Home Live Оливера Балашевиќ: Кога бев бремена со Алекса, Ѓорге ми рече ќе земе...

Оливера Балашевиќ: Кога бев бремена со Алекса, Ѓорге ми рече ќе земе венец од лук за да ме oдбие

Алекса Балашевиќ, синот на Ѓорѓе и на Оливера Балашевиќ, летово ѝ се заколна на вечна љубов на вереницата Николина во храмот Свети Сава во Белград.
Имено, венчавката била изведена во интимна атмосфера, а бракот на Алекса со Николина го крунисал српскиот патријарх Порфирио.

Синот на легендарниот Ѓорѓе Балашевиќ на венчавката во храмот Свети Сава, кој е најраниот симбол на христијанството, носел аџиска униформа со везена риба, а неговиот костум бил благословен во Израел во 2021 година, пишува Курир.
Од друга страна, Николина носела долг бел фустан, а на главата носела бел шал. Веста за бракот на наследникот на Балашевиќ на Инстаграм ја објави неговата мајка Оливера, а потоа се огласи и младоженецот на Инстаграм.

– Многумина кои сакаат да веруваат и се несигурни, се прашуваат себеси, другите… ‘Како да верувам во Бог што не го гледам’?
Дури и слеп човек не го гледа Сонцето, но го чувствува. Среќен и благословен брак и семејство се еден од најсигурните начини да се има контакт со Господ.

Кога ќе се сретнеме со нашиот животен сопатник, и ќе бидеме сигурни дека тој е оној кој ни е испратен од рајот, кога ќе основаме семејство, ќе дознаеме дека доаѓаат рајските деца, тогаш мора да бидеме свесни дека сме апсолутно сигурни, дека сме го запознале Бог – напиша Алекса под фотографиите од свадбата.
– Имавме контакт со него, со рајот… Бракот денес за многумина е обврска, нешто што го наметнува ‘мнозинството’, наметнато од годините, еден вид доказ дека си возрасен, независен, зрел…

Несвесен дека тоа е всушност еден испит што тој го контролира, директен контакт со Бога. Ви благодариме на сите за најубавите пораки, Чувај ја боже Србија, овој дел од светот, па дури и целиот овој свет.
Фала му на Бога за патријархот Порфириј, нашиот најсигурен пастир и чувар – стои во емотивната објава на Алекса со фотографии од венчавката.

Инаку, оваа млада брачна двојка го очекува своето прво дете, а јавноста за тоа ја информираше и Оливера Балашевиќ, на промоцијата на дополнетото издание на стихозбирката на нејзиниот покоен сопруг „Допир на свила“.
– Пред девет години видов дека една внука се сака повеќе од своето дете. Тоа беше допир на свила. Уште една добра вест е што излезе антологија на љубовната поезија на мојот Ѓоле – изјави тогаш Оља, а набргу потоа Алекса откри дека чека ќерка со својата избраничка.

Алекса Балашевиќ и неговата сопруга Николина на 22 август станаа родители на ќерка која ја нарекоа Вера.
Приновата го израдува целото семејство Балашевиќ, а баба Оливера која и приреди специјален пречек, особено се радуваше на внуката.

Имено, кога Николина и нејзиното бебе излегле од родилиштето во Нови Сад и отишле во семејната куќа на Балашевиќ, Оливера ги пречекала на необичен начин.
Таа им го исцртала патот со ливчиња од роза, а сè снимила на камера, а потоа видеото го објави на својот Инстаграм профил.

-Ќе ги скршам сите тие трње за тројцата, па патот низ животот да ви биде прошаран само со ливчиња од рози – пораката на Оливера до нејзините три внуки – новородената Вера, како и ќерките на Јована, Петра и Симона.
Она што особено го разнесе целиот регион е симболичната нумера што се репродуцира во позадина на спотот – една од најубавите песни на Џорџе Балашевиќ, „Неки нови клинци“.

Радосната баба која го посипа патот со цветни ливчиња ја фотографирала и снаата воодушевена од глетката што ја видела.

Да потсетиме, само еден ден откако стана татко, Алекса Балашевиќ објави трогателна порака и фотографија на Инстаграм.
– Вера Балашевиќ, чедо на небото. Вера која ги сака сите, Вера која ги обединува сите, Вера која ги победува сите. Вера која создава мир. Вера која не спасува, Вера која нè прави непобедливи. 22.08.2022 – напиша Алекса и објави фотографија со новородената ќерка.

Во една прилика, Oливера раскажа необичен сон:

‒ Кога бев бремена во вториот месец со Алекса, сонував кога ќе го родам, како ќе се вика, каков пол ќе биде, му го видов лицето. Затоа бев сигурна дека ќе биде 7 мај и дека денот ќе биде сончев. И за да нема муабет потоа, им кажав утредента на сите.

Кога заминавме на Ѓурѓовден кај еден пријател, вечерта на 6 мај, Ѓорге ми рече дека нема да биде како што сум сонувала, бидејќи предвидувале дожд за следниот ден.

Наутро се будам со бол ки, гледам низ прозорецот – сончево. А Ѓорге ми рече: „Чекај да земам венец со лук“. Ти си вештерка.”

Тоа беше пред 28 години. Алекса неодамна стана татко, а и тој летен ден беше – сончев.

Previous articleКарлеуша објави како изгледа без шминка, никој не ги гледа облините, кога се откри природниот изглед на пејачката (ФОТО)
Next articleАна Бекута откри како е настаната нејзината најпозната песна „Златиборске зоре“: Поврзано е со кавга помеѓу Марина Туцаковиќ и Фута