Home Live Оља била измамена при купување на дрва: Ми донесоа 4 метри, а...

Оља била измамена при купување на дрва: Ми донесоа 4 метри, а имав платено за 5,5

Започна одбројувањето до почетокот на грејната сезона, а судејќи според побарувачката на огревно дрво во претходните месеци, многу луѓе годинава ќе се греат на нив.

Кој решил навреме да купи дрва, ќе заштеди речиси двојно повеќе, бидејќи сега цената за метар се движи од 9.500 до 10.000 динари. Во магацините велат дека дрва има, но дека нема многу луѓе што ќе ги платат.

– Во овој период побарувачката на огревно дрво ослабе бидејќи многу домаќинства навреме купуваа огревно дрво, не чекаа последен момент.

Она што е познато е дека цената на огревното дрво е најевтина кога ќе се исклучат шпоретите, но подоцна месец за месец цената се зголемува така што домаќинот кој купил дрва минатата пролет платил седум до осум илјади динари, денес таа цена е значително повисока.

Цената и побарувачката на огревно дрво зависат од квалитетот на самото дрво.

Најголем интерес владее за црешовото и габерот, бидејќи тие се калорични и добро го држат огнот, додека помали количини се бараат за буковото дрво.

– Речиси почнаа да палат багремово дрво, чија цена е значително пониска од другите. Работата е исклучително тешка, а на цената оваа година секако влијаеше и поскапувањето на горивото кое е неопходно за транспорт на материјалите.

На социјалната мрежа Твитер се појави твит од корисничка која им се пожалила на следбениците дека ја прелажал еден продавач на дрва кој и’ наплатил 5,5 метри дрва, но и испорачал едвај четири.

– Еден лик донесе дрва во селото. Наплатено за 5,5 метри, човекот што дошол да ја пресече вели дека овде има едвај четири метри.

Ако некој продава дрва, еве јас сум де бил на кого можете да му наплатите 1000 евра за десет метри, а да ми дадеш два метра. Добро плаќам, плус частам сум, плус глупа сум. Дополнителна комбинација – напиша таа во твитот каде почна да се реди лавина од коментари.

– А по која цена плативте метар кубен? Понекогаш ми се чини дека е подобро да се купат брикети, наредени, одмерени, на палета, скапо е, но споредено со вакви крадци – праша еден корисник во коментар, а авторот одговори:

9.000 беше метар, иако денес човекот што сечел ми рече дека го купил за 8000 и дека дрвата биле подобри од моите.

Оваа нејзина приказна ги поттикна корисниците на Твитер да ги споделат своите непријатни искуства со продавачите на дрва.

-Кога јас и брат ми бевме мали, дојде еден лик да ни донесе дрва. Не виде двајца сами и не фрли во каналот. Кога тато дошол дома, веднаш знаел колку е часот.

Беше 8 метри, а платено за 10. Затоа кога купува, ги редеше нивните 10 на 9 и бараше уште еден метар – пишува таа во еден од коментарите, додека другите корисници ја советуваа на што треба да внимава кога купува дрва.

Фото: Принтскрин, Freepik.com
– Ако е можно, добронамерен совет – следниот пат замолете го да ви ги нареди дрвата кога ќе ги растовари, па измерете ги.

Или побарајте некој да го направи тоа наместо вас. Купувајте само дрва пресечени на метар, ги сечат од претходно и така ги продаваат.

Пожалете се и сега ако сте сигурни дека сте измамени и ако имате контакт информации – напишал корисникот, а авторот одговорил:

– Ви благодариме за советот. Ги донесоа дрвата во темница, нема улични светилки во селото. Растоваривме и пречкртавме се, конецот беше рамно нареден еден врз друг.

Фото: Принтскрин, Freepik.com

– Не си виновна, само не си упатена во темата, а си немала избор. Кога ќе го истепаат, оти не само што те зафркна тебе, а прашање е на моментот кога оваа ситуација околу централите која моментално му оди во прилог ќе го удри по глава и буквално ќе го удри.

– Добронамерен совет: два обични штипки забиени во земја и помеѓу онолку метри колку што нарачавте. Кога ќе дојдат, кажете „момци, се собира тука“. Ако дојдат по стемнување, вратете ги назад.

– Ви благодариме, ова е очигледно разработена шема – стоеше во дел од коментарите.

Previous articleЕлена Велевска вака му честиташе роденден на Марјан – мил мој Мани…
Next articleВера Мештеровиќ никогаш не била погламурозна, ова кратко фустанче кажа многу за водителката (ФОТО)