Home Live Гордана: Филмот ми поттикна стари спомени, кога Тома лежеше во болница и...

Гордана: Филмот ми поттикна стари спомени, кога Тома лежеше во болница и ме раскажува тоа што ми го кажа последно

Легендарниот Тома Здравковиќ се упокои пред точно 31 година на (30 септември), а секоја година на годишнината од неговото заминување, вдовицата на пејачот, Гордана Здравковиќ доаѓа од Америка и го посетува неговиот гр об.

За Здравковиќ денеска се одржа панихида на која се собраа голем број негови пријатели и соработници. Сопругата на пејачот Гоца откри дека по излегувањето на филмот „Тома“ и е само потешко без саканиот сопруг.

„Се чувствувам како да помина една година. Откако е снимен филмот и го оживеаја, сега ми е многу потешко отколку претходната година и сите овие години“, рече таа и откри како нивниот син Александар реагира на тоа како Тома што е претставен во филмот:

„Мојот син сè уште не го гледал филмот. Прво рече, никој не го поканил да разговара за филмот со него. Тој рече дека гледал неколку кадри од филмот и рече:

„Слободно кажи им дека тие што се љубопитни и сакаат да дознаат дали ми се допаѓа или не, нека си донесат заклучок. Воопшто не сака да дава изјави, го затвори и Фејсбук каде имаше голем број следбеници.

Тој затвори сè пред да излезе филмот. Не сакаше да контактира со никого. Сега не можеше да дојде бидејќи не беше вакбциниран“.

Здравковиќ истакна дека никогаш не го прежалила Тома.

„Болката никогаш не поминува, може само да се намали, но ми се зголеми само после филмот. Од сите песни најмногу ми се допаѓа „Чекај ме, сигурно ќе дојдам”, бидејќи сигурно ќе дојдам таму”, таа рече.

За животот на Здравковиќ е снимен филмот „Тома“ кој доживеа огромен успех во регионот, а како што тврди Гордана ова дело на Драган Бјелогрлиќ и отворило ра на.

На Централните гро бишта, семејството и пријателите на пејачот Тома Здравковиќ се собраа да му оддадат почит по повод 31 година од неговото заминување.

Меѓу нив беше и пејачот Ацо Пејовиќ, кој ги отпеа неговите песни во филмот „Тома“. Тој истакна дека жали што немал можност да го запознае легендарниот пејач.

– Немав среќа лично да се сретнам со Тома. Зад себе остави легендарни приказни, легендарни песни, а тоа сигурно ќе го остави зад себе со векови.

Со него се поврзувам уште од песната „Јелена“, која ја снимив пред 15 години – започна Пејовиќ, а потоа откри кои се неговите пороци, со оглед на тоа што Тома ја сакал кафеана:

– Тоа се пијалаци, цигари, сакаш да видиш убава жена, ако тоа е порок. Самиот живот во кафеана се сведува на пороци – рече тој.

Тома зад себе остави хитови без кои и до ден денес не може да се замисли ноќ во кафеана, а неодамна беше премиерно прикажан и документарен филм за неговиот живот.

Песните како „Данка“, „Киша је падала“, „Свирајте ночас“ се само неколку во кои тој ги изрази своите емоции и тага.

Да потсетиме, Тома Здравковиќ е роден на 20 ноември 1938 година во Печењевци, кај Лесковац, каде што како млад ја започнал својата музичка кариера. Здравковиќ се упокои на 30 септември 1991 година во Белград по 18-годишна бо рба со ра кот на простата.

Гордана Здравковиќ, вдовицата на познатиот пејач, разговараше со Пулс Србија на телевизија Курир.

– Па, мило ми е што има толку многу луѓе кои го паметат. Поминаа 31 година, иако оваа ми е најтешка. Затоа што оваа година излезе филм кој беше многу реален и предизвика многу емоции.

Кога доаѓам овде, колку и да е болно, имам чувство дека сум таму со него. Оваа средба е секогаш среќна, а истовремено и тажна. Иако овој пат ми е многу тешко бидејќи тој филм врати некои емоции кои се многу длабоки и силни – изјави Гордана.

– Тоа се некои спомени кои се обидуваш да ги оттргнеш на страна, но за мене болницата и она што се случи таму ми беше најтешко во животот.

Се обидов да се ослободам од тоа и сега се’ се врати. Потоа во болница ми рече дека не се кае за ништо што направил во животот, освен што нема да доживее да го види Саша како расте. За мене беше страшно, но никогаш не верував дека ќе си замине – изјави Гордана.

– Сите негови песни ми се драги, но во последно време како што стареам ја слушам „Чекај ме, сигурно ќе дојдам“ – рекла Гордана.

Previous articleПо барањата за негова оставка, се огласи Артан Груби: Видовте дека вчера сите се наредија зад Ахмети, партијата е компактна
Next articleДарко Лазиќ си фати нова девојка и гордо ја покажа на телевизија, еве што раскажа за неа, со Дарко имаат една заедничка работа… (ФОТО)