Home Live Еве како денес изгледаат најголемите Ју фраери – едниот има 69 години,...

Еве како денес изгледаат најголемите Ју фраери – едниот има 69 години, а жените се уште коси кубат по него (ФОТО)

Како изгледаат денес најголемите заводници на Југославија? Ниту една жена не можеше да им одолее, бидејќи пленеа со својот шармантен став и изглед. Покрај тоа, тие беа вистински господа со манири, а почитта кон понежниот пол беше незаменлива.

Бајага- Фронтменот на групата „Бајага и инструктори“ стекна неверојатна популарност низ земјите од поранешна Југославија. Пред оваа група Бајага свиреше како ритам гитарист со групата „Рибља чорба“.

За тоа време жените ширум поранешна Југославија лудуваа по него и на памет ги знаеја стиховите на неговите хитови. Кариерата ја градеше исклучиво на добрата музика што ја создаваше, вешто избегнувајќи ги скандалите.

Сите овие години сакаше една жена – Емилија, која ја држи подалеку од очите на јавноста. И тогаш како бомба одекна веста дека тајно се развел по 40 години брак.

– Ема живееше во Земун, а се сретнавме во автобус. Во автобус првпат ја прашав дали сака да излезе со мене во недела, а таа ми рече дека не излегува во недела. Мене ми беше како да ме откачува, оти кој не излегува во недела?

Претпоставувам дека Ема излегуваше во сабота, од она што го знам. Тогаш не поставив дополнително прашање, бев воодушевен. Дури по неколку месеци станавме пар – истакна музичарот. Како што призна тогаш, сите песни и ги посветил на Ема, на која не ѝ бил лесен товарот на неговата слава.

Оваа музичка легенда е една од нашите најголеми ѕвезди досега! Тој вовел сосема нов правец на сцената, а жените буквално се онесвестиле кога го виделе.

Срдечно го бодреа и кога ја претставуваше Југославија на Евровизија во Луксембург со песната „Гори Ватра“ во 1973 година.

Две години подоцна го освои првото место на „Белградска пролет“ со песната „Април во Белград“, како и на „Твојот шлагер на сезоната“ со песната „Звао сам је Емили“.

Според мислењето на многумина, концертот кој ја одбележа неговата богата кариера бил на Ушќе во Белград во 2011 година, на кој присуствувале 100.000 фанови. Иако влезе во шестата деценија од животот, Чола ги пееше своите најголеми хитови повеќе од три и пол часа и танцуваше со танчерите кои го придружуваа.

Преносот го следеа повеќе од 2.000.000 луѓе. Иако не можеше да се одбрани од жени, Чола искрено сакаше само три пати.

Првата долга врска од четири години ја имаше со Јасна Дулиќ, балерина од групата „Локице“.

Следната врска траеше седум години со манекенката од Риека, Елизабета Видас, која покрај сопругата е единствената жена што ја бакнал во јавност. Со Александра се забавуваше 11 години и на 1 мај 2001 година се венчаа. Имаат две ќерки.

Горан Бреговиќ- Брега е одговорна за создавањето на „Бијело дугме“, еден од највлијателните и најпознатите рок бендови на поранешна Југославија. Во текот на својата кариера исполнија бројни стадиони, а претставуваат бенд кој ги обедини сите слоеви и структури на општеството.

По распадот на популарниот бенд, Брега ја започна својата соло кариера, во светот на филмската музика. Во 1988 година го направи својот прв проект на филмот на Емир Кустурица наречен „Дом за бесење“.

Во 2005 година, Бреговиќ учествуваше на три големи концерти „Бијело дугме“, кои претставуваа збогување со неговата бројна публика. Во периодот од 1998 до 2012 година, Бреговиќ со групата „Оркестар за свадби и погреби“ ги изведуваше своите композиции и аранжмани на стари песни ширум светот.

Од моментот кога се појави во светот на музиката како тинејџер, па до денес жените го обожаваат.

Во една прилика изјави дека неговата страст за жените се родила кога имал само 17 години кога бил во бар и бил горд што имал можност да види повеќе раскомотени жени од тогашните негови врсници.

Тогаш стапил во врска со Јасенка, непозната за јавноста, а од таа љубов се родила и неговата прва ќерка Жељка, а со тоа станал татко во раните дваесетти години. Од познати жени се зборуваше дека бил со Маја Сабљиќ, Алка Вуица, Љијљана Тица, Катарина Радивојевиќ.

Потоа, во 1993 година, тој се оженил со својата долгогодишна девојка, босанскиот модел Џенана Суџук. Церемонијата се одржа во Париз, на која присуствуваше и Емир Кустурица како кум на младоженецот. Во подоцнежните години, парот имаше доби ќерки.

Бреговиќ поседува голем број имоти, но поголемиот дел од времето го поминува во Белград за музика, како и во Париз, каде што се неговата сопруга и ќерките.

Жарко Лаушевиќ- Важеше за опасен тип и вистински заводник, па жените кога го видоа паднаа од нога. Иако долго време не беше на актерската сцена, Лаушевиќ маестрално се врати на сцената, а неговиот шарм се уште е таму. И што да се каже за човекот кој глумеше во филмот наречен „Шмекер“?

Тој беше особено популарен во 80-тите години на минатиот век. Роден е на 19 јануари 1960 година во Цетиње. Во јули 1993 година, Жарко и неговиот брат Бранимир беа нападнати од хули гани.

Актерот во самоодбрана упкои двајца, а третиот го ра ни. Казната ја отслужил, а потоа извесен период живееше во Њујорк, за потоа неколку пати да му се менува казната, додека конечно не бил помилуван.

Актерот еднаш му рекол на својот адвокат: „Не чувствувам кат арза“. Ќе морам да живеам со ова до крајот на мојот живот. Несре ќата остана иста во мојата душа и во душите на семејствата на жр твите. По 15 години се врати во Србија во 2014 година.

Актерот најпрвин беше во брак со Маја, која на свет ги донесе ќерката Асја и синот Душан. Меѓутоа, љубовта не траела и во 1994 година се венчале, а сопругата со децата заминала во Америка.

Својата втора сопруга Анита ја запознал на снимањето на филмот „Бит ката во Косово“. Иако Жарко се заљубил во неа, тогаш меѓу нив ништо не се случило. Анита набрзо се омажи и ја роди ќерката Андреа.

Додека актерот бил во зат вор, таа се развела, па во 1999 година се венчале и заедно заминале во Америка. Во меѓувреме ја добија ќерката Јана. Од 2017 година Жарко на големо се врати на актерската сцена и маестрално играше во продукциите „Сенки на Блаканот“, „Државен службеник“, „Времето на зл ото“….

Ален Исламовиќ се прослави како пејач во бендовите Дивље Јагоде, Бијело Дугме и 4 Аса. Тој ги допре ѕвездите откако ја прифати понудата на Бреговиќ и во ноември 1986 година објави плоча со наслов „Пљуни и запјевај, моја Југославијо“.

До тој момент рок бендовите и изведувачите можеа само да сонуваат за милион продаден албум и албум на кој сите девет песни станаа хитови. На таа плоча, покрај насловната, се најдоа и нумерите „Замисли“, „А и, ти ме изневјери“, „Хајдемо у планине, „Ружица си си била“ и други.

По разделбата со Дугме, Ален од Сараево се вратил на Бихаќ, каде заедно со сопругата воделе дискотека и кафуле. Сепак, тој не се откажа од музиката, туку издаде албум во декември 1989 година и продолжи да создава самостојно.

Иако многу жени копнееја по оваа рок ѕвезда, Исламовиќ и е верен на својата Маријана уште од својата 22-та година. Имено, тие се запознале кога таа имала само 16 години, но одлучиле остатокот од животот да го поминат заедно. Од таа љубов се родиле ќерките Уна и Лара.

Интересно е и тоа што Ален последниве неколку години одгледува лешници. На својот имот имал стотици садници, па станал еден од најголемите производители на лешници во Босна и Херцеговина.

Заедно со другите членови на Бијело Дугме, Исламовиќ настапи на белградскиот пиво фест на 18 август 2021 година, а инаку редовно настапува на мото собири низ регионот.

Владо Калембер е секогаш ист. Пораснал и се школувал во Загреб. Иако неговата прва љубов беше сликањето, тој реши да почне да се занимава со музика поради своите девојки. Жените го обожаваа, а мажите му завидуваа.

Заедно со Изолда Баруџија ја претставуваше Југославија на Евровизија во 1984 година. Популарноста ја стекна во осумдесетите години на 20 век со песните „Ана“, „Јас не сум коцкар“, „Вино на усни“…

На врвот на славата на групата „Сребрна крила“, тој доби илјадници писма, обожавателките беа луди по него, се онесвестуваа на неговите настапи. Се зборуваше дека еден поштар на неговата улица морал да ја носи само неговата пошта, додека другите ја доставувале поштата на соседите.

Владо бил голем џентлмен, а никогаш не сакаше да открие колку жени освоил, дури тврдеше дека често бил осамен. Извесен период беше во врска со Локица Стефановиќ од познатата танцова група која го придружуваше Здравко Чолиќ.

Долго време важеше за вечен ерген и најголем шармер на сцената, додека во 2006 година не се ожени со виолончелистката Ана Руцнер, која беше 30 години помлада од него.

Во август истата година добија син. Често настапуваа заедно, а со својата хармонична врска им пркосеа на таблоидите кои поради генерациската разлика не предвидуваа долготраен брак.

Но, тие останаа во феноменална врска, и често патуваа заедно. Калембер сега има 69 години.

Previous articleКалиопи по долго време се враќа во Македонија со настапи, ќе пее во овој град, во него живее за неа посебен човек
Next articleЖена од Србија раскажа вистинска приказна за Наум Петрески: Бев маѓепсана од него