Home Live Ана Бекута откри како е настаната нејзината најпозната песна „Златиборске зоре“: Поврзано...

Ана Бекута откри како е настаната нејзината најпозната песна „Златиборске зоре“: Поврзано е со кавга помеѓу Марина Туцаковиќ и Фута

Фолк ѕвездата Ана Бекута е една од нашите најпопуларни фолкерки. Професионалната кариера ја започна на 20 години, а првиот албум го издаде во 1985 година.
Многумина не знаат како изгледала пејачката во детството, а на една страница на Инстаграм се појавила нејзина фотографија кога била девојче, а и тогаш позирала со микрофон, веројатно додека настапувала на некој од училишните настани.

Фотографијата е црно-бела, но јасно се гледа дека пејачката била прекрасна девојка, со карактеристични црти на лицето.
Она што е интересно е дека Ана, односно Нада Полиќ, како дете пеела во хорот и во културно-уметничкото друштво, а во 1974 година на натпреварот „Први глас Прибоја“ освоила високо второ место.

Првиот пејачки ангажман го имала во 1980 година, а следните пет години пеела по ресторани и хотели ширум Југославија во тоа време.
Сценското име Ана Бекута го земала во 1985 година по предлог на Предраг Вуковиќ Вукас, бидејќи во тоа време на сцената имал повеќе Нади кои се занимавале со народната музика.

Милутин Мркоњиќ, партнерот на Ана Бекута, на крајот на минатата година беше испратен во Алејата на заслужните граѓани, на Новите г pо-би шта во Белград.
Неговата законска сопруга Даша пред насобраните призна дека загубата на Милутин многу ја погодила.

Голем број пријатели, соработници и членови на семејството го испратија политичарот во неговиот вечен дом.

Иако Мрка последниве години беше вљубен во пејачката Ана Бекута, тој никогаш официјално не се разведе од сопругата Даша и до последниот ден и беше голема поддршка во животот.
На денот на испраќањето на Мрка, Бекута и Даша беа и двете во првиот ред на испраќањето, а законската сопруга на Милутин првпат проговори во јавноста за Мркоњиќ. „Ова ме скрши“, била кратка Даша.

Во едно претходно интервју за „Глоси“ таа проговори за врската со Мрка, кога престанала да пуши, дали готви и многу други детали од нејзиниот приватен живот.
Ана истакна дека го чува својот добар вокал благодарение на тоа што престанала да пуши цигари пред седум години.

„Помирно живееме. Тој веќе шест години не е во политика, тогаш даде оставка. Ми помага, често патува со мене на настапи“, раскажа тогаш Ана и објасни дека се чувствува сигурно кога е Мрка со неа на настапи.
По загубата на Милутин Мркоњиќ, Гранд продукција престана да снима емисии, а Ана Бекута извесно време се повлече од јавноста за да тагува во мир.

Сепак, Ана мораше да почне да работи и да снима, пa се појави во студиото на Кошутњак каде продолжи снимањето на Ѕвездe Гранда, а на насобраните новинари таа сосема кусо им се обрати со зборовите: „Тажна сум, ќе има можности за приказни.”
Таа не можеше да ја сокрие тагата на лицето. Таа се обиде да им се насмее на насобраните фоторепортери, но тагата на нејзиното лице беше јасна.

Српските медиуми пренесоа дека Мрка, ја заколнал Ана додека бил во болничка постела да продолжи со пеењето и по неговото заминување.

„Мрка сите го знаат како голем шегобиец, тој е толку позитивен човек што секаде внесува само радост и насмевки.
Дури и додека поминува низ најтешката животна борба, тој е позитивен и се труди да ѝ олесни на Ана.

Многумина се заудија кога таа соопшти дека нема да ги откаже настапите, иако Мрка се бори за живот.

Всушност, не е фер што ја оговараат Ана, бидејќи тоа беше желба на Мрка, тој знае дека песната и работата ја одржуваат Ана во живот и затоа бараше од неа да му вети дека нема да се одрече од музиката ниту во најтешките моменти“ – своевремено кажа извор близок на пејачката за медиумите.

Пејачката Ана Бекута во досегашната кариера има снимено многу хитови, а „Златиборска зора“ секако е еден од нив.
Текстот е напишан во 1996 година, а на првото слушање оваа песна стана голем хит кој е актуелен и денес. Покрај тоа што постигна голем успех, оваа песна крие и интересна приказна.

Ана еднаш откри како настанала нејзината позната песна.

Марина и Фута многу се карале таа година и се смириле во Златибор. Така настанаа тие стихови: „Ти простувам Златиборската зора, месечината над црногорското море, ти ги простувам реките и рамнините, ти ги простувам големите нешта, но не и малите работи“ – изјави во една прилика Бекута за „Ексклузив“.

Ана секогаш нагласуваше дека Марина е во голема мера заслужна за нејзината успешна кариера.

Previous articleОливера Балашевиќ: Кога бев бремена со Алекса, Ѓорге ми рече ќе земе венец од лук за да ме oдбие
Next articleСемејството Девичиќ остана без покрив над главата: Силното невреме најмногу го пoгoди малиот Јосип