Home Live Патеше што немаше деца, еден маж ја остави а друг се упокои:...

Патеше што немаше деца, еден маж ја остави а друг се упокои: Ова е тажната животна приказна на убавата Ју актерка

Југословенската актерка Соња Савиќ беше поим за убава жена, особено кај машката публика од Вардар до Триглав која ја обожаваше оваа позната сропска актерка која за жал веќе не е меѓу нас.

Минатиот месец, таа ќе го прославеше својот 61 роденден, а беше позната како една од најталентираните и најубави актерки во поранешна Југославија. Во осумдесеттите години на минатиот век, нејзината кариера беше на врвот.

Соња Савиќ професионално почнала да се занимава со глума на 16 години, а на 21 година дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Белград.

Почетокот на осумдесеттите го одбележа нејзиното време и за две и пол години сними пет филма кои оставија голема трага во југословенската кинематографија.

Незаборавни се сцените во филмот „Уна“, кој е снимен според романот на Момо Капор, а ја раскажува приказната за љубовта меѓу професорот Мишел Бабиќ и неговата ученичка Уна Војводиќ.

Раслечената Соња Савиќ, која јаде цреши на балконот и го заведува професорот за време на интервјуто, засекогаш е врежана во сеќавањето на многумина. Во текот на нејзината кариера глумела во вкупно 50 филмови од југословенска, словенечка и српска продукција.

Дел од нив се „Давил против давеник“, „Животот е убав“, „Балкански шпион“, „Ние не сме ангели“.

Актерската кариера ја започнала во седумдесеттите години, а најголемата слава и ја донеле осумдесеттите. Со распадот на Југославија пропадна и нејзината кариера, а нејзините проблеми со зави сноста постојано се пишуваа во медиумите.

Актерката не криеше дека е длабоко несреќна личност. Во едно од нејзините последни интервјуа изјавила дека нејзиниот идеал е кратко и весело заминување.

Потоа со солзи изјави дека нејзиниот живот нема смисла бидејќи не родила дете и не ја продолжила лозата на своето семејство.

Освен талентот, таа ги полнеше медиумските колумни и поради нејзината зави сност. Никогаш не криела колку е несреќна.

„Не конзумирав недоволени супстанци, освен во друштво каде што беа консум ирани со алкохол. Само една состојка може да ме пресели во некои повисоки сфери и да ми отвори убаво чувство на овој мизерен свет.

Овде ѓубрето од дрога се турка како наркотичен тренд. „Амброзиите се користеле за церемонии во античките цивилизации за највисоките аристократски редови“, рече таа во интервјуто.

Нејзиниот љубовен живот згасна кога еден маж ја напушти и засекогаш си замина од нејзиниот живот.

„Кога бев млада, често замислував како ќе имам брак и семејство со маж кој бескрајно го сакам и на кого целосно ќе му се посветам.

Имав голема љубов. „Откако тој го напушти мојот живот, кога имав дваесет и девет години, се сметам себеси за вдо вица“, рече таа еднаш.

Месеци подоцна, таа била во деп ресија поради загубата на мажот на нејзиниот живот кој го напуштил овој свет.

Недолго потоа замина во Словенија каде ги помина следните десет години, а по враќањето во Србија се врати на актерството, но не доживеа значителен успех.

Соња беше пронајдена без живот во 2008 година на улицата Курсулина улица, во нејзиниот стан на Врачар во Белград. Официјалниот извештај од обдук цијата покажа дека Соња си заминала поради пред озирање.

Јавноста дла боко ја потресе информацијата дека Соња била пронајдена во стан во кој освен валкан душек, немало друг мебел. Соња спиела на душек на подот, а околу неа биле расфрлани шпр ицеви.

Previous articleИ Игор Џамбазов оди во Америка по Илина, ќе си замине ли нашиот познат актер од Македонија?
Next articleЅвездена моја- еве каква порака ѝ упати Миа Костова на Тијана и која песна ѝ ја посвети