Home News По барањата за негова оставка, се огласи Артан Груби: Видовте дека вчера...

По барањата за негова оставка, се огласи Артан Груби: Видовте дека вчера сите се наредија зад Ахмети, партијата е компактна

Функционери на Демократската Унија за Интегхрации, предводени од Изет Меџите, викендов испратија писмо до јавноста во кое обвинија дека во партијата речиси две години не постојат и не се формираат статутарните партиски тела и дека политичкото одлучување, како што велат, станало индивидуално.

Во писмото, потпишано од 20-тина членови, каде покрај Изет Меџити, се и Муса Џафери, Висар Ганиу, Невзат Бејта и Блерим Беџети, а испратено преку меил адресата на општина Чаир, се бара внатрепартиска дебата за да се надмине состојбата и го повикуваат лидерот на партијата Ахмети „да го искористи својот политички и статутарен авторитет за да се најде решение за зачувување на партиското единство“.

Вчера Ахмети имаше средба со овие членови од партиските ограноци од Чаир и Сарај, по која рече дека состанокот поминал добро и оти ниту една ситуација не е непоправлива.

– Извршната власт има други проблеми, органоните и општините имаат други проблеми и природно се појавуваат противречности меѓу овие институции.

Со извршната власт, раководители на ограноци зборувавме да се средат тие нејаснотии, недоразбирања.

Во спротивно, нема ништо загрижувачко. Нема ништо од тоа што се зборува дека ќе се создаде нова партија, изјави Ахмети, додавајќи оти меѓучовечките односи се над се.

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, денеска изјави дека Демократската Унија за Интегхрации може да функционира и без него.

– Не само Демократската Унија за Интегхрации, било која политичка партија, било која институција, било кој општествен процес може без секого. Никој не е незаменлив.

Но, се наоѓаме во пресудни моменти, ви кажав и сметам дека сите треба да дадеме придонес за да ги надминеме сите кризи со коишто се соочуваме и да дадеме придонес за успешно реализирање на сите проекти, рече Груби по настанот „Цивилната заштита помеѓу институциите и граѓаните“ во организација на Дирекцијата за заштита и спасување.

Во одговор на прашањето дали заслугите во Демократската Унија за Интегхрации си ги припишува лично на себе или и на потписниците на писмото од членовите од партијата од скопското крило, во кое се бара негово повлекување од позициите, Груби рече дека тој има најмалку заслуги, а најмногу заслуги има партискиот лидер Али Ахмети и народот и граѓаните што гласале за партијата.

–Сите достигнувања на Демократската Унија за Интегхрации, го носат потписот на сите од 2002 до 2022 година, додаде Груби.

–Нема раскол во Демократската Унија за Интегхрации, ги видовте средбите вчера, сите се построени позади Али Ахмети, рече Груби, додавајќи дека „на Али Ахмети не му треба народот, туку на народот му треба Али Ахмети“, не коментирајќи ги обвинувањата против него.

Според него, Демократската Унија за Интегхрации е посилна од кога било и поквалитетно застапена од кога било во државните институции, реализирајќи ги сите проекти.

– Демократската Унија за Интегхрации е стабилна. Во време кога се соочуваме со енергетска и ценовна криза, со процесот на скрининг и ветингот што е повеќе од потребен во политиката, кај политичарите, судиите, обвинителите, како и борбата против корупцијата и организираниот криминал, кога се соочуваме со скрининг и потребата за отворање на Уставот со 80 пратеници, кога сме на завршување на патот од Скопје до Тирана со автопат,

од Скопје до Приштина со автопат, кога ги заокружуваме сите овие проекти, немаме потреба за непотребно дефокусирање и ние сите сили ги имаме фокусирано на реализацијата на овие програмски прашања, оцени Груби, пренесе Сител.

Previous articleЕве каде ги наоѓал утехата и мирот Ванчо Петрушевски на крајот од животот, оваа приказна ќе ве расплаче
Next articleГордана: Филмот ми поттикна стари спомени, кога Тома лежеше во болница и ме раскажува тоа што ми го кажа последно