Home Live Сашка се откажала од кола за да вози „буба“ комбе: Не ми...

Сашка се откажала од кола за да вози „буба“ комбе: Не ми треба серво волан, имам бицепс

Една девојка по име Сашка од Шабац е сопственик на буба комбе за кој вели дека нема да го продаде ни за највредното нешто на светот.
Од собири на олдтајмери ​​до градски улици, препознатливи се патувачката куќа и младиот менаџер и претприемач од Шабац.

Фото: РТС Принтскрин, видео

Некогаш „бубите“ на Фолксваген беа главното превозно средство и можевме да ги видиме како самоуверено крстосуваат по улиците, но сега овие слатки автомобили ги среќаваме само на саеми и изложби на винтиџ автомобили.
За Александра Павловиќ која има само 27 години, од Шабац „бубата“ е повеќе од превозно средство, таа е можеби единствената девојка во Србија и околината која е сопственик, возач и господар на овој олдтајмер ​​на Фолксваген.

За други тоа е само комбе „Фолксваген“, но за неговиот сопственик е „буба комбе“. Комбето е старо 40 години и го викаат „дневната соба на Сашка“.
Во внатрешноста има сè, од шминки до алатки. За да го поправи единственото превозно средство што го сакала, Александра не штедела ни труд, ни време во работилницата, пишува „РТС“.

„Го средив за година и пол со татко ми и брат ми. Најтешко, но и најслатко мачење, поминување на цел ден во гаража, полирање, во прашина.

Фото: РТС Принтскрин, видео

Сето тоа сама го опремив.
Ја ставив масата за шминкање, табуретките од битпазар, го купив материјалот за завесите и сама ги сошив, таму го ставив и креветот“, го објаснува изгледот на своето „буба комбе“ Александра.

Фото: РТС Принтскрин, видео

Од собири на олдтајмери ​​до градски улици, препознатливи се патувачката куќа и младиот менаџер и претприемач од Шабац.
„Буба“ е мој пријател и мој втор дом. Со „Буба“ одиш секаде. На море, на забави, на свадби, во продавница. Апсолутно секаде.

Апсолутно никогаш не би го продала, бидејќи тоа е нешто што го сакам. Уживам, таква сум и мило ми е што со бубата владеам низ патиштата“, додава Сашка.
Наскоро ќе ја заврши својата, како што вели, „буба“ во правењето и поправките.

Фото: РТС Принтскрин, видео

Својот занает го научила растејќи во семејната работилница. Подобро да купите стар дел за автомобил отколку нови чевли.
„Беше вистинска бол ка да се најде точен анласер. Карбураторот ми правеше проблеми затоа што беше затнат, но го исчистив и тоа, единственото нешто што сè уште понекогаш се тресе и кабелот често паѓа додека возам, но ќе го поправам и тоа“, открива Александра Павловиќ.
Не и треба камион за влечење. Над 130 километри на час, нема каде да се вози. Друга кола не сака. Инвестираното не се брои долго време. Наместо клима – лептир стакла, за Сашка – стил пред удобност.

„Бубата дефинитивно нема серво волан, но затоа имам бицепс“, се пофали Александра.

Фото: РТС Принтскрин, видео
Фото: РТС Принтскрин, видео
Previous articleДраган Спасов Дац кажа што ќе беше ако Македонија имаше море
Next articleВодителката Јеремиќ се пофали со чевли од 1000 евра и откри колкава и е платата како водителка и дали може да си ги дозволи