Home Live Калиопи му запеа на маса во ресторан на овој легендарен актер народна...

Калиопи му запеа на маса во ресторан на овој легендарен актер народна песна, тој ја нарече „љубов моја“ и само што не заплака (ВИДЕО)

Црногорскиот актер Мима Караџиќ остана запаметен како југословенска легенда, познат по улоги во многу филмови и серии како „Сивиот дом“, „Подобар живот“, „Семејно благо“…

Милутин Караџиќ е роден во Бијело Поље на 9 април 1955 година. Детството, младоста, основното и средното училиште ги поминал во Никшиќ, градот во кој живеело неговото семејство.

Дипломирал глума на Факултетот за драмски уметности во Белград, во класата на професорот Миленко Маричиќ. Беше постојан член на театарот Ателје 212 од 1986 до 2013 година.

Поранешната сопруга на Мима Караџиќ се омажи за актерот во далечната 1992 година, а тој, иако се шпекулираше дека е „вечен ерген“, попушти и го кажа судбоносното „да“ на убавицата која му го зароби срцето.

Како што пишуваа тогаш медиумите, Мима во споменатата година запознал извесна Сунчица Ѓуриќ, а по неколкумесечна врска парот ја официјализирал љубовта и застанала на „лудаиот камен“.

Иако меѓу нив имаше голема страст и љубов, нивниот брак кратко траеше.

Исто така, Сунчица дипломирала глума на ФДУ во класата на професорот Бранко Јефтановиќ во 1994 година, била член на театарот во Приштина, но набрзо го променила текот на стручното усовршување и почнала да се занимава со маркетинг по разводот со актерот.

-Сунчица и Мима се венчаа од љубов и беа во брак две и пол години. Најпрвин живееле во Врачар, а потоа отпатувале за Австралија каде поминале девет месеци. По враќањето од „земјата на кенгурите“, двајцата живееле уште неколку месеци во Дорчол, за набрзо да се разведат.

Причината за разводот не била посебна, едноставно, емоциите исчезнале и двајцата решиле да стават точка на бракот и да продолжат секој по својот пат – открил анонимен извор пред 10 години за „Републикасрпска.нет“.

Како што напиша споменатиот портал, сведоци на бракот им биле актерот Жарко Лаушевиќ и драматургот Хајдана Балетиќ.

Исто така, и поранешната сопруга на Мима Караџиќ ги потврди тврдењата на споменатите медиуми за нејзиниот брак со актерот, додека во подоцнежните години во своите интервјуа потенцираше дека тој никогаш не бил оженет.

– Не сум вечен ерген затоа што сум поборник за брак. Неколку години живеев со моите партнерки, но едноставно мислев дека не ни треба потпис во матичар. Можеше да ме закачи да се оженам брак пред 20 години, а јас можам да се одлучам на тој потег за дваесет дена.

Не бегам од брак, но тоа едноставно не ми се случи – изјавил тогаш Мима Караџиќ, а пренесуваат тамошните медиуми.

Пејачката, чиј глас го споредуваат со величествениот вокал на познатата Марија Калас, македонската дива Калиопи Букле, со децении ја интригира јавноста со ист интензитет, е приказната која ја објави Стил- Курис. рс за нашата Калиопи.

Ретко зборуваше за најинтимните сфери од нејзиниот живот, но често беше мета на зли јазици кои секојдневно вртеа нова сочна приказна. Никогаш не се осврна на негативните коментари, ниту пак се грижеше премногу за тоа што некој ќе мисли за неа.

Меѓутоа, нејзината обновена соработка со нејзиниот поранешен сопруг Ромео Грил откако се разведе кон крајот на 1990-тите ги изненади сите. Калиопи Букле е македонска поп пејачка и текстописец. Родена е на 28 декември 1966 година во Охрид.

Таа е позната низ целиот Балкан и денес ужива статус на поп дива. Некои од нејзините најпознати композиции се: „Месечина“, „Бато“, „Обои ме“ и многу други. Покрај успешната соло пејачка кариера, која и донесе слава и титулата кралица на македонската забавна музика, таа компонира музика за театар, филм и балет, пишува Biografija.org.

Познатиот актер Мима Караџиќ бил во Скопје, и тоа токму во друштво со Калиопи. Биле на заедничка вечера со пријатели, зашто Мима гостува со претсавата „Лет над кукавичкото гнездо“ во МНТ.

И тој објавил видео, на кое вели: Ова е мојата убавиоца, мојата љубов, најдобрата пејачка, Калиопе, само јас ја викам Калиопе. А на ова Калипи му одговара: Многу те сакам Мима!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mima Karadzic (@karadzicmima)

Потоа, во второто видео, Мима објавил како Калиопи ја пее песната „Беле руже“, која е инаку унгарска народна песна, и во еден дел од ова видео каде што Калиопи со музичарите од ресторанот пее од срце и од душа, тој за малку ќе заплачел од убавина.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Mima Karadzic (@karadzicmima)

Previous articleСлавко Штимац проговори за сцената со Јагодинка – преку глава му дошло споменувањето на нејзиното име
Next articleШлицот на Тамара ги освои Турците, пејачката изгледала ептен привлечно во Истанбул (ФОТО)