Home Live Кристина добила 50 евра од тетка ѝ на свадбата: Ми се лути,...

Кристина добила 50 евра од тетка ѝ на свадбата: Ми се лути, бидејќи се омажив за сиромашен човек

Јована од Неготин ја сподели својата приказна и ја опиша непријатноста што ја доживеала на денот на нејзината свадба, а ова е нејзината исповед.

„Се омажив во саботата. Знам дека темата „празен плик“ беше хит, па сакав да го споделам моето искуство. Свадбата беше мала, околу 80 гости, затоа што сакав да ги соберам само најблиските.

Не направив забава за пари или за да заработам, туку за да ги соберам сите и да го прославам мојот најважен ден.

Но, бев многу разочарана. Имено, имам многу сиромашен вујко и стопати му реков да не се грижи кога ќе дојде затоа што сакам да биде таму и не е важно дали нешто ќе ми подари.

Од друга страна, имам и многу богата тетка, таа е буквално буржоаска, живее во странство и цел живот ми кажува како едвај ја чека мојата свадба,

како ќе ме почести и како не треба да се грижам за купување стан на кредит бидејќи таа ќе ми помогне да го опремам станот, со помош на нејзините пари.

И не само тоа, таа инсистираше да ја направиме свадбата што поскоро и рече дека знае дека немам пари и дека ќе ми помогне да ја платам честа.

Јас тогаш, под нејзин притисок, решив да поканам 80 луѓе, првично идејата беше да се венчам само пред кумовите. Иначе, тетка ми не го сака маж ми затоа што не заработува многу, има просечна плата и некако постојано го гледа со презир поради тоа. Но, не ми беше грижа.

Се надевам дека нема да го разберете погрешно тоа што ќе кажам следно.

Дојде сабота, пристигнаа пликовите, а и вујко ми, кутриот вујко, се снашол од негде, ми даде плик. Немаше храброст да ме погледне во очи. Тоа многу ме повреди, бидејќи тој е чесен човек и прекрасен вујко, но тој е роб на тие наши глупави обичаи.

Истата вечер кога им дадовме пари на сопствениците на рестораните – ги прегледавме пликовите – бидејќи немавме доволно да го платиме целиот еснаф. Кутриот вујко, не знам како, собрал дури 100 евра и ми даде.

Почнав да плачам! Напишал дури и посвета.

А на пликот на тетка ми, тетка буржоаска, имаше само посвета

„Со среќа младенци“ и до посветата гледам 50 евра. Еј, 50 евра! Па, подобро да ми дадеше празен коверт, а прво самата се нудеше дека ќе ми помогне.

Па, не се ни срами, иако претпоставувам дека сакаше да ме понижи и да ми покаже каков ќе ми биде животот затоа што не се омажив за богат човек како неа.

Но, не ми е гајле! Таа покажа која е и што е.

П.С. Другарка ми се омажи пред половина година и се пожали дека не добила празни пликови туку пликови со 1000 динари и дека многу ја боли тоа.

Мене не би ме повредило, но луѓето се чини дека ги приметуваат тие работи. Она што ме боли е тоа што секогаш добиваш повеќе од сиромашните, а богатите гледаат да заработат пари и се скржави.

Затоа знам кому ќе му помогнам во животот – вујко ми што нема скршен денар, а не богатата тетка што се прави важна.

Фото: Илустрација
Previous articleЛозано се спрема денес да растури во Чикаго: 2 леба, кашкавал, јајца, сирење, тоа ми треба
Next articleГоца Тржан: Ќерка ми е здрава и права, ќе оди во државно училиште, нема потреба од приватно