Home Live Михајло Шаулиќ: Тато, не можев да си ја замислам мојата свадба без...

Михајло Шаулиќ: Тато, не можев да си ја замислам мојата свадба без тебе, Гоца со грутка во грлото (ФОТО)

По заминувањето на кралот на народната музика, неговата сопруга Гоца не можеше да не се сети на последната средба со нејзиниот пок оен сопруг.

– Кога ноќе ги враќам сликите, кога не можам да спијам, гледам дека можеби неговото последно заминување од куќата беше поразлично од претходните, чудно … Улицата се реновираше, тој тргна, па се врати, а тоа е она што никогаш не му се допаѓаше и јас не дозволував.

Ако нешто си заборавил, кажи ми, ќе ти го донесам, му велев. Кога ќе ја напуштиш куќата, нема враќање.

Се сретнавме на половина пат во дворот, тој застана, јас се приближив, уште еден поздрав повторно … Тоа е тоа, таа сцена ми е замрзната во сеќавањето“, се присети Гордана.

Михајло Шаулиќ се ожени со неговата вереница Марина Велимировиќ. Бидејќи знаел дека неговата венчавка е најголемата желба на неговиот покоен татко, Михајло наздравил во негово име и ги расплакал сите присутни.

По свадбената церемонија, младенците се фотографираа каде убавата невеста ги заслепуваше сите во венчаницата, а потоа следуваше првиот танц. Михајло Шаулиќ и Марина Велимировиќ танцуваа на хитот на неговиот татко, покојниот Шабан Шаулиќ.

Првото оро на младенците било на песната „Верујем у љубав“, а мајката на Михајло и вдовицата на Шабан, Гоца се растажила кога го слушнала текстот, па почнала да плаче.

Гордана Шаулиќ откри како се чувствува на овој посебен ден. Гоца призна дека и’ недостига нејзиниот покоен сопруг Шабан, а потоа Илда откри дека Михајло и Марина чекаат девојче кое ќе добие посебно име.

– Ви благодариме што сте тука, денес е посебен ден. Бракот е голема церемонија на љубов, толеранција, разбирање, тоа го имав дома.

Му посакувам многу среќа, животот продолжува со некаков сет во душата, но тоа што има е. Шабан го пропушти овој важен ден – рече Гоца, а Илда продолжи:

-Бев најсреќна, да ја скршам тешката приказна, срцето ми е полно, толку чекавме да се венчаат, уште една девојка ќе биде во семејството Шаулиќ.

Од сабајле пеам, срцето ми е како куќа. Го знам името, но нема да ви го откријам, убаво, конкретно име, нека биде се’ како што треба“, откри Илда која блескаше во црно-бел фустан.

Младенците од утрото беа во престижниот хотел каде се подготвувале за најсреќниот ден во животот, а на венчавката полека пристигнувале 400 гости, за која младенците наводно издвоиле околу 70.000 евра, додека невестата сменила две венчаници за кои платиле околу 20.000 евра.

Меѓу гостите имало и бројни познати личности од политичкиот, јавниот и забавниот свет.

Михајло никогаш не криел дека заминувањето на татко му тешко му паднало и дека многу му недостига на овој важен ден како што е свадбата.

Според присутните, емоциите постојано се менувале, особено кога пејачот по говорот на Михајло ја испеал „Свадбената песна“ на Шабан.

– Михајло се’ уште не го преболел заминувањето на Шабан, се чини дека сето ова му е најтешко. Татко му му е постојано на ум, особено му е тешко дека не е тука со него на овој важен ден во неговиот живот.

Наздравуваше со гостите, а потоа со грутка во грлото му посвети говор на неговиот покоен татко, Шабан: „Драг мој, не можев да ја замислам мојата свадба без тебе. Не се договоривме така, нашите планови беа поинакви.

Знам дека сега не’ гледаш и дека си среќен. Ќе бидеш тука преку твоите песни кои оркестарот ќе ми ги пее, откако те нема“ – рекол Михајло, а изворот кој го пренесе говорот додаде дека сите присутни добија морници кога по говорот пејачот ја испеа песната на Шабан:

– Кога почнаа стиховите „Ајде татко, почести ги играчите, ќе играме уште подобро и погласно, цело маало нека чуе дека си го оженил синот“, се расплака Гоца и ги прегрна младенците.

Ништо помалку тешко им беше на Илда и Санела, но стројнички издржаа се’ и уживаа во безвременските хитови на својот татко.

Откако Михајло и Марина ја крунисаа својата љубов, тие приредија голема прослава за бројните пријатели и членови на семејството Шаулиќ.

Инаку, младоженецот пред свадбата стана генерален конзул на Србија во Цирих, што беше уште една причина за славење, но Михајло е единственото машко дете од бракот на Шабан Шаулиќ и Гордана, кој не криеше дека неговиот татко многу му недостасува.

Previous articleВера од Канал 5 им посака на гледачите „Добро утро“ од едно друго место: Опуштена, без шминка (ФОТО)
Next articleПортпаролката на СДСМ Кузеска кажа зошто не е венчана со Горан со кој има две деца и искрено раскажа за лошите пораки кои ги добива во 2 по полноќ