Home Live Семејството Девичиќ остана без покрив над главата: Силното невреме најмногу го пoгoди...

Семејството Девичиќ остана без покрив над главата: Силното невреме најмногу го пoгoди малиот Јосип

Вчера во попладневните часови силно невреме ја зафати областа Чазма. Сите служби за итни случаи се испратени во областа за да им помогнат на жителите.
Силниот ветер ги превртел и камионите, а една од најголемите штети настана во семејството Девичиќ од која најмногу бил по годен најмладиот член кој во тој момент бил дома, Јосип.

-Толку дуваше, само се стуткав до дрвото и до Бен, тивко зборуваше Јосип (8), додека црното куче Бен му се виткаше околу нозете, сè уште исплашено од невремето што ја опустоши Чазма.
Дождот ги полеа ќерамидите кои до вчера го покриваа нивниот дом во селото Сухаја кај Чазма, сега целосно уништен од катастро фа каква што овој регион не памети досега.

Речиси сите тавани беа натопени, а водата се истури во чиниите кои беа поставени покрај мијалникот веднаш по ручекот. Во моментот на главниот удар, Јосип бил со сестра му и кучето.
-Се стуткавме, така ни рекоа, под трупецот, веднаш до влезната врата, поучени од искуството од земјотресот, додека мама и тато беа на работа.

-Тоа е најлошото чувство, тој момент кога немаш сигнал знаеш дека децата ти се сами дома, а не можеш да стигнеш до нив.
Видов колку истура и само помислив каде ми се децата – раскажа се’ уште исплашената мајката Маријана Девчиќ.

Фото: Принтскрин 24сата.рс, видео

Во невремето се урнаа покривот и делови од куќата на семејството Девичиќ кај Чазма.

Ги посетија пожарникарите и Црвениот крст, а се надеваат и на помош од државата, бидејќи сами нема да можат да ја средат куќата.
– Тоа е целосно исчезнато, еве, ова беше штала, сега не остана ништо од тоа – рече таткото на Јосип, Бранко, покажувајќи со прстот кон уништените цигли. Малиот од вчера не се одвојува од мене.

-Тој е најмлад и беше многу исплашен. Бев на работа и штом почна да доаѓа невремто, влегов во автомобилот што е можно побрзо и се упатив кон дома, но дрво падна на патот и не можев да поминам – се присетува таткото на моментите на ужас.
Во невремето се урнаа покривот и делови од куќата на семејството Девичиќ кај Чазма. „Само сакав да дојдам дома, да ги видам децата и да ги гушнам.“

– Ова беше нашиот дом, а сега практично не ни остана ништо. Ќе спиеме во мотел додека да смислиме нешто, не знам друго што да кажам – рече Бранко кој со солзи во очите не знае како да му објасни на Јосип кога ќе се врати во својот кревет.

Фото: Принтскрин 24сата.рс, видео

Јосип е момче кое оди во второ одделение во основното училиште кое исто така настра да во невремето.
– Само што се стуткав блиску до дрвото и беше многу ладно, но помина – изјави малиот. Призна дека малку се расплакал. Имено, тој не може да го најде своето омилено плишано мече во целата збрка што настанала.

– Неговиот кум му го даде кога беше во болница, кога се роди и многу е приврзан за тоа. Можете да замислите како беше, уште е мал и фала богу што бев со него – објаснува неговата постара сестра која го чувала.
Таа додаде дека неговите училишни книги целосно му се намокриле и дека тој не знае како ќе оди на училиште.

Нејзините зборови ги прекина звукот на кршење ќерамиди и викање од покривот. Тато Бранко им фрлаше ќерамиди од земја на луѓето кои се обидуваа да помогнат за да ја надоместат штетата, колку е можно.

Ветерот ги камшикуваше образите на Јосип додека ги гледаше неговите постари браќа како ја поправаат куќата.
Тој се стутка во јакната, веќе влажен од новите капки дожд, но одби да се засолни. Сакаше, барем некако, да учествува во помошта.

Фото: Принтскрин 24сата.рс, видео

Со слаба насмевка, тој искрен детски, целосно свесен за катастро фата што за неколку секунди му го промени животот, додаде дека не плаче.

– Не плачам, само ми е жал, така, – рече тој.

Сета топлина на домот се пресели пред влезната врата, каде што ова семејство се збира заедно, со надеж дека сепак работите ќе се подобрат. Во куќата, пак, влажност и дожд.
– Се надеваме дека ќе помогне и градот, а ако ништо нема, ќе си помагаме – рече таткото на Јосип. Тој додаде дека главната работа е што главата е на рамениците, а се друго ќе биде лесно.

Мечето на Јосип е некаде под куп работите во остатоците од неговиот дом. Таванот во собата каде што спиел целосно прокиснува, книгите му се мокри, ќе спие во мотел.
Повторно по којзнае кој пат животот „пук на“ врз грбот на најкревките.

Останатите фотографии може да ги погледнете ОВДЕ.

Фото: Принтскрин 24сата.рс, видео
Previous articleАна Бекута откри како е настаната нејзината најпозната песна „Златиборске зоре“: Поврзано е со кавга помеѓу Марина Туцаковиќ и Фута
Next articleСе ожени синот на Даниела Темелковска, еве како изглeдаше згодната свекрва и што направи за снаата (ВИДЕО)