Home Live Јелена Џоковиќ „на тапет“ кога психолог ѝ кажа што мисли за дувањето...

Јелена Џоковиќ „на тапет“ кога психолог ѝ кажа што мисли за дувањето свеќи: Не им забранувај на децата

Јелена Ѓоковиќ е многу активна на социјалните мрежи каде со своите следбеници споделува моменти од нејзиниот деловен и приватен живот.

Сопругата на Новак Ѓоковиќ овој пат проговори за нејзината борба со анксиозноста и за се’ што презима во врска со оваа состојба.

– Понекогаш се чувствував преоптоварено, што многу влијаеше на моите резултати и отвореност за нови искуства, учење и пријателства. Анксиозноста и стресот не се шега – рече Јелена и додаде:

– Бев вознемирена, тоа ме уништи мене, мојата слика за себе. Мислев дека сум супержена, дека можам да одговорам на сите потреби на мојот сопруг и децата, а потоа морав да се соочам со моите стравови, изјави во една прилика Јелена.

Неодамнешната изјава на Јелена Ѓоковиќ дека нејзините деца Стефан и Тара никогаш не дуваат свеќички на роденденските торти, предизвика голема полемика кај луѓето, кои и овој пат не ги штедеа нивните коментари.

„Свеќата е симбол на несебична жртва, таа самата се пали за да им даде светлина и сјај на другите. Таа е симбол на животот и просветлувањето, отстранувајќи ги стравовите и темните мисли од нашиот ум и срце и се предаваме на светлината Божја.

Дали ја усвоивме традицијата да го славиме раѓањето на животот така што ја дуваме свеќата на тортата додека си замислуваме желба“, изјави сопругата на нашиот познат тенисер Новак Ѓоковиќ.

Според тоа, клиничкиот психолог и семеен терапевт Бранислава Павловиќ, го кажа своето мислење на оваа тема за порталот Еспресо.

„Ние возрасните им придаваме значење на тие детали за роденденската прослава, а децата учат од нас некакво заедничко однесување.

Јелена Ѓоковиќ го кажа својот личен став и тоа е во ред, но мислам дека родителите не треба директно да им ги пренесуваат ставовите на децата.

Во однос на забраните, мислам дека треба да има граница бидејќи на тој начин можат да влијаат на социјализација на сопственото дете“, објаснува соговорничката.

„На пример, според вас, консумирањето на газирани пијалаци не е правилно, но ако сите деца пијат газиран сок на својот роденден, не треба да им браните, бидејќи на тој начин вашето дете може да се чувствува различно од другите деца и да не може да учествува во заеднички активности.

Се разбира, не треба да се брани сè што прават другите деца или луѓе, туку многу општествено прифатливи, убави работи кои никому не му штетат, а кои исто така служат како форма на социјализација на децата.

Не ме сфаќајте погрешно ама да речеме ако не сакам да седам во кафич не значи дека треба да му забранам на син ми или да очекувам и тој да не седи во кафич. Така некаде го дискриминираш сопственото дете, така го гледам тоа.

Ако повеќето деца со нетрпение очекуваат да дуваат свеќи, зошто тоа би требало да биде проблем?

Во ред е да имаш свое мислење, јас можам да бидам веган на пример, но кога моето дете ќе порасне, ќе одлучи дали ќе биде веган или не, не треба да се тера само така да го прифати“, заклучила Бранислава Павловиќ за порталот Еспресо.

Антропологот Јасна Јојиќ во „Јутру“ на ТВ Прва објасни колку е долга традицијата на дување свеќи и што всушност тоа значи за децата.

Антропологот Јојиќ рече дека огнот, пламенот, а подоцна и свеќите отсекогаш биле симбол на радост, живот и среќа.

„Порано се веруваше дека палењето оган ги оддалечува зл ите духови, а оваа симболика опстојува со векови. Кога зборуваме конкретно за религиозни денови, односно дување торта и свеќи, тоа е традиција која всушност ја основале германските реформисти и оттогаш некако се поврзуваше со детските прослави. Всушност почна да го гради култот кон децата кој го паметиме денес“, објасни антропологот и додаде:

„Сосема е добро да се препуштат некои верувања и традиции на децата и нивните одлуки. Сè што е традиција што трае толку долго, т.е. се мери со десетици илјади години и е присутно во сите цивилизации, мора да има нешто добро во него кога опстанала толку долго“, заклучи таа.

Previous articleАца Лукас: Можам да им оставам станови на децата, но не и некои стари вредности
Next articleЛидија Вукиќевиќ освежена и среќна ужива во животот: Можело и вака на кауч да се седи (ФОТО)