Home Live Познати жени од Србија кои барем три пати се мажеле- не издржале...

Познати жени од Србија кои барем три пати се мажеле- не издржале долго со еден маж под ист покрив

„Погледни ме мене, и направи се обратно, прочитај го ова уште еднаш“, се пошегува пејачката Наташа Беквалац, која често дава духовити забелешки за нејзините три пропаднати бракови.

За многумина таа е првата асоцијација за бурен љубовен живот, но не е единствената на српската јавна сцена која барем три пати застанала пред олтарот.

Беквалац беше во брак со Данило Икодиновиќ, со кој ги има ќерката Хана, Љубо Јовановиќ и Лука Лазукиќ со кој ја доби Катја.

Кој друг кажа „да“ неколку пати пред матичар? Лепа Лукиќ

Познатата фолкерка за прв пат се омажи на 23 години за Тома Лукиќ чие презиме го задржа. Пред брак се презивала Мушовиќ. Во брак беа седум години, а разводот беше бурен – Лепа подоцна изјави дека Тома бил многу љубоморен, па дури и насилен кон неа.

По Лукиќ, Лепа се омажи за Влада Перовиќ, кој беше менаџер. Тој брак завршил кога го нашла во кревет со друга жена. И нејзиниот трет брак траеше најдолго – 18 години.

Третиот сопруг, Милан Милановиќ, бил родум од Јагодина, каде често престојувал, а пензијата во Канада ја заработувал со приватен бизнис. Тој поч ина во 2019 година.

Светлана Бојковиќ

Маестралната актерка се омажи млада, на 21 година, за Милош Жутиќ, актер. Со него ја доби ќерката Катарина Жутиќ. Нејзината втора љубов беше режисерот Љубомир Муци Драшковиќ – а почетокот на нивната врска беше невообичаен.

„Со Муци влегов во заедница пред разводот со Милош. Љубовта на мојата и на Муци беше посилна од сите законски норми, а официјално се венчавме дури во 1990 година.

Затоа што и тој излезе од првиот брак исто како што јас излегов од мојот“, изјави актерката.

Нејзиниот втор сопруг за жал поч ина во 2004 година, а Светлана најде нова љубов со дипломатот Славко Круљевиќ. Долго време живеел во Њујорк, каде што бил шеф на српската мисија во ОН.

Тие се запознале преку пријатели и оттогаш уживаат во хармонична заедница.

Зорица Брунцлик

Пејачката со прекрасен глас, Зорица Брунцлик три пати застана пред олтарот – а најмногу избираше музичари. Првото дете, ќерката Марија, го родила на 18 години, вонбрачно, со маж чиј идентитет никогаш не го открила.

Нејзиниот прв сопруг беше хармоникашот Зоран Тутиќ, кој беше шеф на оркестарот со кој настапуваше во тој период.

Во бракот со Зоран Зорица го добила синот Ѓорѓе. Потоа се заљубила во хармоникашот Љуба Кешељ, со кој има ќерка.

Очигледно паѓа на хармоникаши – затоа што нејзината судбинска љубов стана Мирољуб Аранѓеловиќ Кемиш, со кој е во хармоничен брак од 1985 година.

Милена Дравиќ: Во 1960 година, ненадминатата филмска дива Милена Дравиќ се омажи за режисерот Пуриша Ѓорѓевиќ. Таа веќе беше многу позната тогаш – и затоа раскинаа. Таа беше голема ѕвезда во тоа време. Одевме од филм во филм.

„Но, кога забележав дека и пречам и дека на многу начини не сум мажот за неа – се разведовме спогодбено“, изјави во една прилика Ѓорѓевиќ. Нејзиниот втор сопруг бил Воислав Кокан Ракоњац, исто така режисер.

Тој ненадејно почи на на 34-годишна возраст, во својот стан во Белград, под досега недоволно разјаснети околности, наводно од срцев удар. Сите ја знаеме третата, голема љубов на Милена Дравиќ. Таа го запознала Драган Николиќ на снимањето на филмот „Како две будали се сакаа“.

На една од паузите меѓу снимањето, на 31 декември 1971 година, отишле во општина Врачар и се венчале. Тие беа најгламурозната српска двојка на која многумина и денес се восхитуваат.

Верица Ракочевиќ: Модната дизајнерка прво му кажа „да“ на Боран Караман, поранешен стјуард на ЈАТ, со кој ја доби ќерката Елена. Верица по разводот ја најде среќата во прегратките на Зоран Ракочевиќ со кој ги има ќерката Милена и синот Миодраг.

Од 2013 година, модната дизајнерка е во брак со Вељко Кузманчевиќ. Врската со композиторот предизвика бура во јавноста, поради тоа што Верица е 35 години постара. Овој пар до ден-денес покажува дека љубовта не познава општествени норми.

Каја Остоиќ: Убавата пејачка зад себе има и три брака. На 19-годишна возраст првпат се омажила за Никола Драгојловиќ, маж кој е уа псен поради поседување недозволени супстанци и напад на службено лице. Каја била бремена на свадбата, а подоцна добиле ќерка – а разводот дошол кога бебето имало само шест месеци.

Нејзина втора љубов беше кошаркарот Урош Дувњак, со кој тајно се омажи во 2009 година. Тој брак заврши по една година. На врвот на нејзината слава, Каја го запознала диџејот Вито Лусенте, кој е познат како Џуниор Џек.

Тие се заљубија и по три години врска, се венчаа во 2014 година во Брисел. На љубовта и дојде крајот по пет години брак.

Previous articleЕве што мисли актерот Благоја Чоревски за бугарскиот јазик и колку навистина е близок со нашиот
Next articleПејачката Тања Савиќ ги разочара своите фанови: Луѓето разочарани, не очекуваа ова да им го направи