Home Live Голема интимна исповед на Лепа Лукиќ – има 3 пензии, троши пари...

Голема интимна исповед на Лепа Лукиќ – има 3 пензии, троши пари на облека и не жали да заштеди

Лепа не крие дека сè уште е во добри односи со уапсениот шоумен Бојан Јовановски, попознат како Боки 13, со кој се дружеше во реалното шоу.

– Ние сме пријатели со години. Изненадена сум од тоа што го направи. Се слушнав со мајка му неколку пати, но не толку често. И Боки ми се јави неколку пати од затвор, имаше право да се јави.

Ме контактираше преку Вибер, но не сакам да разговарам за тој лош настан со него. Тој не сака, ниту јас. Секогаш ја заобиколуваме таа тема по телефон. Избегнувам да зборувам за тоа, па и тој го чувствува тоа.

Пејачката Лепа Лукиќ признава дека заработила многу пари во животот, но и дека голем дел од нив ги потрошила.

Верува дека нема да има реприза на својот живот и затоа живее максимално бидејќи не планира да купува недвижен имот бидејќи, како што вели, сигурно нема да го понесе со себе во следниот живот.

– Што е паметно во животот? Имаш еден живот. Паметно е да имаш пари за да не ти „чкрипи“ животот. Мора да живеете затоа што парите се за трошење. Не сум за ставање пари во сламена кеса.

Јас немам два животи, па да кажам: кога ќе ум рам, ќе има реприза на животот. Немам деца, ниту имам внуци со кои да се забавувам. Трошам пари, но имам доволно пари да се одржувам.

Не сум доволно лу да да потрошам сè и да немам од што да живеам. Имам четворособен стан од 100 квадрати, со тераса од околу 150 квадрати. Што ми треба повеќе? – вели Лепа, а потоа додава:

– Имам жена која доаѓа секој месец да исчисти и заврши груба работа во мојот стан, за останатото јас сум одговорна, бидејќи сакам да бидам мобилна и да си средувам во мојот стан. Нема да се излежавам.

Имам сè што сака моето срце. Да се ​​биде паметен и да се инвестира во нешто. Кога ќе ги затворам очите, каде ќе оди сето тоа? Имам внуци од братучед ми, живеам за нив.

Колку си давам на себе си давам и на нив. Успевам да го издржувам моето потесно семејство. Го финансирав ресторанот на мојот братучед, кој тој го водеше со своите деца. Сите добија работа, имаат добри работни места.

– Најмногу трошам на гардероба. Потекнував од сиромашно семејство и бев желна за сè. Одам десет дена на турнеја во Германија, од заработката трошам сè на гардероба, се качувам во авион и потоа не се каам – смета пејачката која има три пензии: национална, српска и канадска.

– Имам три пензии. Едната е национална, бидејќи добив статус на угледен уметник. Од друга страна имам српска која ја добив за 35 години стаж, кога имав 55 години.

Не се кандидирав за пензија во Канада. Таму се омажив и врз основа на сето тоа добив пензија. Маж ми се упокои пред три години, но јас не му ја земав пензијата, туку поради тоа што добив канадски пасош, имам право на пензија.

Покрај тоа, имам постојани настапи. Додека пеам, жива сум и го работам тоа што го сакам – вели кралицата на народната музика на која сè уште и се додворуваат мажите.

– Мажите сè уште ми се додворуваат, но јас ги заобиколувам. Ова веќе не е возраст за такво нешто. Нема потреба да се залажувам во Србија. Повеќе не се гледам себеси како заљубена личност.

Не ме интересира тоа. Сè околу мене е љубов, не мора да биде само љубов со партнер – нагласува пејачката за чиј глас велат дека никогаш не остарел.

– Не можам да си го спасам гласот ако не е даден од Бога. Го пеам истиот клуч како и пред 50 години. Господ ми даде сет глас, најважно е кога е даден природно.

– Никогаш во животот не сум пеела на плејбек на настап. Мислам дека толпата би ме прете пала ако пеам нешто што не е во живо. Недозволиво е да се изведува при репродукција.

Одеднаш имаме 200.000 пејачи чии гласови се пеглаат во разни програми. Така може да пее и мојата баба Живана – низ насмевка истакнува пејачката и на крајот открива дека одлично се забавувала во Канада каде што настапувала пет викенди по ред.

Previous articleМарија Шерифовиќ призна дека во средно училиште ја потценувале: Немаа разбирање за мене, еве кај сум сега
Next articleПрвата дама Елизабета стави посебен знак и упати голема поддршка на овие луѓе (ФОТО)