Home Live Русите му простија за оваа грешка- еве како настана една од најубавите...

Русите му простија за оваа грешка- еве како настана една од најубавите љубовни песни на Бајага

Момчило Бајагиќ Бајага е еден од ретките српски музичари кој својот приватен живот Успева да го задржи далеку од очите на јавноста. Бајага, чии песни ја обележаа нашата младост, и неговата сопруга Емилија се разведоа, пишуваа српските медиуми изминатото лето.

Двојката последен пат е видена заедно во 2019 година, а Момчило неколку пати изјавил дека е вљубен во Емилија и по толку години брак. Тие се венчаа во 1989 година, а пред тоа живееја заедно седум години.

Сопругата на Бајага не се експонираше во медиумите, а ретки се и приликите на кои се појавува со сопругот.

Момчило и Емилија беа брак од 1989 г., а пред тоа 7 години живееле заедно. Она што е многу интересно е начинот на кој тие двајца се запознале , а тоа се случило во автобус.

“Ема живееше во Земун, а се запознавме во автобус. Во автобусот првпат ја прашав дали сака да излезе со мене во недела, а таа ми рече дека во недела не излегува.

Мене тоа ми беше како ладен туш, бидејќи не ми звучеше логично… Тогаш јас не поставив дополнително прашање, се чувствував утепано.

Дури по неколку месеци почнавме да излегуваме“, истакна Бајага во едно интервју за Новости. Како што признава тој, сите песни и ги посветил на Емилија на која воопшто не и бил лесен товар неговата слава.

“Врската како врска никогаш немаше искушенија, но на Ема не и беше лесно. Кога си јавна личност, секакви работи се појавуваат во медиумите за тебе.

Ема навистина добро ги поднесе, посебни првите години од кога почнавме да се забавуваме, кои беа најлуди години.

Ние не можевме да одиме на летување некаде каде што одат сите. Каде и да одевме сите зјапаа во нас. Тоа веројатно им беше интересно. Јас не сум од тие типови кои главна фора им беше да зборуваат дека немаат девојка, јас тоа не го сакав.

Тоа е најглупаво да го кажуваш, за да трчаат девојки по тебе. Луѓето треба да те сакаат поради музиката. Да не правев добри песни, немаше да ме сакаат“, искрено раскажа Бајага за својата сега веќе поранешна сопруга.

Но, една од најубавите југословенски балади, која ја пее и која ја напишал токму Бајага е создадена вака…

Пред неколку месеци, првиот албум на Бајага и Инструктор го прослави својот триесет и осми роденден, а пишувавме и за ова мало и непретенциозно ремек дело на поп музиката. Сега во преден план е една песна од овој албум, чиј заплет не асоцира на сегашноста, а во себе крие грешка.

Вестите и топонимите за кои слушаме претходните денови потсетуваат на некои од песните на Бајага. Харков, Гомел и Ленинград секако се поврзуваат со познатата песна „Воз“, која е еден од неговите најголеми хитови. Сепак, сега во преден план е уште една песна.

„Тамара“ беше на плочата на Бајага и инструктори по на албумот „Позитивна географија“, а во песната Момчило го опиша дружењето со оваа девојка во Москва. Или Санкт Петербург? На крајот не беше јасно.

Како што раскажа Бајага, до моментот кога е напишана песната, односно во 1984 година, никогаш не бил во Русија. Покрај тоа што оваа љубовна приказна е измислена, тој ја пушти и фантазијата и поетската слобода да го движат.

Во песната вели дека прво ја чека со часови пред театарот Балшој. Така, Тамара живее во Москва. Меѓутоа, тогаш Момчило започнува во втората строфа со фактот дека е поубава од Нева и полуксузен од Ермитаж (музеј), кој се наоѓа во Санкт Петербург.

Подоцна Бајага рече дека на Русите тоа не им пречело и им се допаѓало, како и дека сè и припишуваат на поетската слобода. Тој само сакаше сè да се римува.

Ова не е крајот на ситниците поврзани со оваа песна. Започнува со гласот на една Русинка, која веројатно треба да го претставува тликот на Тамара.

Еден од неговите соработници, Душан Михајловиќ Шпира (од бендот Доктор Шпира и Људска Биќа), ги советувал да најдат девојка која ќе каже сè на руски.

Меѓутоа, бидејќи не успеале да најдат некој со доволно добар акцент, Спиро се сетил дека секој ден на радио имало вести на руски. Така снимија радио спикер, а во песната слушаме колку е висок Дунав кај Бездан.

Без разлика на географската грешка и нивото на водата, Тамара остана запаметена во историјата на поп културата како една од најубавите балади на југословенската рокенрол сцена.

Previous articleНајголемиот адут во прв план- фолкерката Сања Барби се раскомоти на плажа, на ова слика никој нема да гледа во морето (ФОТО)
Next articleЧетири пати ме мажеа за упокоени- познатата пејачка на народна музика откри како ја наместиле медиумите