Home Live Ова е свекрвата на Цеца, мајката на Аркан, еве зошто таа...

Ова е свекрвата на Цеца, мајката на Аркан, еве зошто таа не замина да ја испрати во вечнот дом кога се упокои

Цеца Ражњатовиќ успешно ја гради својата кариера речиси четири децении, и токму кога мислиме дека сме слушнале се за нејзиниот живот, фолк дивата Светлана Цеца Ражнатовиќ успева да не изненади.

Екипата на „Ало“ ноќта ја помина со пејачката во Црна Гора минатото лето, каде што уште еднаш докажала зошто важи за најголема музичка ѕвезда, со оглед на тоа дека дискотеката во која се сместени речиси 5.000 луѓе беше полна.

Цеца пееше и танцуваше скоро четири часа без престан, а кога заврши нејзиниот настап, решиле да разговаат за сите теми за кои се зборува и пишува кога станува збор за неа.

Насмеана и добро расположена и покрај тоа што беше речиси шест наутро, Цеца за Ало одговори со насмевка на лицето.

– Љубовта кон оваа работа ме држи веќе 35 години и мислам дека никогаш нема да престане. Единственото нешто што понекогаш ме заморува се патувањата, но кога доаѓам на настап и кога се качувам по скалите до сцената, заборавам на се.

Не можев да се најдам на друга работа бидејќи ова е мојот живот. Луѓето ме сакаат, што е најголемиот подарок од мојата публика.

Влегов во светот на музиката на четиринаесетгодишна возраст и досега, фала богу, не ми требаше психолог или психијатар. Знам како да се справам со тој притисок.

Се обидувам да бидам достапна за луѓето, како што би рекол нашиот народ „жена на народот“, и јас никогаш не бегав од тоа, ниту пак бев под притисок.

Во текот на мојата кариера, ги имав најдобрите можни ситуации и мојата кариера е навистина посакувана. Во мојот приватен живот, имав подеми и падови и тешки ситуации, првенствено психички тешки и морав да се справам со тоа, но имав семејство кое ми беше база, поддршка и тие секогаш ми помагаа“, рекла Цеца.

Потоа, прозборела за својот упкоен сопруг, Жељко Ражњатовиќ- Аркан. „Се сеќавам на сите негови совети, а ги имаше многу. Ме научи како да го држам телото, како да држам чаша …

Бев многу млада кога го сретнав, мислев дека го испив целиот ум на овој свет, но исто така бев одличен ученик. Сакав да учам и слушам. Јас сум остварена жена, немам проблем со егото и суетата, така што можам да го кажам сето ова.“

Мајката на Жељко Ражнатовиќ Аркана се упокои на 4 декември 2012 година во Клиничкиот центар во Белград. Славка Јосифовиќ Ражнатовиќ го напушти овој свет на 87-годишна возраст, а како што рече нејзината ќерка Јасна Диклиќ на денот на погр ебот, од денот кога го загуби синот, Славка чекаше да почива до него.

Пред неколку години се шпекулираше каков однос имала Цеца со Славка, особено по упокојувањето на Аркан. Познато е дека често доаѓала во семејниот дом, дека децата се врзани за неа, но се шпекулирало дали е блиска со Цеца.

Славка на денот на венчавката на синот со Цеца на својата идна снаа и подарила семејно наследство, а нејзините зборови и денес се прераскажуваат:

– Ти го подарувам овој златен дукат, кој е од 1700 година. Од мојата прабаба, и од твојата прабаба.

Нека е среќен и долговечен бракот – рекла свекрвата и ѝ подарила на Цеца златен дукат, а години подоцна, како што налагаат обичаите, Цеца традиционално ѝ го подарила овој вреден подарок на својата снаа Богдана.

Сега во јавноста се појави нивната прва заедничка фотографија, со Цеца и Славка, како и со мајката на Цеца. Судејќи по неа, двајцата имале убав и добар однос.

Мајката на Цеца лево, Цеца во средина и мајката на Аркан крај е десно на сликата.

Цеца Ражнатовиќ не присуствуваше на испраќањето на својата свекрва, бидејќи беше на турнеја во Австралија. Како што рече, да беше поблиску, ќе ја прекинеше турнејата, а наместо неа на погребот дојдоа нејзините деца Вељко и Анастасија, како и родителите на Цеца од Житораѓа.

– Бев погодена од веста за упокојувањето на мојата свекрва, но беше речиси невозможно да се откажат концертите, бидејќи би ги загрозила другите луѓе вклучени во нивната организација.

Да бев поблиску ќе ги одложев или откажав концертите. На погребот беше целото мое семејство, мајка, татко, вујко и моите деца – изјавила Цеца во таа прилика.

Previous articleЈа запроси јавно, на концерт, му роди две деца, не престанува да ја фали во јавност и на секоја слика е се позгодна – оваа убавица е сопругата на пејачот Димитар Андоновски
Next articleМаја Поцевска во маичка која многу открива, не се знае дали е поубаво небото зад неа или таа? (ФОТО)