Home Live Бјеогрлиќ од боем стана манекен- актерот ептен ослабен, личи како од времето...

Бјеогрлиќ од боем стана манекен- актерот ептен ослабен, личи како од времето на „Бољи живот“ (ФОТО)

Дарган Бјелогрлиќ и неговата сопруга ќе прослават 27 години брак во февруари следната година, а режисерот, актерот и продуцентот тешко можат да се видат на важен јавен настан без неговата поубава половина.

Иако не сака да се експонира во јавноста, ниту пак дава интервјуа, приказните за нив постојано се актуелни во медиумите.

Актерот, продуцент и режисер Драган Бјелогрлиќ истакна дека благодарноста за успехот во животот и ја должи на сопругата Маја и дека своите наследници, ќерката Миа и синот Алексеј ги воспитува на начин на кој некогаш го одгледувале неговите родители.

Така, Бјелогрлиќ лани беше во центарот на вниманието на медиумите поради интимната прослава на неговиот 58 роденден, на која покрај семејството присуствуваа и бројни пријатели, соработници, но и личности од јавниот живот.

Во една прилика беше објавена приказна за самиот почеток на излегувањето на Бјелогрлиќ со сопругата. Во времето кога Маја се занимаваше со манекенство и истовремено студираше на Филолошкиот факултет, се зближи со познат актер на снимањето на реклама за мебел, во средината на 1990-тите.

– Кога, неколку месеци откако се запознавме, добив понуда да снимам реклама за кујнски мебел, во која исто така ми требаше партнер, се сетив на Маја. Не бев сигурен дали воопшто е во Белград, но имав среќа што таа дојде токму на есенскиот испитен рок, па ја ангажирав да глуми со мене во рекламата.

Отпрвин, игравме само љубовен пар, а наскоро навистина станавме едно – рече Драган за убавицата која рано се осамостои поради нејзината манекенска работа, живеејќи и работејќи прво во Париз, а потоа и во Виена.

И покрај големите успеси во меѓународниот свет на модата, Маја не го запостави своето образование, па често доаѓаше во Белград бидејќи студираше, а потоа дипломираше англиски јазик и литература.

– Сметам дека е големо достигнување што мислам дека успеав да го следам мојот професионален напредок во мојот живот. Се обидов да бидам свесен за моите грешки и да ги исправам. И во животот и во професијата.

И мојот најголем успех е мојата сопруга, која ја сакам и која ми помогна да имам среќно и прекрасно семејство, и покрај бројните предизвици што животот на уметникот често ги наметнува – рече Драган за Маја.

Тој со неа има две деца, ќерката Миа , која има 25 години и неговиот син Алексеј, кој има 22 години. Неговиот син е студент по актерска игра, а неговата ќерка дипломирала на Факултетот за политички науки.

Другарот на Бјела, филмскиот, телевизискиот и театарскиот актер Марко Живиќ минатата годуина во Белград, засекогаш си замина од овој свет на 49 -годишна возраст од последиците од вирусот, беше потврдено за Танјуг во Белградскиот драмски театар.

Живиќ е роден на 4 април 1972 година во Крушевац, а студиите по актерство ги заврши во 1995 година на Академијата за уметности во Нови Сад. Живиќ беше испратен на Новите гр оби шта со песната „Последња игра лептира“, „Јелени у миру сами“.

Драган Бјелогрлиќ се прости од Марко со многу емотивен говор во кој имаше и некои елементи од самата песна, со која Марко беше испратен.

– Луѓето си заминуваат. Има помалку од нас кои се препознаваат себеси. Има помалку од нас кои се сакаме. Елените ум ираат. Што да направите кога ќе замине човек кој оди со душата на долго ранениот елен.

Како да се збогуваме со широката насмевка и виорот на радост што не фасцинираше. Тој само сакаше да го скрие својот тажен изглед и ранливост. Треба да се збогувам со тебе сега, Марко. Морам да кажам дека одиш некаде, и дека нема повторно да се сретнеме и да се гушкаме.

Како работи тоа? Кои се тие зборови? Би сакал да ти покажев колку те сакам. Не сум сигурен дека ти го покажав тоа кога беше вистинското време. Сега ме боли, но верувам дека го знаеше и го почувствува. Повеќе од 15 години, се збогувавме на сцената преку 200 пати.

И двајцата пла чевме секој пат. Во претставата „Лет над кукавичкото гнездо“, Мартини му даде чанта на Мекмарфи за да не го остави. Ми ја подари чантата за мојот 50 -ти роденден. Сакам да ти ја дадам чантата сега за да не одиш. Би сакал да ја дадам.

Знам дека е невозможно. Ќе ти ја дадам еден ден. Еленот се смирува себеси, како и ранетото срце. Ти, Марко, остануваш во срцата на луѓето што имаа среќа да те запознаат, и затоа приказната за Петар Пан од Крушевац од Црвениот крст ќе живее долго.

Мој добар Марко, мојот Мартини, патувај со топла насмевка и тага позната само за тебе. Останува да те сакаме и да го чуваме споменот за тебе. Нека ти е вечна слава и ти благодарам – рече Бјела, видно потресен.

Бјелогрлиќ на Инста објавил слика на која се гледа дека е доста ослабен. Сликата е како шета со својот миленик, но и на други слики, а едната од нив е од пажа, се гледа колку е слизнат познатиот актер и режисер.

Бјела е инаку познат како голем боем, но изгледа дека се ставил во ред и здравиот живот му годи, а тоа е очигледно на фотографиите кои ги објавува.

Сега Бјела изгледа помладо, речиси како во времето кога го глумеше Боба Попадиќ во познатата серија „Бољи живот“.

Previous articleПосебен ден за Сашко Коцев и за неговата сопруга Смиљана, актерот објави убави вести
Next articleЕве како Татјана Стојановска ги искара македонските политичари и кое нешто многу им замери- Презентерката отворена како никогаш досега