Home Live Нов бизнис за Коки Јанков- музичарот реши да се офајди на овој...

Нов бизнис за Коки Јанков- музичарот реши да се офајди на овој начин и ги засука ракавите (ФОТО)

Виолинистопт Никола Јанков- Коки за првпат во јавноста го покажа својот татко, кој се вика Лазе, и живее во нивниот роден град Штип. Кокитогаш беше со својата ќерка Лара која се дружи со дедо ѝ, и на сликите кои ги објавил Коки изгледаат доста среќни и радосни.

„Дедо Лазе и внука му Лара, напишал тој до сликите“. Се гледа дека дедо Лазе одлично се држи а свои години, а внуката Лара е причина за оваа негова среќа и еластичност.

Минатата година Коки Јанков се појавил на фестивалот Макфест по долго време, во градот во које е роден, а тоа е Штип.

Изјави дека настапил за атар на неговиот другар Дуле, кој го напушти овој свет во 2013 година, а Коки преклани му напиша емотивно писмо на Фејсбук.

-Поминаа години од „Виолина и гитара“. Тоа беше во 2006 година.. Затоа и сакав да се појавам на некој начин поради Дуле, ја доделив и наградата за дебитант која носи наслов по Душан Љубисављевиќ“, изјави Коки.

Никола Јанков- Коки и неговиот другар Дуле кој за жал од 2013 година веќе не е меѓу нас, долго време ги забавуваа сите генерации на нивните свирки по кафулињата и по клубовите низ цела Македонија.

Многу претстави и филмови поминале пред моите очи и во мојата душа, во овој живот. Жанрот бил различен. Од комедија, до хо-рор, до љубовна драма“, има изјавено виолинистот.

– По 20 и повеќе години заедно, по можеби околу 250 настапи во годината во просек, и по 5 години откако Дуле не е меѓу нас, што човек може да каже во една реченица? Ништо, а можеби и многу.

Дали дуото Дуле и Коки постои? Јас би рекол ДА. Затоа што сѐ уште слушам во публиката како луѓето извикуваат: „Марама“, ако може“, „Виолина и гитара“, „Колку треба да се плати“. Ги бараат.

Е, некој треба да ги испее тие песни по настапи. Тоа сум јас, заедно со таа публика“, Коки во Женски магазин. Виолинистот вели дека му тешко во тие моменти, но песните треба да живеат, поради Дуле.

-Нема ден да помине а да не помислам на лудориите и глупостите што сме ги правеле со Дуле, уште од деца, во Пионерскиот дом, па во извидници.

Ееј, колку пати логорскиот оган ќе изгаснеше, а ние околу него, не застанувавме да свириме со гитарата и со виолината до сабајле, ама знаевме дека ќе ќариме и по некоја женска.

Дуле го сакаа повеќе од мене, тој беше пејачот, нема лутиш. Во средно школо, почнаа првите сериозни свирки по Штип.

Се знаеше, едно: „Добро вечер“, беше доволно да каже Дуле, и вечерта веќе беше успешна и настапот беше за паметење“, вели Коли и додава дека истата традиција продолжила низ цела Македонија, и во следните неколку години од првата свирка, и останала до последната.

-По, строфа,две, стално иде рефрен,и со години така, баш секој ден и секоја нова девојка ме потсеќа на тебе, ептен“’, овој стих е изваден од една наша песна.

Не ми се зборува секогаш, не секогаш ти се пее и ти се свири, ама одиме понатаму.

Километражата си го прави своето, ама затоа има нови песни, нови среќавања, нови видувања, нови идеи“, рекол Коки во Женски магазин за Дуле.

Јанков е и голем верник.

„За верата и за црквите можам да зборувам многу. Јас лично од 2007 година се дружам со Библијата и сѐ уште ја проучувам и учам од словото Божјо“, има изјавено во едно интервју музичарот Коки Јанков, познатиот виолинист.

Верувам во Бог зошто без него не можеме да направиме ништо. Ја барам неговата мудруст. Нашите патишта со неговите патишта, обично се различни.

Во еден пример во Библијата, Исус им одговара вака: „Тоа што е на властите, дајте им го, тоа што е за Бог, дајте му го нему“. Мерката за тоа кој колку голем верник е, ќе ја видиме кога ќе заврши овој живот“, рече Коки.

Коки објави стори во кое тој покажува дека има нов бизнис, а тоа е прфавењето пастрмалија. Како секој паметен штипјанец, Коки реши да се офајди и си отворил свој рестотран за штипска пастрмајлија.

Ама во ова време на криза треба и да се штеди. Па така, Коки мудро решил да заштеди на работна сила, а и да ја покаже својата умешност во кујната, па објавил стори од него како прави пастрмајлија, и тоа штипска.

Previous articleЗгодна во костим за капење, Кате од групата Соната има и вакви слики на Инста, секоја чест (ФОТО)
Next articleСудбина ја поврзала Тијана со Милан Дапчевиќ, пејачката откри неверојатна приказна за сопругот и за неа