Home Live Првата дама на Србија, скромната Тамара е вистинска убавица, еве какво добро...

Првата дама на Србија, скромната Тамара е вистинска убавица, еве какво добро дело направи за својата земја

Во 2013 и во 2014 година, граѓаните на Србија подолго време преку Интернет се обидуваа да ги расветлат мистериите околу брачната состојба на српскиот претседател Александар Вучиќ.

Тогаш, не поминуваше ден некој да не напише „Вучиќ се разведе“ или „новата сопруга на Вучиќ“ на интернет пребарувачoт.

Сајтот Teleprompter.rs е првиот портал кој активно почна да се занимава со темата за тајната венчавка на Вучиќ и ценз урата на сите медиуми по откажувањето на емисијата „Ментална вежба“.

Како сето тоа започна? Се започна на крајот на декември во 2013 година. Тогаш менаџментот на радио Б92 реши да ја повлече емисијата „Ментална вежба“ од своите радио бранови.

Авторите на таа емисија, комичниот тандем Дарко Митровиќ и Марко Степановиќ на својот официјален Твитер профил објавија дека нивната емисија е откажана поради „непримерна политичка содржина“.

Реагирајќи на обвинувањата на Дарко и Марко, раководството на радио Б92 ги демантираше тврдењата дека од политички причини ја откажале емисијата „Ментална вежба“.

-Ние сме биле и остануваме синоним за слободна, високо професионална медиумска куќа и затоа секогаш сме биле гледани надвор од границите на нашата земја.

Во таа смисла, одлучно ги отфрламе инсинуациите дека сме откажале или на кој било начин влијаевме на содржината на една емисија“, наведува Б92.

Потоа почнуваа да се поставуваат прашања. Дали Вучиќ навистина се разведе? Зошто Вучиќ се разведе? Дали Вучиќ повторно се ожени? Која е новата сопруга на Александар Вучиќ?

Набргу во јавноста стигна информацијата дека Александар Вучиќ кон крајот на 2013 година, тајно се оженил со Тамара Ѓукановиќ од Лозница по забрзаниот развод. Сепак, некои извори тврдат дека тајната венчавка меѓу Александар и Тамара се случила во 2011 година.

Оваа приказна беше придружена со наводно лажна фотографија од официјалната венчавка. На интернет блоговите беа направени различни анализи во кои беше докажана и оспорена автентичноста на фотографијата.

Некои блогери тврдат дека фотографијата е направена со фотошоп.

Сите медиуми во Србија останаа целосно неми на оваа информација. Тие не се ни обиделе да ги истражат наводите за тајната венчавка. Дури и сите таблоиди пропаднаа.

Во ноември во 2013 година година, кога во јавноста се шпекулираше дека се случила тајната венчавка, Ксенија (Вучиќ) Јанковиќ на својот Твитер профил објави неколку збунувачки пораки.

Се шпекулираше дека пораките му биле испратени на Александар Вучиќ. Досега се занимававме само со шпекулации и гласини.

Потоа, фотографијата што ја објави дневниот весник „Информер“, непосредно пред вонредните парламентарни избори, докажува дека Александар Вучиќ навистина се развел од Ксенија и повторно се оженил.

Случајност или не, но „Информер“ објави дека новата сопруга на Вучиќ се вика Тамара.

Дневниот весник „Информер“, кој уредувачка политика е близок до Александар Вучиќ, тогаш не го објави презимето (на девојката) на новата сопруга на Александар Вучиќ.

Денес, Тамара е една од најескпонираните јавни личности во Србија. Таа е најмладата прва дама во Србија, oваа година во април наполнила 41 година. Вучиќ, кој има 52 година е 11 години постар од неа.

Етнографскиот музеј синоќа беше место каде се споија модата и традицијата. Поточно, синоќа се одржа Етнологија Фест, кој го отворија сопругата на претседателот на Србија, Тамара Вучиќ и амбасадорот на Европската унија во Србија, Емануел Жиофре.

Тамара Вучиќ се појави во креација која со своите орнаменти се потпира на традицијата, но е во тренд по крој и материјали. Над кошулата носеше ремен, стилски и впечатлив.

На ревијата Маријана Андриќ ги претстави своите модели кои колекцијата, а беше прикажана и колекција на британски модни дизајнери од 100% шкотска волна, како и колекција на модни дизајнери од Бихор во Романија.

„Сопругата на претседателот на Република Србија, г-ѓа Тамара Вучиќ, свечено го отвори 6. Етнолошки фест и ексклузивната модна ревија „Културна мода“, кои докажуваат дека културата и културното наследство на еден народ се и неговиот идентитет, а дека нема иднина без традиција.

Оваа емисија е составен дел од меѓународниот проект „Да ја вратиме почитта кон здруженијата за заштита на културното наследство“ и културната соработка меѓу тројца партнери од Романија, Велика Британија и Србија.

Програмата се реализираше со поддршка на програмата Креативна Европа ЕУ“, напиша Татјана Матиќ, министерка за трговија, туризам и телекомуникации на својот Инстаграм профил.

Previous articleРосана Сариќ по долго време се појави во јавноста, имаше посебен повод за дружба со Ефто, Ибуш, Блага, Наум, Кате… (ФОТО)
Next articleМи го фрли пасошот и ми рече дека нема да ме качи во авионот: Непријатна случка на скопскиот аеродром за Аркан Керим