навршува една година од упокојувањето на Марина.

Зоран Живановиќ Жика, основачот на „Зана“ за која Марина го напиша хитот „Додирни ми колена“, „Алхемичар“ е планирано да се пушта истовремено на сите радио станици на 19 септември.
Траката ја напиша два месеци пред Туцаковиќ да ја загуби долгогодишната битка со ра кот. Текстот го напишала неговата сопруга и пејачка Јелена Живановиќ, но кога „заглавила“, му рекла на Жика да го однесе кај Марина да ја слушне музиката и можеби да додаде некој стих.

– Отидов кај Марина и таа ми рече „одлично, ќе се обидам да го направам тоа“ – сподели Жика.
– За жал, таа се упокои по два месеци. Јас и Јелена веднаш решивме текстот на баладата да и биде посветен на неа. По два дена од Јелена се роди неверојатно трогателен текст за Марина.

Тој не го откри текстот на „Алхемичарот“, но вели дека овој наслов целосно ја опишува и дека дефинитивно била тоа.
– Тоа би било прекрасно, и би покажало дека сите знаеме да го почитуваме ликот и делото на најголемиот автор во целиот регион.

Интересно е и тоа што Лаќа, синот на Марина и Фута напиша неколку стихови, Фута свиреше дел од песната, а Радован од Њујорк испрати делови на гитарата.
Внесува сериозна емоција на целата песна и мислам дека секој што ќе ја слушне ќе ја почувствува. Фронтменот на „Зана“ со Марина Туцаковиќ се дружеше повеќе од 40 години, а нејзиното заминување тешко го погоди.

Претходно изјави дека се запознале во 1979 година во студио. Две години подоцна, пред да се качи во авионот, го добил текстот „Додирни ми колена“, кој не му се допаднал при првото читање.
Тој и се јави на Марина, и кажа дека песната нема смисла, а таа му рече дека повеќе нема да работи ако не го земе текстот. Останатото е историја.

Токму овој хит ја однесе групата „Зана“ на самиот врв на музичките топ листи и популарност. Исто така, „Зана“ на Туцаковиќ ги напиша познатите нумери „Јаболка и вино“, „Мој млад човек“, „Рукују се, рукују“, „Бакни мајсторе“, „Не сум, не сум девојка на твојот пријател“, Воена пошта“, „Мала“, „Вејте снегови“…
Синот на Марина, Милан Лаќа Радуловиќ, вчера најави дека едногодишната панихида за неговата мајка ќе се одржи во понеделник на Новите гроби шта во Белград во кругот на семејството.

Жика вели дека има идеја следната година да се одржи голем концерт во Белград на кој би настапиле сите ѕвезди од земјава и од регионот кои соработувале со Марина и ги пееле тие хитови.

– Во оваа прилика сакам да му се заблагодарам на градоначалникот Александар Шапиќ, кој го препозна и веднаш го поддржа мојот предлог и вети поддршка од Градот, ЦЕБЕФ кој ќе го организира, како и на РТС и Оливера Ковачевиќ за чија поддршка секако не се сомневаме.

Се надевам дека ќе успееме да го истуркаме овој многу тежок потфат, стиховите на Марина сигурно ќе живеат во нивната вечност, а ние мораме да ги чуваме и негуваме спомените за неа и нејзините дела – заклучува Жика.

Previous articleВодителката Јеремиќ се пофали со чевли од 1000 евра и откри колкава и е платата како водителка и дали може да си ги дозволи
Next articleСтојанче Ангелов прослави јубилеeн роденден на ова преубаво и познато место со најсаканите (ФОТО)